Novartis İlaç, Türkiye’de Organ Bağışı Bekleyen 26.000 Hasta için ‘Hayat Kurtaran İzin’ Kampanyasını Başlattı

12 Kasım 2018

 

 

Novartis İlaç ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) iş birliğinde organ bağışı için farkındalık yaratmak amacıyla 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda bir farkındalık kampanyası gerçekleştirildi.

Kampanya kapsamında toplum olarak organ bağışı bekleyenlere karşı cevapsız kaldığımızı, onları zaman zaman görmezden geldiğimizi dikkat çekici bir şekilde anlatmak, herkesi öz eleştiri yapmaya davet etmek amacıyla “Hayat Kurtaran İzin” sloganıyla akılda kalıcı bir kampanya filmi hazırlandı. Hazırlanan bu film ile ailelerin bir izinle birçok hayat kurtarabileceğini vurgulamak isterken aynı zamanda yaşama tutunmaya çalışan ve organ nakli bekleyen hastalara kayıtsız kalmayın çağrısı yapıldı.

Kampanya ile ilgili ONKOD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar şunları söyledi: ‘Türkiye’de birçok aile, hayatını kaybeden yakınlarının organ bağışına izin vermiyor ve bu yüzden organ nakli bekleyen birçok hasta uygun organ bulamadığı için hayatını kaybediyor. Biz bu kampanya ile organ bağışının önemini vurgularken ailelere ‘Yaşama tutunmaya çalışanlara kayıtsız kalmayın. Organ bağışına izin vererek siz de hayat kurtarın’ diyor ve onlara organ bağışına izin vermeleri için çağrıda bulunuyoruz.’

‘Hayat Kurtaran İzin’ Kampanya Filmi Hakkında:

Kampanya kapsamında çekilen videoda bir kafede senaryo gereği oyuncu olarak aniden kalp krizi geçiren birine hiç kimsenin yardım etmemesine gelen tepkiler gizli kameralarla kayıt altına alındı.

“Hayata tutunmak için yardım bekleyen birine, kimsenin yardım etmemesi ne kadar garip değil mi? Peki o zaman, Türkiye’de hayatta kalmak için organ bekleyen 26.000 hastaya neden yardım etmiyoruz?” sorusuyla görmezden gelinen binlerce organ bağışı bekleyen hastaya dikkat çekildi. Başta sosyal medya kanalları olmak üzere birçok farklı mecranın etkin bir şekilde kullandığı kampanyada toplumda davranış değişikliği yaratmak ve organ bağışı bekleyen binlerce hastaya umut olmak için farkındalık oluşturuldu.