Net Kimya

19 Kasım 2019

Çağla Gököz
Pazarlama ve Ürün Yönetimi
Net Kimya

 

Sektöre adı gibi net ve kesin çözümler sunan Net Kimya sadece bugün değil, tam 25 yıldır yüzey işlem alanında kimyasal tedariki sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Net Kimya, İtalya’nın mühendislik alanında lider firmaları ile yıllardır süren dostluğu ve iş birliği sayesinde Türkiye’nin de dünya ile eş zamanlı gelişimine destek vermektedir.

 

                                       

 

10 yıldan uzun süredir Italtecno S.r.L. firması ile alüminyum sektörü için proje çalışmaları yürüten Net Kimya, ayrıca İtalya’nın güvenilir markalarından Meka Engineering S.r.l. firması ile, mekanik yüzey işlemler alanında tesis tasarımı, projelendirme ve mevcut tesise özel iyileştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. Mekanik işlemler veya özel yüzeyler için gerekli makine ve ekipman ihtiyaçlarına en uygun mühendislik çözümlerini sunmaktadır.

 

Meka Engineering S.r.l. firmasının dikkat çeken ürünlerinden Grinding (zımparalama) makinesi, 3 farklı yüzeyi aynı anda zımparalayabilmesi ya da 1000 mm – 1400 mm ve 1500 mm tabla genişliği seçenekleri sunması sayesinde, Avrupa ve Amerika’da en çok tercih edilen markalar arasında yer almaktadır.

                                                   

Tesise özel iyileştirmeler ve verimliliği arttırmak adına ekstrüzyon hatları için, yine partnerlerinden biri olan Atie Uno Informatica firmasının N5 Likit Azot Teknolojisi, Türkiye’de birçok tesiste faaliyete alınmış olup, sistemin faydaları bizzat tecrübe ile kanıtlanarak ortaya çıkmaktadır.

Atie Uno Informatica firması ayrıca özel olarak alüminyum ekstrüzyon prosesi için Ekstrüzyon Yönetim Sistemi’ni (EMS) tasarlayarak, üretim hatlarının tümüyle kontrol ve optimize edilebilmesini sağlamıştır. Bu yönetim sistemi, özellikle Ulixes bir ekstrüzyon prosesini simüle ederek, müşteri dataları içerisinden mevcut eşleşmeler ile en uygun ekstrüzyon prosesinin önerisini sunmaktadır. EMS için diğer önemli bir nokta ise mevcut bir ERP arayüzle uyumlu olmasıdır.

 

   

 

Ekstrüzyon prosesinde kullanılan kalıplar için Italtecno S.r.L. tarafından geliştirilen Die Clar ve Cyrstalfix sistemleri kalıp temizliği yanında kostik ve alüminyum geri kazanımı ile %80 gibi büyük bir oranda maliyet indirim sağlamaktadır.

 

Net Kimya alüminyum sektörü için geliştirdiği ürünler ve işbirlikleri çerçevesinde birçok ihtiyaca cevap verirken, demir-çelik sektörü için geliştirdiği soğuk demir ve sıcak demir fosfatlar gibi yüksek enerji ve fazla kimyasal tüketmeyen çözümlerle yine çevre ve bütçenin korunmasını sağlamaktadır. Ortam sıcaklığında uygulanan demir fosfat prosesleri düşük enerji tüketimi, çamur miktarında azalma ve iyi bir korozyon direnci ile güçlü yanlarını gözler önüne sermektedir. NETFOS 2530 özellikle 200C’de çalışması ve sprey olarak köpürmeden kullanılabilmesi gibi özellikleriyle göze çarpmaktadır.

 

 

Son zamanlarda özellikle aksesuar sanayi tarafında oldukça fazla talep gören NETCOLOR 40 B ve NETCOLOR 100 M oda sıcaklığında renklendirme yapabilmenin mümkün olduğunu da sektöre göstermektedir.

 

Net Kimya geliştirdiği ürünler ve işbirlikleri sayesinde sektörde birçok alanda ihtiyaçlara cevap vermektedir.