Natura&Co ve Avon Birleşti

24 Mayıs 2019

 

Brezilya merkezli Natura&Co, Avon Products’ı hisse karşılığı satın aldı.

Satın alımın ardından Brezilya’da Natura Holding A.Ş. kurulurken, Avon hisselerine karşılık 0.300 sabit dönüşüm ratiosu üzerinden yapılan hesaplama ile Natura Holding, yeni oluşturulan şirketin yüzde 76 hissesine sahip olurken, kalan yüzde 24 hissenin de Avon hissedarlarında olacağı belirtildi.

Natura&Co’dan yapılan açıklamada, söz konusu birleşmenin yıllık 150 milyon Dolar ile 250 milyon Dolar arasında bir finansal getirisinin olacağının beklendiği ifade edildi. Gelirin önemli bir kısmının dijital olanakları geliştirmek, Ar-Ge ve marka yatırımları ve grubun coğrafi ayak izini genişletme planı dahilinde kullanılacağı ifade edildi.

Natura’nın kurucularından Luiz Seabra şu sözleri söyledi: “Avon’a her zaman saygı ve hayranlıkla baktık. Natura, güzellik ve insan ilişkilerine tutku ile bağlı bir marka. Günümüzde doğrudan müşteri ile iletişim halinde olmak çok önemli bir güç haline geldi. Doğrudan satış, en köklü sosyal ağlardan biri. Teknolojinin ve küreselleşmenin artmasıyla birlikte de müşterilerle anlamlı bir ilişki kurmanın anahtarı oldu. Doğrudan satış modeli, günümüzde sosyal satış kavramına evrilmiş durumda ve dijitalin gücü sayesinde ise sadece ürün ve tavsiye sağlamanın ötesine geçti ve kadınların kendilerini güçlendirmelerine ve finansal bağımsızlıklarını kazanarak kendilerini istedikleri gibi ifade etmelerine olanak sağladı. Biz de inanıyoruz ki; Avon ile birlikte güçlerimizi birleştirerek sosyal, çevresel ve ekonomik değerlerimizi sürekli büyüyen bir ağa aktararak büyük bir iyilik gücü oluşturacağız.”dedi.

Avon CEO’su Jan Zijderveld: “Bu birleşme Avon’un 130 yıllık tarihinde yepyeni bir devrin başlangıcı. Bu birleşmenin, şirketimizin büyüme stratejisinin bir göstergesi olduğuna, stratejimizi ve dijital kanallardaki gelişmemizi güçlendireceğine yürekten inanıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Avon’un rekabet gücünü artırmak için kendimizi; operasyonlarımızı sadeleştirmeye markamızı dijitalleştirerek modernleştirmeye adadık. Natura ile birlikte yeni ürün geliştirme ve ürün çeşitliliği ile daha güçlü bir e-ticaret ve dijital platforma sahip olarak, Temsilcilerimize geliştirilmiş data ve araçlar sunarak ortaklarımız için daha değerli hale geleceğiz. Hem Avon hem de Natura misyon odaklı şirketler ve bu birleşme Avon’un global gücü ve kazanç fırsatı ile nice başarılar elde etmiş milyonlarca temsilcimizin daha da iyi hizmet almasını sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül de birleşmeye alakalı şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu global gelişme Avon Türkiye için çok heyecan verici. Temsilcilerimiz ile birlikte Türkiye’de 20 yıldan uzun süredir gururla çalışıyoruz. Avon’un bir parçası olmaktan her zaman gurur duyduk. Natura ile birleşmenin hem Avon Türkiye’ye hem de temsilcilerimize sağlayacağı fayda, fırsat ve imkânlar ile ilgili heyecanlıyız.”

Kaynak: Yeni Şafak