NIAR’ın ATLAS Laboratuarı 2021’de SAMBA Pro Sistemini Kuracak

13 Ocak 2021

Wichita Eyalet Üniversitesi’ndeki (WSU) Ulusal Havacılık Araştırma Enstitüsü (The National Institute for Aviation Research – NIAR), gelecekteki kompozit üretim teknolojileri portföyü için Fiber Yama Yerleştirme (FPP) teknolojisini seçti. 2021’in sonunda Cevotec, NIAR’ın Havacılık ve Uzay Sistemleri için Gelişmiş Teknolojiler Laboratuvarı’na (ATLAS) bir SAMBA Pro Prepreg sistemi kuracak.

SAMBA Pro Prepreg'in içi

SAMBA Pro Prepreg’in içi

 

1985’teki kuruluşundan bu yana, Wichita Eyalet Üniversitesi’ndeki (WSU) Ulusal Havacılık Araştırma Enstitüsü (NIAR), Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen havacılık araştırma enstitüsü oldu. Yaklaşık bir milyon metrekarelik araştırma ve ofis alanıyla NIAR, havacılık ve imalat endüstrileri, FAA, Savunma Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarına araştırma, tasarım, test, sertifikasyon ve eğitim sağlıyor.

NIAR şimdi teknoloji portföyünü Cevotec’in SAMBA Pro Prepreg sistemiyle genişletecek.

Cevotec Genel Müdürü Thorsten Groene “2021’de ATLAS için bir SAMBA Pro sistemi kurma anlaşmamızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” diyor. “ABD’li ortağımız Composite Automation ile birlikte, ABD’deki bu ilk FPP sistemi için heyecan duyuyoruz ve NIAR ile gelecekteki Ar-Ge işbirliklerini dört gözle bekliyoruz.”

ATLAS Direktörü Waruna Seneviratne, Fiber Yama Yerleştirme teknolojisinin ATLAS portföyüne entegre edilmesinin öncü projelere yol açacağına inanıyor.

Seneviratne, “SAMBA sistemini almayı ve robotik tabanlı yerleştirme teknolojileri portföyümüzü daha da ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. “Fiber Yama Yerleştirmenin esnekliği, özellikle savunma topluluğundaki Ar-Ge ortaklarımız için ilgi çekici olacaktır”.

Ultrasonik kesme ünitesi ve aktif malzeme soğutmaya sahip SAMBA Pro sistemi, 2021’in sonunda endüstriyel müşterilerle uygulama geliştirme için faaliyete geçecek.

Kompozit Otomasyon LCC Başkanı John Melilli, “Wichita, dünyadaki en büyük uçak gövdesi (airframe) yoğunluğuna sahip yer olarak biliniyor” dedi ve ekledi “NIAR’ın ATLAS’ı, karmaşık hava yapılarının otomatik üretimi için Fiber Yama Yerleştirmenin avantajlarını göstermek üzere ticari ve DOD müşterilerinin kullanımına sunulacağı ilk ABD merkezli FPP sistemi için mükemmel bir yer”.

NIAR ATLAS’taki yeni sistem, malzeme karakterizasyonu, uygulama ve süreç geliştirme, prototipleme ve test dahil olmak üzere FPP teknolojisine dayalı değerlendirme ve geliştirme için çok sayıda seçenek açacak.