Özel Efektli Pigmentlerde Işıltı, Efekt Düzensizliği ve Renk Ölçümünde Devrim: X-Rite Ma-T Ailesi

07 Şubat 2019


Anıl Gündem Güven

Endüstriyel&InLine Satış Müdürü
Odak Kimya End. Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

 

EFX QC yazılımı ile birleştirilmiş MA-T çok açılı spektrofotometreler ailesi, efekt yüzeyleri için renk, ışıltı ve efekt dağılımı karakteristik özelliklerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesini ve doğrulanmasını sağlar. Tüm tedarik zincirindeki kullanıcıların yeni renk boyutlarını her zamankinden daha fazla hassasiyetle ölçmelerini sağlamaktadır. EFX QC bulut tabanlı yazılım, tedarik zincirlerinde toleransları ve ölçüm yöntemlerini iletme işlemini basitleştirir. Yeni görsel araçlar, gerçek zamanlı performans izlemeyi mümkün kılar ve arıza süresini, israfı ve yeniden çalışmayı azaltmak için sorun giderme için eyleme geçirilebilir bilgiler sunmaktadır.

 Efekt

MA-T Ailesi
MA-T ailesi, rengin, ışıltının ve efekt dağılımının en güvenilir karakterizasyonunu sağlamak için renkli görüntülemeyi çok açılı ölçümle birleştirir. Bugüne kadar piyasadaki çok açılı spektrofotometrelerin ölçemediği özel efektli pigmentlerdeki renkli ışıltıları ve efekt düzensizliğini ölçmeyi sağlamaktadır. Kullanıcılar, otomotiv boyasından plastik ve metallere kadar çok çeşitli uygulamalar için efekt yüzeylerini belirleyebilerek her zamankinden daha fazla tekrarlanabilirlik ile ölçebilmektedir.

MA-T cihazları, renkli ışıltıların ve efekt düzensizliğinin en güvenilir analizini sağlamak için %98 ölçüm- önceki cihazlarda %80’e kadar- üretilebilirliği sunmaktadır. Hassas okumalar ile, piyasadaki herhangi birçok açılı cihazın 2,5 katı tekrarlanabilirlik ve 2 katı üretilebilirlik sunmaktadır. Bu kapsamlı okumalar, malzemeleri dijitalleştirmek ve ışıltı ya da efekt düzensizliğine bağlı olmayan toleranslar oluşturmak için X-Rite’ın çığır açan tek tip doku ölçeğini kullanarak EFX QC yazılımı tarafından işlenir. Rengi, ışıltıyı ve efekti iyileştirilmiş karakterizasyonu, malzemelerin çok yönlülüğünü ve operatörlerin farklı malzemelerden yapılan komşu parçaları, son montajda uygun şekilde eşleştirerek doğrulamasını sağlamaktadır.

 Efekt

Dokuyu Ölçmek Ne Demektir? Neden Doku Ölçümü?
Bazı özel efekt parametreleri- özellikle ışıltı ve efekt düzensizliği- izleyicinin mesafesine bağlı olarak farklı özellikler gösterir. Renkli yüzeyden uzak dururken izleyicilerin ortalama rengi ve ışığın yansımalarını fark etmesi daha olasıdır. Daha yakından gözlemlendiğinde, ışıltı ve iri taneliğin granüler yansımaları daha belirgin hale gelir ve rengin görünümünü değiştirir. Yakın görüntülemede doğru renklenmeyi elde etmenin en iyi yolu, bir renge karakterini veren ışıltı ve efekt büyüklüğünü hesaba katmaktır. Dokuyu ölçme yeteneğine sahip olmak, renk uzmanlarının herhangi bir mesafeden bakıldığında ve özellikle de yakından bakarken hedeflenen renklerine ulaşmalarını sağlamaktadır.

 Efekt

Doku Ölçümü Mümkün Kılan Ne?
X-Rite’ın MA-T cihazları bir RGB kamerayla donatılmıştır. Görüntü düzenleme teknolojisi ile eşleştirilen bu tam renkli giriş, ışıltı ve efekt düzensizliği parametrelerini izole eder ve hesaplanmasına izin verir. Bu doku ölçüm tekniği, renk ölçümünde kullanılanla aynı aydınlatmayı kullanmaktadır. Efekt düzensizliğini ölçmek için enstrümana difüzör plakalar eklenmiştir. Bu aydınlatma kaynaklarından, ışıltıyı ölçmek için üç ana açı geometrisinin yanı sıra, görüntüleme açısındaki kaymayı hesaba katan farklı geometriler bulunmaktadır.

 Efekt

X-Rite Neden MA-T12 ve MA-T6’yı Geliştirdi ve T6 ve T12 Ne Anlama Geliyor?
T, doku, daha spesifik olarak renk, ışıltı ve efekt büyüklüğünü ifade etmektedir. Sayı (6 ve 12), cihazdaki gerçek açıların adedini gösterir. X-Rite, renk biliminde ve teknolojisinde dünya lideri olmak için 60 yıldan fazla bir süredir teknolojisini geliştirmektedir. Günümüzün rekabetçi pazarında, üreticiler kendilerini farklılaştırmak için yüksek efektli boyaları giderek daha fazla kullanmaktadırlar. Sonuç olarak, tek başına renk ölçümü, bu malzemeleri tamamen karakterize etmek veya bitişik parçaların farklı tedarik zincirleri arasında tutarlılığı sağlamak için artık yeterli değildir. Sadece renk değil, aynı zamanda efekt boya ve kaplamalardaki karmaşık ışıltı ve efekt düzensizliği karakteristikleri de doğru bir şekilde yakalayabilecek bir cihaza ihtiyaç duyulmuştur. EFX QC yazılımıyla birleştirilmiş MA-T cihazları, efekt yüzeylerinin renk, ışıltı ve efekt düzensizliği özelliklerini doğru bir şekilde değerlendirmek ve doğrulamak için ideal çözümü sunmaktadır.

MA-T6 ve MA-T12 Arasındaki Fark Nedir?
MA-T6’da 6 ölçüm açısı ve tek bir aydınlatma kaynağı bulunmaktadır. MA-T12, 12 ölçüm açısına ve ek bir aydınlatma kaynağına sahiptir. Bu, ton değiştiren pigmentlerin ölçüm performansını, çoklu bakış açıları veya aydınlatma koşullarında göründüğü gibi geliştirir. Her ikisi de ışıltı ve efekt düzensizliğini yakalayabilir. Tipik olarak, MA-T12, otomotiv, plastik ve metal renkler için formüller geliştirmek ve tüm tedarik zinciri boyunca kullanılacak sağlam standartlar oluşturmak isteyen boya üreticileri ve laboratuvar operatörleri tarafından kullanılacaktır. Ekstra açılar onlara pigmentler hakkında daha fazla bilgi vermektedir. MA-T6, üretici özelliklerine göre tutarlı eşleşmelere bağlı olan kalite kontrol operatörleri için tasarlanmıştır.

 Efekt

EFX QC Yazılımı
MA-T ailesi ile birlikte verilen bir yazılım olan EFX QC, dağıtılmış tedarik zincirleri arasında renk, ışıltı  ve efekt düzensizliği kullanım standartlarını ve ölçüm prosedürlerini tanımlamayı, iletmeyi ve uyumu sağlayan bir bulut tabanlı bir çözümdür. Bu teknoloji  ile DC (Diffuse Coarseness), SG (Sparkle Grade) ve CV (Color Variation) birimlerinde ölçüm ve karşılaştırmayı sağlamaktadır.

EFX QC’nin performans eğilimi çizelgeleri ve belirli ölçümlerin saklanan görüntüleri dahil olmak üzere yeni görsel araçları, gerçek zamanlı performans izlemesini sağlar ve tolerans dışı ürünün sorun giderme sürecini hızlandıran, eyleme geçirilebilir bilgiler sunmaktadır. Tedarik zinciri boyunca renk, ışıltı ve efekt düzensizliği için küresel toleransları ve ölçüm prosedürlerini ayarlama ve dijital olarak iletme becerisi devam eden uyumluluğu arttırır. Tedarik zincirindeki renk uyumunun gerçek zamanlı izlenmesi, işletme verimliliğini artırmak için hızlı ayarlamalar yapılmasını sağlar; standartlar, toleranslar, işler ve daha fazlası gibi yeniden kullanılabilir dijital varlıkları içermektedir.

 Efekt