Omak Makine’den Endüstriyel Isıtıcı Gereksinimlerine Yerli Çözümler

Kasım 08, 2018, 3:50 pm
5 dakika


C. Emre Öz

Endüstriyel Isıtıcı Bölüm Direktörü
Ar-Ge Sorumlusu
Omak Makine

 

OMAK Makine Varil ve IBC Tank Isıtıcıları, yeni sıcaklık kontrol cihaz seçenekleri ile karşınızda…

OMAK Makine olarak 2006 yılından bu yana esnek film ısıtıcıları üreterek ve kimya sanayi, savunma sanayi, medikal firmalar ve üniversiteler ile pek çok ortak çalışma yaparak hem ülkemizde yapılamayan üretimlerin yapılmasında aracı olduk hem de yerli üretim sayesinde yapım maliyetlerini düşürdük.

Bu çalışmaları yaparken de en çok kimya firmalarıyla etkileşimde bulunduk. Sorunlarının çözümünde yardımcı olduk. Ar-Ge’sini tamamlamış olduğumuz V3185 ve V4185 modelleriyle de yine böyle bir çalışmanın eşiğindeyiz.

Piyasada bulunan pek çok varil ısıtıcısının ithal oluşu ya da aynı anda birden çok varil çeşidine hitap etme kaygısı; yapısal sorunları da yanında getirmektedir. Söz konusu sorunların en önemlilerinden biri ölçüdür. Ölçü olarak küçük bidon ya da varillere uyan bir ısıtıcı modeli, büyük tip varil ve bidonlarda boş alan kalmasına neden olur. Bu durum büyük varillerde her zaman için ısı kaybı demektir. Bunu engelleyen kabin şeklindeki varil ısıtıcılar ise kullanılacak alanda varil kadar yer işgal edilmesine neden olacaktır. Dolayısı ile bu da fabrikalar için stok maliyeti demektir. Bir diğer önemli sorun  ise geniş bir yelpaze içerisinde bulunan bütün varil ve bidonların ihtiyacını karşılamak için yüksek güçlere ihtiyaç duyulmasıdır. Bu da kullanılan tesisatın gereksiz yere yıpranmasına ya da daha güçlü hatlara ihtiyaç duyulmasına neden olacaktır.

Omak Makine

Bu sorunlara çözüm olan varil ısıtıcılarımız hem istenen varili tam olarak sarar hem de ince yapısı sayesinde hızla ısınarak ürüne ısıyı aktarır. Bunun yanında dijital sıcaklık kontrolüyle kontak arkı ya da kontak yapışması gibi riskleri bertaraf ederken hassas bir şekilde sıcaklık kontrolü sağlar.

Film ısıtıcı ile yapılmış olması; tel, kablo ya da yassı rezistanstan çok daha uzun ömürlü olmasına ve kullanımı tamamlandığında kolayca sarıp rafınıza kaldırmanıza olanak sağlar. 1 mt3’lük alanda yaklaşık 16 adet varil ısıtıcısını kendi ambalajında muhafaza edebilirsiniz.

Kimyasal ürünler için önemli bir ihtiyaç olan düzgün ısınma yüzeyi, film ısıtıcılarımız sayesinde iki ısıtıcı hat arasında 1 cm. boşluğa kadar azalmıştır. Bu şekilde kimi ısıtıcılarda ısıtıcı hatlar arasında 10 – 15 cm.’yi bulan, ısıtıcıların yapısında yer alan ısıtıcı hatlar arasındaki boşluk önemsenmeyecek seviyelere düşmüş ve dolayısı ile homojen ısınma kalitesi ve genel verim artırılmıştır.

V3185 ve V4185 modelleri ise bu özellikleri bir adım daha öteye taşımıştır. Standart varil ısıtıcılarından farklı olarak 3 ayrı noktadan ölçüm alırlar ve sıcaklık kontrolü sağlarlar.

Bu özellik kullanıcıya istenen bölümü devreye alma ya da istenen bölümün sıcaklığını değiştirme imkânı sunarken aynı zamanda daha homojen bir ısınma elde edilmesine olanak tanır. Bunun yanında malzemenin olmadığı alanda soğuma azalacağı için daha az enerji tüketmek sureti ile enerji tasarrufu da sağlanmaktadır.

Omak Makine

  • (gizli tutulacaktır)