Nisan ayı mevcut inşaat işlerinde 2,3 puan artış yaşandı

15 Mayıs 2019

 

Türkiye İMSAD Nisan 2019 Sektör Raporunu Açıkladı

Türkiye İMSAD Nisan 2019 Sektör Raporu’ndan mevcut inşaat işlerinde mevsimselliğin de etkisiyle 2,3 puan artış yaşandığı görülüyor. Raporda, bundan sonraki artışta yeni inşaat başlangıçlarının önemli olacağına işaret edildi.

Türkiye İMSAD Nisan 2019 Sektör Raporu’ndan İnşaat malzemeleri sanayi üretimindeki gerilemenin Ocak ayından sonra Şubat ayında da devam ettiği görülüyor. Yılın ilk iki ayında gerçekleşen üretimin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 gerilemesiyle, üretimde dörtte bire yakın bir kayıp oluştuğu belirtildi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)’nin ‘Nisan 2019 Sektör Raporu’nda, yer alan diğer tespitler ise şöyle: “İnşaat malzemeleri sanayi üretiminde sert küçülme Şubat ayında da devam etti. Ocak ayından sonra Şubat ayında da üretimde önemli bir gerileme yaşandı. 2019 yılının Şubat ayında inşaat malzemesi ortalama sanayi üretimi 2018 yılının Şubat ayına göre yüzde 22,0 küçüldü. Böylece 2018 yılının ikinci yarısında başlayan üretimdeki sert küçülme 2019 yılında da devam etti. Yılın ilk iki ayında üretimin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 gerilemesiyle, üretimde dörtte bire yakın bir kayıp oluştu. Üretimdeki gerilemede inşaat işlerindeki küçülme ve iç talepteki keskin daralma etkili oldu. İhracattaki miktar artışı ise üretim kaybını telafi edemedi.

2019 yılının Şubat ayında 22 alt sektörden 21’inde üretim, geçen yılın aynı ayına göre geriledi. Birçok önemli alt sektörde yüksek üretim kayıpları yaşandı. Şubat ayında en yüksek üretim düşüşü yüzde 47,8 ile hazır beton sektöründe oldu. Parke ve yer döşemeleri üretimi yüzde 35,2, merkezi ısıtma radyatörleri ve su kazanları üretimi yüzde 39 düştü. Seramik kaplama malzemeleri üretimi yüzde 17,1 geriledi. Şubat ayında 9 alt sektörde üretim gerilemesi yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşti. Soğutma ve havalandırma donanımları, yüzde 3,6 ile üretim artışı gerçekleşen tek alt sektör oldu.”

İnşaat Sektörü Güven Endeksinde Toparlanma

2018 yılının ikinci yarısında İnşaat Sektörü Güven Endeksi önemli ölçüde gerilemişti. Geçtiğimiz yılı, Aralık ayında 46,1 puan ile en düşük seviyeden kapattı. İnşaat Sektörü Güven Endeksi’nde 2019’un ilk 4 ayında ise kademeli bir artış görüldü. İlk 4 ayda 15,1 puan artış göstererek 61,2 puana yükseldi, Nisan ayında da 1,9 puan artış gösterdi. Bu toparlanma elbette ümit verici.

Mevcut inşaat işleri seviyesi Nisan’da artış gösterdi                

Geçen yılın ikinci yarısından itibaren 2019 yılı Ocak ayına kadar Mevcut inşaat işleri seviyesinde sert bir düşüş yaşanmıştı. 2019 Şubat ve Mart aylarında ise önemli yükselme görüldü. Bu artış trendi, Nisan ayında yavaşlayarak da olsa sürdü. Raporda bu konuda verilen bilgi ise şöyle oldu “Yükselişte mevsimsellik de olumlu katkı sağlamaya devam etti. Mevcut inşaat işleri seviyesi 2019 yılı Nisan ayında 2,3 puan artış gösterdi. Bundan sonraki mevcut işlerin artışında yeni inşaat başlangıçlarının önemli olacağı öngörülüyor.”