Nanoteknoloji

25 Şubat 2014

Renkli ve dopdolu içeriğiyle, bu sayımızda; değerli akademisyenlerimizin ve sektör profesyonellerimizin bilgilendirici teknik makalelerini keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden, Prof. Dr. Ayşe Murathan ve Prof. Dr. Atilla Murathan’ın kaleme aldığı “İç Cephe İnşaat Boyalarında Alev Geciktirici Olarak Çinko Borat Kullanımı” başlıklı çalışmada; yangınlardan dolayı ortaya çıkan can ve mal kaybını en aza indirmek için alınacak tedbirlerden biri olan yanmayan veya yanmayı geciktirici malzemeler kullanmanın yararlarına dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Nanoteknoloji konulu, İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Zeki Candan, Dr. Oktay Gönültaş ve Prof. Dr. Turgay Akbulut’un hazırladığı; “Nanoteknoloji ile Termal Performansı Yüksek Ahşap ve Mobilya Boyalarının Geliştirilmesi” başlıklı bilgilendirici araştırmayı keyifle okuyacağınızı düşünmekteyim. Diğer akademik çalışmamızda da, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Dr. İbrahim Ethem Karaağaçlıoğlu ve Prof. Dr. Mehmet S. Çelik’in hazırladığı “Mineral Katkı Malzemelerinin Selülozik Yalıtım Plakasının Isı İletim Değerine Etkisi” ile ilgili bilgilendirici makaleyi okuyacaksınız.

Teknik makalelerin yanı sıra; Organik Kimya’nın Genel Müdürü Stefano Kaslowski ile profesyonel deneyimleri, Organik Kimya’nın kuruluşundan bu yana gelişen süreç, Ar-Ge faliyetleri ve pazara sundukları ürün grupları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Datacolor Türkiye Ofisi Satış Müdürü Berke Çakır ile firmanın gelişim süreci, firmanın misyon ve vizyonu ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız.

Keyifle okuyacağınız bir sayı olması dileğiyle,

Sevgiler,

Serap Tabanlı