Duygu Arslandağ ile söyleşi gerçekleştirdik – Nordmann

31 Aralık 2019

Nordmann’ın Teknik Satış ve Ürün Müdürü Sayın Duygu Arslandağ ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Nordmann’ın Türkiye’deki kuruluş ve başarı serüvenine değindik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Marmara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 2009 yılında mezun oldum. 10 yıldır kimyasal hammadde ticareti içindeyim, sanayi ve üretim hayranıyım. Birçok global tedarikçinin 600’den fazla ürünüyle çalıştım. Mesleğime başladığım ilk günden itibaren Atatürk’ün “Her fabrika bir kaledir” sözünü hatırlayarak güne başlıyorum ve Türk sanayisi için elimden gelen en iyi hizmeti vermeye çalışıyorum.

 

Nordmann Duygu Arslandağ

Nordmann’ın kuruluş ve gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Nordmann, 1912’de Hamburg Almanya’da kurulmuş, 107 yaşında global bir distribütördür. Şu an için 23 ülkede faaliyet gösteriyor, büyümeye ve globalleşmeye devam ediyoruz. 104’üncü yaşında, 2016 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye şirketi de Genel Müdürümüz Rüştü Barkay liderliğinde hızla büyümeye, yüksek kalitedeki hizmet anlayışıyla birçok farklı endüstriyi desteklemeye devam ediyor. İstanbul’da 4, İzmir ve Mersin’de birer depomuzla sürdürülebilir ve hızlı tedarik sağlıyoruz.

Ürün ve ürün gruplarınız nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Ticari ürünlerden ziyade teknik, özel katkı ürünleri tedarik ediyoruz. Boya ve kaplamalar, mürekkep, yapıştırıcı, tekstil, yapı kimyasalları, kozmetik, kauçuk, plastik ve kompozit sektörleri temel aktivite alanlarımız.

Derginizin hitap ettiği sektörleri düşünerek başlıca ürün gruplarımızı wax, karbon siyah pigment, kaolin, matlaştırıcı ajan, kolloidal silika, monomelerler, silikat bağlayıcılar, dispersiyon ajanları ve köpük kesiciler, katalist, alüminyum silikat ve nano-teknolojik ürünler olarak listeleyebiliriz. Global tedarik ağımız sayesinde 7 kıtadan, geniş bir ürün portföyü sunabiliyoruz. Aranılan her ürün için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tedarik ağınızın yurt içi ve yurt dışı yapılanmasından bahsedebilir misiniz?

107 yıllık tecrübe, 23 ülkede stok, Singapur, Hong- Kong, Shangai (Çin) ve Mumbai’de (Hindistan) 4 tane tedarik ofisi, 7 kıtadan onlarca kaliteli tedarikçi ve Türkiye’deki toplam 6 depomuzla kusursuz bir tedarik zinciri sunuyoruz. Dünya liderlerinden bazı tedarikçilerimizi listelemek gerekirse Honeywell, Grace, Ka- Min, Evonik, Röhm, Reaxis, MPB, Wöllner, Patcham, Ingevity, Nyacol ve Sumitomo’yu sayabiliriz.

Nordmann’ı global diğer distribütörlerden ayıran nedir ?Bu alanda nasıl bir fark yarattığınızı düşünüyorsunuz?

Teknoloji ve sürdürülebilirlik. Nordmann olarak tüm iş ortaklarımıza karşı sadakat ilkemiz, finansal güçlülüğümüz ve yukarıda bahsettiğim tedarik avantajlarımız sayesinde sürdürülebilir tedarikte lideriz. 2018 yılı ikinci yarısı itibariyle birçok firma ekonomik nedenler yüzünden ithalatlarda sınırlama ve stok bulundurmama kararı aldı, bu da üreticilerimizi zor durumda bıraktı. Biz ise sürdürülebilir tedarik ilkemizle tam tersini düşünerek 2018 ve 2019’u maksimum stokla geçirdik.

Diğer özelliğimiz ise teknolojiyi ve yenilikleri sıkı takip eden, teknik bir ekibimizin olması. Satış anlayışımız “mevcut hammaddeleri yer değiştirmek” üzerine değil, üreticiye ya da ürüne “artı değer kazandırmak” temeline dayanıyor. Biz buna “Nordmann’da her zaman daha iyisi var” diyoruz.

Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

2018’de Nordmann müşterilerinin %90’ı tarafından A sınıfı tedarikçi olarak seçildi. Ayrıca Shell, Total, Honeywell, KaMin ve Wacker tarafından en iyi distribütör seçilerek onurlandırılmıştır. Nordmann bir çözüm ortağıdır, kendimizi asla satış ofisi olarak görmüyoruz.

Yeni tedarikçiniz Grace ve ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Grace ile iş birliğimiz 2019 Haziran ayında başladı ve tahminimizden daha hızlı büyüdü. Farklı özelliklerde matlaştırıcı ajanları, kolloidal silikalar, alüminyum silikat ürünü ve son olarak da plastik sektörü için Antiblok katkıları portföyümüzü oldukça zenginleştirdi. Almanya fabrikalarından tedarik ettiğimiz için de ürünlerin geliş süresi oldukça kısa. Grace ürünleriyle çok iyi bir hacme ulaşacağımıza eminiz.

Dünya çapında etkin bir tedarik ağı oluşturmanın kriterleri ve yöntemleri nelerdir?

Operasyonu ve satış takibini kolaylaştırmak adına artık üreticiler tek yerden raporlama alma eğilimindeler. Bu da birçok ülkede faaliyet gösteren global distribütörlerin daha da önemli bir pozisyona yerleştiğini gösteriyor.

Etkinlik içinse en önemli gereklilikleri finansal güçlülük, şeffaflık, dürüstük ve gelişmeye açık olmak olarak sıralayabiliriz.

Eklemek istedikleriniz…
2020’de paintistanbul&Turkcoat fuarındayız, herkesi bekliyoruz.