Netzsch Türkiye Genel Müdürü Sayın Hayri Ünal

 

Netzsch Türkiye Genel Müdürü Sayın Hayri Ünal ile firmanın kullandığı teknolojilere, gelecek yıllardaki hedeflerine ve sektöre kazandıracağı avantajlara değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?
İsmim Hayri Ünal. Netzsch Türkiye’nin Genel Müdürüyüm. Sektörde 2006 yılından beri bulunuyorum. Türkiye’deki birçok kimya, genel kimya, kaplama, boya firmalarını tanıyor ve hizmet vermeye devam ediyorum. Almanya Glamour Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezunum. Kanada’da Uluslararası Ticaret üzerine MBA eğitimimi derece ile bitirdim.

Sektördeki başarı serüveninizden ve benimsediğiniz şirket politikanızdan bahseder misiniz?
Şirketimiz Netzsch, konusunda ve sektöründe dünya liderlerinden biri olan ve çok büyük başarılar elde eden bir firma. Başarımızın altında yatan esas neden çok farklı sektörlere hizmet verebilme kabiliyetimizdir. Islak ve kuru öğütmenin yanı sıra genel kimya, boya, kozmetik, ilaç, gıda, çikolata ve endüstriyel mineraller konusunda hizmet veriyor ve bunlara uygun teknolojiler, makineler üretiyoruz. Dolayısıyla bu çoklu perspektifler bizi başarıya götürüyor. Sizler de taktir edersiniz ki bir firma, teknolojisini belli yere kadar geliştirip ondan sonra o sektörde kalırsa yeniliklere çok fazla açılamıyor. Ancak bizim firmamızda geniş imkanlar söz konusu. Öğütme teknolojisinde ıslak öğütme yaptığınız bir sektörde aynı zamanda kuru öğütme ile ilgili de bir çalışma yapabiliyorsunuz. Teknolojiyi bildikçe de sizin ufkunuz genişliyor bu da şirketin ufkunun genişlemesini sağlıyor. ‘’Proven Excellence’’ yani ‘’Mükemmellik’’ şirketimizin yeni sloganı ve Netzsch başarısının sırrı bu sloganda yatıyor.

Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?
Öncelikle size Netzsch Holding’den bahsetmek istiyorum. Netzsch Holding, 1873’te Selb şehrinde kurulmuş seramik sektöründen gelen bir firmadır. Netzsch Holding’in 3 iş kolu vardır; pompa, öğütme& dispersiyon, termal analiz.

Netzsch Pompalar; nemo pump diye geçiyor ve şu anda helisel pompaların dünyadaki %25’lik dilimini elinde tutan, şirketimizdeki en büyük grup. Çamur pompaları ise gıda sektöründe kullanılan ama aynı zamanda en büyük gelirimizin olduğu petrol sektöründe de kullanılıyor.

Netzsch Termal Analiz Cihazları; malzeme araştırma ve geliştirme, kalite güvence ve proses optimizasyonu  gibi uygulamalar için ürün tasarlamak amacıyla kullanılmaktadır. Netzsch Türkiye olarak ise ‘’Öğütme ve Dispersiyon’’ teknolojileri olarak 5 farklı sektörlerde hizmet vermekteyiz. Bunlar; ana iş kolumuz kimya; boya&kaplama,mürekkep, reçine üretim, tarım ilaçlarıdır. Kuru öğütme,yaş öğütme ve dispersiyonu bir bütün olarak tüm bu sektörlerde ele alabiliriz. 2. iş kolumuz olan gıda sektörünü, çikolata makineleri ve teknolojileri ve kuru gıda teknolojileri alt başlıklarıyla 2’ye ayırmış bulunmaktayız. Üçüncü grubumuz ise kozmetik ve ilaç sektörü. Türkiye’de kozmetik konusunda 1200’e yakın firma ile çok büyük bir pazar var ancak bizimle ilişkili firma sayısı 20-25 civarında. İlaçta ise durum daha farklı, uluslararası oyuncularla sahada çalışmaktayız.

Dördüncü sektörümüzde ise mineraller, endüstriyel makineler ile her türlü anahtar teslim projeler, değirmenler ve ayrıştırıcılar gibi çok geniş sektör yönlenmemiz var. Beşinci grubumuza ise bu sene ‘’Global Servis’’ başlığı ile başlayacağız.

Ürün portföyünüz nelerdir? Ürün çeşitliliğinizi belirlerken hangi kriterleri dikkate almaktasınız?
Önce ürün kriterlerimizi söyleyeyim. Bizde ürün kriterleri birkaç segmente ayrılıyor. Bunlar çevre duyarlılığı, enerji tüketimi gibi faktörler. Ürün teknolojilerimizi geliştirirken tamamen ülkelerin, sektörün veya teknolojinin ihtiyacı olan yeniliklere doğru ilerliyoruz. Her zaman firmaların ihtiyacı olan ürünleri nasıl geliştiririz, yeni ürünler için nasıl Ar-Ge çalışmaları yapabiliriz diye bazen kendi içimizde bazen de firmalarla birlikte fikir yürütüyoruz.Ürün portföyümüz ise oldukça geniş. Farklı prensiplerle çalışan dispersiyon makineleri, çeşitli tipte ıslak öğütme değirmenleri, kuru ve yaş olarak mikronize öğütülen veya nano boyutunda öğütme yapabilen sistemler var. Bunların yanı sıra turn key dediğimiz mineral sektöründe, kozmetik sektöründe ve çikolata sektöründe anahtar teslim projeleri yürütmekteyiz. Dolayısıyla portföyümüz çok geniş ve bizden başka portföyü bu kadar geniş uluslararası firma yok.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Netzsch Global lityum pillerinin içindeki malzemeleri öğütmeye uygun bir öğütme sistemi ve teknolojisi üretmiş durumda. Bunlar daha çok, tüm dünyadaki elektrikli araba pillerini yapan firmaların kullandığı uzun ömürlü lityum bataryalardır. Tesla otomobillerinin pillerini üreten, Amerika’da bulunan bir firmanın da komple anahtar teslim projesini Netzsch yaptı. Bu sektörde dünya lideriyiz ve elbette ki bu büyük bir başarı. Dolayısıyla Netzsch Global’in nereye gittiğini böylece açık bir şekilde söylemiş oluruz. Son dönemlerdeki diğer bir başarımız ise dünyaca ünlü tarım ilacı firmalarıyla yaptığımız anahtar teslim projelerimizdir, bu sektörde de referans listemiz oldukça zengindir.

Türkiye’deki aktivitelerimiz de ise yurt içinde hem kimya firmalarına hem gıda firmalarına hem de mineral firmalarına hizmetler ve değirmenler veriyor, makineler ve sistemler kuruyoruz. Yurt dışında şu anda Netzsch Türkiye olarak bir boya firmasının komple anahtar teslim kuruluşunu yapmaktayız. Sonuç olarak tüm bu tecrübeler, Netzsch ailesinin içinde karşılıklı görüşmelerle meydana gelen sinerjinin sonucudur.

Netszch olarak teknoloji sizin için ne ifade ediyor? Üretimini yapmış olduğunuz ürünler ile teknolojiyi nasıl bağdaştırıyorsunuz?
Netzsch ürünlerindeki teknolojide belli bazı kriterler var ve bu kriterler dahilinde üretim yapmaktayız. Genel anlamda ‘’User Friendly’’ dedikleri tüketici için kullanımı kolay, rahat ve az arıza çıkaran, arıza çıktığında ise çok çabuk bakım yapılan yüksek performaslı makineler üretmekteyiz. Tüm bunlar geniş teknolojik bilgi birikiminin sonucunda oluşuyor. Bu sebeple teknoloji bizler için çok önemli.

Araştırma faaliyetlerinizden, ürün geliştirme ve süreç optimizasyonunuzdan bahseder misiniz?
Ar-Ge çalışmalarımızda, tüm makinelerimizin tüketiciye faydalı olabilecek şekilde en optimum, en ucuz yedek parçayla ve en kısa sürede bakım yapılmasını hedef alarak yola çıkıyoruz. Bunun yanında tabi ki dünyadaki belli teknolojileri de kullanarak bütün sistemlerimizi optimize ediyoruz. Örneğin; değirmenlerin seramik iç gövdesi ısı transferinin daha çabuk olmasını sağlar. Bu sayede firmalar ürettikleri ürünlerin maksimum sıcaklık noktasına gelmesini engelliyorlar.

Gövde malzemesi olarak Silisyum Karbür (SİC) kullanarak ürün ısınma problemini ortadan kaldırdık. Peki bunu nasıl başardık? Çünkü teknoloji ve bilgi birikimi bizlere Silisyum Karbür (SİC) kullanma imkanı sağladı. Ve biz de bunu hemen aplike ettik, ürünlerimize uyguladık. Sonuç olarak; başarılı bir Ar-Ge çalışması gerçekleştirmiş olduk. Buradaki en önemli çalışmaya, İspanya’daki fabrikamızla beraber dijital seramik mürekkeplerinin üretiminde başladık ve şu anda dünyada dijital mürekkeplerin üretildiği makinelerin yaklaşık %70’i Netzsch’e aittir.

Kişisel Bakım ve Ev Bakım alanındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Netszch 4 yıl önce Almanya Beremen’de kurulu Vakumix firmasını satın aldı ve Netszch Vakumix olarak dünyada hizmet vermekteyiz. İlaç ve kozmetik sektörüne yönelik karıştırma ve homojenizasyon makineleri üretimi yapıyoruz. Başlıca ürün gruplarına örnek vermek gerekirse; şampuan, krem, diş macunu, saç ürünleri, jel, renkli makyaj ürünleri vs. kişisel bakım ve çeşitli temizlik ürünleri gibi ev bakım ürünlerinı sıralayabiliriz. Örneğin; dünyaca ünlü bir firma diş macunu üretimini Almanya’daki 6 Netszch Makine hattı ile üretmekte ve bu ürünün Türkiye dahil tüm dünyaya satışı gerçekleşmekte. Dolayısıyla kişisel bakım alanında da iddialı uğraşlarımız var.

Referanslarımız ilaç sektöründe de oldukça güçlüdür. Dokümantasyon dışında, kozmetik ve ilaç alanındaki makinelerimizin benzer olduğunu söyleyebilirim.

Okurlarımıza sektöre en son sunduğunuz ürün hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu ürün hangi teknoloji ve özelliklerle donatılmıştır?
Şu anda her sektörün gelişmesine paralel olarak yeni ürünler piyasaya sunuyoruz. Islak öğütmede, benzeri olmayan dispersiyon makinemiz Epsilon, yüksek akış hızı ve mekanik özellikleriyle piyasanın en yüksek verimli ince öğütme yapan bilyalı değirmeni Neos piyasaya sunduğumuz yeni ürünlerdir. Kuru öğütmede ise özellikle mineral sektörü için söylemek istediğim yeni bir ürünümüz var bunun da ismi Pamir. İsmi Pamir Dağları’ndan gelmekte. Bu bir değirmen teknolojisi fakat bilyalı değirmenlerle, kuru olarak yüksek tonajlarda, ton başına düşen enerji miktarının çok düşük olması şartı ile endüstriyel minerallere mikronize öğütmeler yapmaktayız. Bu yeni ürünümüz yakın zamanda piyasada olacaktır. Kütahya’da çok özel bir sektör için bir pilot tesisimiz var. Örnekle açıklayacak olursak, 1000 litrelik bir mineral değirmeninden- ki bu çok küçüktür- 20 ton ürün almaktayız. Hem sektör için hem bizim için bu pilot tesis oldukça önemli bir yenilik ve teknolojidir.

Gelecek yıllarda gerçekleştirmeyi istediğiniz yenilikler nelerdir? Bu yeniliklerin Netszch’e ve müşterilerinize katacağı avantajlar nelerdir?
Önümüzdeki yıllarda ülkemizin gelişmesine paralel olarak tüm bu bahsettiğim yeni teknolojileri, sistemleri ve teknolojik ürünleri müşterilerimizle buluşturmak ve daha faydalı bir ürün sunmak, bunun sonucunda ortaya çıkan yatırımın geri dönüşünü şirketlere biran evvel sağlamak en büyük amacımız. Eğer bunu sağlarsak, şirketler kazanır, sektör kazanır ve Türkiye kazanır. Yenilikler beraberinde yeni atılımları getirir. Türkiye’de şu anda bilinen fakat uygulanamayan birçok mineraller ile ilgili Eti Maden, TÜBİTAK gibi kuruluşların çalışmaları var. Bu minerallerin çıkarılıp, sanayiye ve sonrasında dünya piyasasına sunulması gerekiyor.

Netszch olarak biz bu konuda çok ciddi anlamda çalışmalar yapmaktayız. Biliyoruz ki çalışmalarımız ülkemize katma değeri yüksek ürünler sunacaktır. Çeşitli teknolojiler kullanılarak müşteriler biran evvel yatırımlarını yapar, kalite yükselirse ve sonuç olarak tüm bunlar ürüne yansır böylece ürünün kalitesi artar. Böylelikle dünya piyasasında çok daha rekabetçi bir atmosfer oluşur. Netszch olarak hedeflerimiz bu doğrultudadır.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)