NETZSCH – Bireysel Çözümlerden Anahtar Teslim Tesise

02 Kasım 2018

 

Elif Uçak Arıkan
Bölge Satış Yöneticisi 
NETZSCH Makine Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

 

NETZSCH öğütme ve dispersiyon iş birimi karıştırma, dispersiyon, homojenizasyon, kuru ve ıslak öğütme, dearatör, sınıflandırma gibi proses mühendisliği aşamalarına yönelik bireysel makinelere ek olarak anahtar teslimi olarak adlandırdığımız komple tesisler de sunmaktadır.

Geniş portföyü ve uzun yıllara dayanan deneyimi ile NETZSCH kimya endüstrisi, ilaç ve kozmetik ürünleri, gıda ve mineral gibi çok çeşitli ürün grupları için ideal çözümler sunar.

15 ml aktif öğütme hazne hacmine sahip laboratuvar ekipmanları ile en küçük ölçekte ürün geliştirme çalışmalarına izin verir. Ayrıca üretim boyutuna ölçeklendirmekte mümkündür. NETZSCH firmasının en büyük değirmenleri ise 15.000 l’lik bir öğütme hazne hacmine sahiptir.

Ürün uzmanlarımızla yapacağınız görüşmelerde teknolojideki yeniliklerini öğrenebilirsiniz. Örneğin NETZSCH’in EPSILON inline dispersiyon makinesi ve yüksek performanslı NEOS boncuklu değirmen kombinasyonunu neden birçok baskı mürekkebi prosesi için ideal bir evrensel çözüm olarak gördüğünü öğrenin. Islak öğütme uygulamaları Ar-Ge projeleriniziçin veya eksiksiz bir anahtar teslimi tesisi için çözüm  sunan yenilikçi laboratuvar makinesi ALPHALAB ZETA®RS hakkında bilgi edinin.

NETZSCH’ın standart çözüm üzerinde değil, bireysel ürününüz için ideal maksimum üretim performansı,  güvenilirlik ve verimlilik için en uygun çözümlere odaklanma nedenini öğrenin.

İmkânsız Görev
En zor ön-dispersiyon veya ön ezim, bilyalı değirmende gerçekleştirilebilir.

Ancak, önce bir süspansiyon hazırlanmalıdır. Bu, çeşitli sıvı formülasyon bileşenlerinden oluşan bir karışıma katıların eklenmesi gerektiği anlamına gelir. İdeal olarak, bu adım otomatik ve emisyonsuz olmalıdır. Katı yüzeylerin ıslanması da gereklidir. Ancak o zaman homojen pompalanabilir süspansiyon oluşturulabilir Bu proses için boncuklu değirmen uygun değildir. Ve çoğu ürün için ön ezimde gerekli değildir. Ürün özelliklerine bağlı olarak, yüksek hızlı mikser (dissolver), rotor-stator sistemler veya Ψ-Mix ve Epsilon gibi inline dispersiyon makineleri, katıların dozajlanması ve sıvı formülasyon karışımıyla ıslanması, homojenizasyonu ve süspansiyonun dearasyonu için uygundur.

NETZSCH EPSILON inline disperser, geniş bir ürün çeşidi için tek adımda bir dispersiyon medyumuna katı maddelerin dozajlanması, ıslatılması, yayılımı, homojenizasyonu ve hava boşluklarının altılmasını sağlar.

Makinenin içinde ürünün geçmeye zorlandığı dar boşluklar veya sabit parçalar bulunmadığından, düşük enerji girdisi ile dolayısıyla minimum ürün ısınmasıyla, kesme kuvvetine hassas ürünlerin bile verimli dispersiyonu mümkündür. EPSILON inline dağıtıcının proses haznesi ve toz beslemesi, gerektiğinde çok hızlı bir şekilde temizlenebilecek şekilde tasarlanmıştır. Makinenin tamamen boşaltılması bile zahmetsizdir. Bu, sık ürün değişikliklerinde kontaminasyondan kaçınılması gereken durumlar için önemli bir noktadır.

Makine, güvenli ve kolay kullanımı, temizliği, bakımı yanı sıra kendine özgü özellikleriyle karakterize edilmiştir. Buna ek olarak, EPSILON tozun yığın özelliklerine bağlı olarak, çeşitli toz/katı besleyicilerle çalıştırılabilir.

Toz, torba boşaltma ünitesinden, BigBag, silodan veya silika gibi hafif tozlar için emme borusu vasıtasıyla makineye beslenebilir. 30 kW kurulu güce sahip bu makine için tipik toz besleme hızları yaklaşık olarak emme borusu ile 50-300 kg/saat, BigBag, çuval oluğu ve silo ile 10.000 kg/saate kadardır.

İdeal Bireysel Çözümler için 4 Avantaj Öndispersiyon işlemine ek olarak, doğru öğütme sisteminin  seçimi ve optimum çalışma parametreleri, ıslak öğütme işleminin verimliliği ve ürün kapasitesi için çok önemlidir. Ürün gereksinimlerine bağlı olarak, kullanılabilecek dört farklı NETZSCH öğütme sistemi  vardır. DISCUS® diskli öğütme sistemi, öncelikle tek ve çok geçişli çalışmalarda dispersiyon amaçlı kullanılır. Yeni MACRO® peg sistemi, yüksek güç gereksinimi gereken tek ve çok geçişli operasyonlar için tasarlanmıştır. ZETA® yüksek performanslı öğütme sistemi veya yeni geliştirilen NEOS sistemi sirkülasyon modundaki  işlemler için kullanılabilir. Ürün özellikleri ve öğütme boncuk boyutu gereksinimleri ne olursa olsun, ideal  öğütme sistemi her zaman NETZSCH’te mevcuttur.

Tüm öğütme sistemlerimiz yüksek verimli bir soğutma sistemi ile donatılmıştır. Buna ek olarak, standart  öğütme haznesi astarı aşınmaya karşı çok dayanıklı olan seramik NETZSCH CeramC’den yapılmıştır. Mükemmel soğutma özellikleri ve aşınma direnci, en yüksek güç girişine ve dolayısıyla maksimum üretim  kapasitesine izin verir. Aynı zamanda, sistemler oldukça uzun ömürlüdür ve bu nedenle minimum duruş süreleri ve az bakım gereksinimleri vardır.

ALPHALAB ZETA®RS
ALPHALAB ZETA®RS laboratuvar karıştırıcı boncuk değirmeni, 0.03–0.3 mm bilya ile çalışabilen eleksiz, ayrıca kontrol edilen açık dinamik sınıflandırıcı sistemi (SDC) ile donatılan ilk laboratuvar makinesidir. Bu ölçekleme yapabilen ve küçük batch boyutunda nanometre ölçeğinde geliştirme çalışmalarında çözüm anlamına gelir.

ZETA®RS öğütme sisteminde DISCUS®, ZETA® veya NEOS gibi diğer öğütme sistemleri de kullanılabilir. Öğütme sistemi değişimi, çeşitli malzeme ve öğütme haznesi hacmi seçenekleriyle hızlı ve kolaydır. ALPHALAB ZETA®RS için makine gövdesi tasarlanırken, kullanıcı dostu olmasına ve ergonomiye özellikle dikkat edildi.

ALPHALAB ZETA®RS’nin öğütme haznesi döndürülebilir, bu nedenle öğütme ortamını doldurmak için çok az çaba sarf edilir, öğütme sistemini minimum tutuş ile boşaltabilir ve deneyden sonra öğütme bilyelerini boşaltabilirsiniz. Döndürme mekanizmasının işlenmesini optimize etmek için konfigürasyon değiştirildi.

Mekanik salmastrayı salmastra sıvısı ile doldurmak için sisteme kolayca erişilebilir. Bu, ürünleri sık sık değiştirirken  salmastra sıvısını değiştirmek için daha az zaman ve çaba gerektirdiği anlamına gelir.

Makine kontrol sistemi sade, kolay ayarlanabilir bir tasarıma sahiptir. Web tarayıcısı ile kontrol edilen veri tabanı merkezli NETZSCH CONNECT’e erişim yeni ALPHALAB ZETA®RS laboratuvar karıştırıcısı boncuk değirmeninde standart hale getirilmiştir.

NETZSCH Ekipmanı ve Deneyimi ile Maksimum Üretim Kapasitesi ve Verimliliği
Ergonomik bir makine tasarımı, daha az çözücü ile daha hızlı temizlemeye olanak sağlar. Dispersiyon ve öğütme sisteminin verimliliği enerji tasarrufu ve daha az aşınma ile sonuçlanır, bu da daha az bakım, daha kısa süreli duruşlar ve dolayısıyla maliyet tasarrufunu ve daha yüksek üretim verimliliğini beraberinde getirir.

NETZSCH, her zaman, belirli ürün gerekliliklerine dayanan, ideal dispersiyon ve ıslak öğütme kombinasyonunu sunar. Bazı durumlarda muazzam olan tasarruf potansiyeli ve ayrıca ürün kapasitesindeki potansiyel artış, ürün özelliklerinin bir fonksiyonu olarak tartışılabilir  ve laboratuvarlarımızda denemeler yoluyla tespitedilerek hesaplanabilir.

NETZSCH mevcut öğütme tesislerinin danışmanlığı, eğitimi, optimizasyonu ve daha eski mevcut NETZSCH öğütme sistemleri için iyileştirmeler sunar. Mevcut duruma bağlı olarak, üretim miktarını %100’den fazla artırmak, spesifik enerji tüketiminde ya da hammadde  tasarrufu ile kazanç sağlamak mümkündür. Ayrıca bu sayede uygun maliyetli üretim kolaylaşır.