Otomotiv Endüstrisi için Alternatif Bir Ham Madde Olarak Karbondioksit

02 Eylül 2020

Covestro, şilteler, spor zeminler ve tekstil elyaflarına ek olarak, CO2’nin plastik üretiminde kullanımı için başka bir uygulama alanı açtı:

Artık otomotiv endüstrisi için köpükler (foams), ham petrol gibi fosil hammaddeler yerine kısmen karbondioksit kullanılarak da üretilebiliyor. Bu amaç için yenilikçi öncü cardyon® kullanılıyor ve İsviçreli şirket FoamPartner bununla araç iç bölümündeki çeşitli alanlar için köpük üretiyor.

Covestro Baş Ticaret Sorumlusu (CCO) Sucheta Govil, “Şu anda kimya endüstrisinde alternatif bir hammadde olarak karbondioksiti daha geniş ölçekte kullanma yolunda önemli bir adım daha atıyoruz” diyor. “Bunu yaparken döngüsel ekonomiye dönüşümü hızlandırıyor ve son haftalarda büyüme için pozitif ivmemizi destekliyoruz.

FoamPartner CEO’su Michael Riedel, “Cardyon® gibi yeni malzemeler, sürdürülebilir köpüklerin geliştirilmesi ve sorumlu üretimi için son derece önemlidir” diye ekliyor. “Alternatif hammaddelerin kullanımında inovasyon liderlerinden biri olarak Covestro ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”

FoamPartner’ın gelecekte OBoNatureTM adı altında yeni bir ürün serisi olarak pazarlayacağı sürdürülebilir köpükler, bir sonraki adımda bir tekstil ile lamine edilecek ve böylece araçların iç mekanlarında kullanılacak. Öncelikle tavan döşemelerinde, aynı zamanda kapı panelleri ve kolçaklar ile araba koltuk kılıflarında da işlenecekler. Kaynakları koruyan üretimlerine ek olarak, özellikle düşük emisyonlu köpükler daha uzun hizmet ömrü ve malzeme direnci ile karakterize edilmekte. Dahası, optimize edilmiş laminasyon davranışları sayesinde, daha hızlı laminasyon süreçleri sağlarken aynı zamanda azaltılmış malzeme kalınlığında işlenebilirler. Bu hem malzeme hem de üretim maliyetlerinden tasarruf sağlıyor.

Stratejik yönelim karlı büyüme sağlıyor

Bunlar gibi teknolojiler, Covestro’nun tamamen uyumlu olduğu döngüsel ekonominin tanıtımına önemli bir katkı sağlıyor. CO2, biyokütle ve atık malzemeler gibi alternatif hammaddelere ek olarak, yenilikçi geri dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretimde rüzgar enerjisi gibi temiz enerji kaynaklarının kullanılması üzerinde odaklanılmaktadır.

İnovasyon ve sürdürülebilirlik trendleri ile birlikte bu uzun vadeli stratejik yönelim, Covestro’nun karlı büyümesini yönlendiriyor. 2020’nin ilk yarısında koronavirüs salgınının önemli etkisine rağmen, şirket, Mayıs ortasından bu yana küresel talepte istikrarlı bir artış eğilimi yaşadı. Temmuz ayında, satılan miktarlar önceki yıl seviyesine geri döndü ve pozitif eğilim Ağustos’ta da devam etti. Bu nedenle Covestro, önceki çeyrekteki 125 milyon Euro’ya kıyasla, üçüncü çeyrekte 350 milyon Euro civarında bir FAVÖK bekliyor.

 

Çok yönlü uygulama döngüsel ekonomiyi hızlandırır

Covestro, bilinen poliollere yüzde 20’ye kadar CO2’nin dahil edilebildiği yeni bir teknoloji geliştirdi. Bunlar, yaygın olarak kullanılan ve çok yönlü bir plastik türü olan poliüretanlar için temel bileşenlerdir. Bu şekilde, fosil hammaddeler yerine kullanılmasıyla, Covestro kaynakların korunmasına önemli bir katkı sağlar. CO2’nin içerdiği karbon geri dönüştürüldüğünden, yeni süreç döngüsel ekonomiyi de destekliyor.

 

Cardyon® markasının CO2 poliolleri şimdiden başka birçok uygulamada kullanılmaktadır. Şiltelerdeki ve döşemeli mobilyalardaki köpüklere ek olarak, spor zemin döşemeleri için özel yapıştırıcılar olarak şu an kullanılmaktadırlar. Daha ileri bir araştırma projesinde, cardyon®2a dayanan bazlı elastik tekstil elyafları üretmek de mümkün olmuştur. Örneğin çoraplarda ve tıbbi tekstillerde geleneksel yağ bazlı elastik liflerin yerine kullanılabilirler. Covestro, diğerlerinin yanı sıra, elyaf üretimini endüstriyel ölçeğe ve yeni elyafları pazar olgunluğuna getirmek için çeşitli tekstil üreticileriyle birlikte çalışıyor.