Olağanüstü Saç ve Saç Derisi Bakım Devrimi

13 Şubat 2020

Günümüzde saç bakım pazarına öncülük eden birkaç önemli konu vardır; güvenlik, sağlık ve şeffaflık. Güzel saçlara sahip olmanın ötesinde, tüketiciler saçlarını ve saç derisini besleyen ve koruyan doğal, cilt ile uyumlu bileşenler arıyorlar. Cilt ve saçla özdeş moleküller, saç bakım pazarını etkileyerek önem kazanmaktadır.

Ana Saç Bakımı Endişeniz Nedir?

Dünya genelinde, kadınların %60’ı ve erkeklerin %40’ı, kaşıntı, kuruluk ve kızarıklık gibi tahriş olmuş saç derisine sahip olmaktan yakınmaktadır. Saç derisindeki hasarı onarmak için ise Brezilyalı kadınlar, Amerikalı kadınlara göre üç kat daha fazla ürün kullanıyorlar. Çinli tüketiciler de saç derisi sağlığının bakımlı saçlar için önemli olduğuna inanmaktadır.

Saçımız günlük olarak UV ışınları ve kirlilik gibi saç hasarına sebep olabilecek farklı çevresel faktörlere maruz kalmaktadır. Ayrıca düzleştirme veya ağartma saçların zarar görmesine ve saç derisinin tahriş olmasına neden olur. Bu tarz ürünler sonrası saçta oluşan hasarın onarılması ise saç bakım tüketicileri için en önemli özellikler arasındadır.

Bunun sonucunda, size saç derisini sakinleştirme ve saçtaki hasarı onarma potansiyeline sahip çok fonksiyonlu bir aktif olan Hairflux®’ı sunuyoruz. Tablo 1’de görebileceğiniz gibi Hairflux®, yatıştırıcı ve anti enflamatuar etkiye sahip olduğu bilinen ve aynı zamanda saç onarım etkisi de olan seramidler ve çeşitli yağlar içermektedir.

Seramid ve Yağların Saç ve Saç Derisine Uygulanması

Seramid mühendisliğinin 20 yılı aşkın süredir yaptığı araştırmalarda gelinen son teknoloji ürünü olan Hairflux®, zeytin ve seramidlerin gücünü bir araya getirmektedir. Seramidler saçta ve deride, Şekil 1 ve Şekil 2’deki cilt bariyeri ve saç hücre zarı kompleksinin (CMC) bir parçası olarak bulunurlar. Diğer polar lipitlerle birlikte saç hücreleri arasında bir çeşit set oluşturur. Yatıştırma ve onarma gibi birden fazla fayda sunan, temel diyetlerin bir parçası olan zeytin; cilt ve saç için güç merkezidir.

Hücre zarı kompleksi ve saç derisi bariyerinin onarılması için cilt, seramidlerle yeniden doldurulacaktır ve saç hücrelerinin birbiri arasındaki bağlılık iyileşecektir. Saç düzleştirme gibi kimyasal bozulma sonucu kaybedilebilecek protein miktarının azalmasıyla saç kırıkları da onarılmış olacaktır. Sağlam bir hücre zarı kompleksi ve azalan su emilimi ile daha hidrofobik yapıya ulaşarak saçtaki kabarıklık önlenmiş olacaktır. Seramidlerin anti enflamatuar özelliği ile birlikte zeytinyağının yatıştırıcı özelliği tahriş olmuş saç derisini sakinleştirmek için birebirdir.

Şekil 3’te %1 Hairflux® içeren saç toniği ile tahriş olmuş saç derisinin iyileşmesini görebilirsiniz.

tahriş olmuş saç

Şekil 3. Tahriş olmuş saç derisinin iki haftalık test sonuçları.

Şekil 4’te ağartmanın neden olduğu saç hasarının %1 Hairflux® ile onarımının ayrıntılı fotoğraflarını görebilirsiniz.

Şekil 4. Detaylı in vivo test sonuçları

Şekil 5. Ağartma sonucu meydana gelen tahriş olmuş saç testi sonuçları.

Brezilya’da, doğal buklelerin yoğun ilgi görmesinin yanı sıra, kadın tüketicilerin %48’i hala yıka ve çık kolaylığı nedeniyle saç düzleştirmeyi (Brezilya fönü) tercih ediyor.

Şekil 6’da Brezilya fönü ile ağartmanın neden olduğu saç hasarının %1 Hairflux® ile onarımını görebilirsiniz.

brezilya fönü sonuçları

Şekil 6. Brezilya fönünün neden olduğu saç hasarının test sonuçları.

saç dayanımı testi

Şekil 7. Saç dayanımı iyileştirme test sonuçları

Hairflux® hakkında daha fazla bilgi için, kişisel şifrenizle girebileceğiniz intoBeauty® [intobeauty.evonik.com] adresini ziyaret edin!

 

 

Didem Alabaz
Teknik Ürün Uzmanı
Ravago Chemicals Turkey