PAINTEXPO EURASIA 2019 VE SURTECH EURASIA 2019 Fuarlarında Gündem Korozyonla Mücadele Oldu

11 Kasım 2019

 

Yüzey kaplama sektörünün önemli isimleri sektörün yeri, bugünü ve geleceğini PAINTEXPO EURASIA 2019 ve SURTECH EURASIA 2019 fuarları kapsamında düzenlenen bir panelde konuştu. Panelde, korozyonla mücadelenin milli mesele olması ve seferberlik çağrısı vurgulandı.

 

Dünya Gazetesi’nden Gazeteci Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde yapılan panele, Genel Galvanizciler Derneği (GALDER) Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı H. Yener Gür’eş, VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören konuşmacı olarak katıldı.

 

Genel Galvanizciler Derneği (GALDER) Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu korozyonun önlenemediğini, ama korozyondan korunulabildiğini vurguladı ve “Yapılan araştırmada GSYİH’nın 3,1’inin korozyonla kaybolduğu tahmin ediliyor. Bu rakam, Türkiye’deki en büyük bakanlığımızın bütçesinin bile 2-3 katı kadar kayıp olduğunu ortaya çıkarıyor. Korozyon, ‘kapalı alanda sigara içilmez’ gibi bir kampanya gerektiren bir devlet meselesi olmalı. Korozyonun hazinemize verdiği kayıpları önlememiz gerekir” şeklinde konuştu.

 

Galvanizli malzemenin birçok avantaj sağladığını söyleyerek Kınoğlu, galvaniz sayesinde ürünlerin 70 yıl dayanabildiğini belirtti. Kınoğlu, korozyon faktörünün ihale şartnamelerine kamu tarafından eklenmesinin önemine değindi. Bu konuya öncelik tanınmasıyla özel sektörün de hızlı bir şekilde konuya adapte olabileceğini belirtti.

 

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı H. Yener Gür’eş korozyonun milli bir mesele olduğunun altını çizdi. “Dünya her yıl korozyondan dolayı 2,5 trilyon dolar zarar ediyor. Korozyonun %95’i çelik kaynaklı. Bizim tahminimize göre, Türkiye’nin ise 50 milyar dolar kaybı var. Bu kaybın %15-35’ini geri kazanmak mümkün. %15’i geri kazanılsa yıllık 7,5 milyar dolardır. Devlet her yıl, bu amaçla 1 milyar dolar harcasa bile, yine de kazançlı hale geliriz. Geçen yıl çelik ihracatında çok başarılı bir ihracat politikası izlendi. Çok kayıp vermeden kapattık. Çelik üretiminde dünyada 8’inci sıradayız. Yaklaşık 38 milyon ton çelik üretim kapasitemiz var. İhracatta ise dünyada 14 milyar ile 6’ıncı sıradayız. İthalatımız da azalıyor” şeklinde konuştu.

 

Yüzey kaplamanın dönüşüm geçirdiğini ifade eden VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören, “Sistemler robotlarla veya robotik uygulamalarla dönüşmeye başlıyor. Bizim son hazırladığımız bir projeyi bu şekilde tasarladık. Projelerde bundan sonra ara kademe ve direk kademe elemanlarının bulunmasının zorluğu ve tekrarlanabilir kalitenin sağlamasından dolayı yüzey kaplama tamamen karanlık odaya geçiyor” dedi. Güngören günümüzde yüzey kaplama sektörünün 250 milyon Euro’nun üzerinde bir hacmi olduğunu belirterek, yakın gelecekte ekonomik hareketlilikle birlikte bu rakamın 500 milyon Euro’ya ulaşacağını düşündüğünü söyledi.

 

PAINTEXPO EURASIA (5. Uluslararası Endüstriyel Kaplama Teknolojileri Fuarı) ve SURETCH EURASIA (4. Uluslararası Yüzey İşlem, Galvaniz Kimyasalları ve Teknolojileri Fuarı) fuarları, Kasım ayında dünyanın birçok farklı noktasından katılımcı ve ziyaretçiyi İstanbul Fuar Merkezi’nde bir araya getirdi. Fuarlara, 20’nin üzerinde ülkeden 100’ün üzerinde uluslararası ölçekte sektöre yön veren katılımcı firma ve Türkiye ile birlikte Ortadoğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetlerden çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi katıldı.

 

PAINTEXPO EURASİA 2019, Alüminyum Yüzey İşlem Derneği (AYİD) ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenirken, SURTECH EURASIA 2019 fuarı Genel Galvanizciler Derneği (GALDER)’in desteği ile düzenlendi.