Salı, Nisan 23, 2024

Performansa Dayalı Toplumumuza Ayak Uydurmak için Akıllı Olmak Önemlidir

Tüketiciler uzun süreli sağlıklarından ödün vermeden soğukkanlı, odaklanmış, düzenli bir şekilde aşırı iş yoğunluğundan aile sorunlarına kadar günlük gereksinimlerle başa çıkmak için doğal destek arıyorlar.

Vital Solutions GmbH Genel Müdürü Sybille Buchwald-Werner, özel bir Melissa officinalis yetiştirme hattının özünün bilişsel performansı nasıl destekleyebileceğini açıklıyor.

Tüketici İhtiyaçları

Tüketicilerin yaklaşık %32’si, beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilinen diyet takviyeleri veya fonksiyonel gıdalar kullanmaktadır. En sık görülen zihinsel sağlık takviyeleri kullanıcıları, 18-25 yaşları arasında ve 45 yaşın üzerindedir.

45 yaş üzeri popülasyon takviyeleri tercih ederken, genç tüketici grubu hafızalarını ve zihinsel odaklanmayı artırmaya yardımcı olan içecekler, şotlar veya barlar gibi fonksiyonel yiyecekleri seçer [1].

Amerika ve Avrupa çalışmaları, öğrencilerin bilişsel performansını artırmak için enerji içecekleri gibi hafif nörogüçlendircileri ve hatta reçeteli ilaçları kullandıklarını kanıtlamıştır [2].

Tüketicilerin %62’si bilişsel fonksiyonların geliştirilmesi isteğinin yanı sıra örneğin; ihtiyaca göre uyanıklık, konsantrasyon ve çalışma belleği, takviye ve/veya fonksiyonel yiyecek ve içeceklerin normal yaşla ilgili hafıza kaybını geciktirmede etkili olabileceğine inanmaktadır.

“Yaşlandıkça zihinsel keskinliği korumak” bir numaralı sağlık sorunudur [1]. Önemli tüketici talebine rağmen, beyin takviyeleri büyüyen ama yine de küçük bir sağlık kategorisidir. Örneğin, kalp sağlığı takviyesi kategorisidir.

Örnek olarak; kalp sağlığı takviyeleri beyin sağlığı kategorisinin dört katıdır [3]. Piyasa bilimsel olarak kanıtlanmış bilişsel ve zihinsel sağlık faydaları olan ürün inovasyonu arıyor.

Bluenesse®- Bilişsel Performans için Eşsiz Bir Oğulotu Ekstraktı

Oğulotu, Melissa officinalis, Avrupa’ya özgü yıllık yenilebilir bir bitkidir. Geleneksel tıbbi uygulamaları bitkinin esansiyel yağ bileşenlerine ve gevşeme özellikleri için rosmarinik aside odaklanmaktadır.

Çalışmalar, geleneksel rahatlatıcı etkilerin, GABA’yı bozan bir enzim olan GABA-transaminazın (GABA T) inhibisyonu ile nörotransmiter GABA’nın (γ-Aminobütirik asit) yüksek seviyelerine bağlı olabileceğini göstermiştir.

Bu etkiden rosmarinik asit sorumlu olarak belirtilir [4]. Ayrıca, rosmarinik asidin, nörotransmitter asetilkolini bozan asetilkolinesteraz enzimini inhibe edebildiği de bilinmektedir. Çalışmalar yaşa bağlı bilişsel bozuklukların ve Alzheimer hastalığının düşük asetilkolin düzeyleri ile ilişkili olabileceğini göstermiştir [5].

Modern araştırmalar, seçilmiş Melissa officinalis çeşitlerinin ve üreme dizilerinin, oğulotunun kolinerjik reseptöre dayanan bilişsel performans üzerine yeni etkilerini desteklediğini göstermiştir [6, 7]. Rahatlama için oğulotunun geleneksel olarak kullanımı tüm türleri tarafından desteklenebilir gibi görünüyor.

Ancak, bilişsel performans üzerindeki yararlı etkileri araştırılan tüm oğulotu türleri için doğrulanamamıştır. Yayınlanan insan çalışmaları farklı türlerden elde edilen aynı fitokimyasal spesifikasyona sahip ekstraktların aynı yararlı bilişsel etkileri göstermediğini bildirmiştir [8].

Bu, oğulotu ekstraktlarını ana etkin bileşen olarak rosmarinik asiti standardize etmek için kullanılan iyi bilinen metodun, özellikle aktif bilişsel performansa katkıda bulunmayan tüm aktif ilkeleri temsil etmeyebileceğini göstermektedir.

Vital Solutions’ın araştırmaları ve doğal ürünlerle ilgili kapsamlı bilgi birikimi, özellikle uyanıklık ve hafıza gibi bilişsel etkileri destekleyen özel bir oğulotunun üreme dizilerini tanımlamalarını sağlamıştır.

Bu yararlı bilişsel etkileri teyit etmek için, hammaddenin seçiminden bir partinin salınmasına kadar tüm kritik proses noktaları geleneksel bir fitokimyasal parametrenin yanı sıra yenilikçi bir biyoanaliz destekli teknolojisiyle kontrol edilir.Tüketiciler

Tablo 1: Özet: Bluenesse® zihin sağlığına etkileri

Ortaya çıkan özel oğulotu ekstraktı, Bluenesse® markası altında pazarlanmaktadır. Bluenesse®, muskarinik reseptör bağlanma aktivitesi ve rosmarinik asit içeriği üzerinde standardize edilmiştir. Muskarinik reseptör M1 bağlanma özellikleri, in vitro bir çalışmada muskarinik değişikliği ölçülerek doğrulanmıştır [9].

Bu ilerleme, geleneksel bir Avrupa bitkisi ve yenilikçi biyoanaliz destekli teknolojiler arasındaki boşluğu birleştiren yeni bir kalite kontrol boyutudur.

Bluenesse® bilişsel performansı ve zihinsel sağlığı desteklemek için geliştirilmiş özel bir Melissa officinalis ekstraktıdır. Şekil 1 Bluenesse®’in zihinsel sağlık üzerindeki farklı etki biçimlerini özetlemektedir.

Bluenesse®- İnsan Çalışma Sonuçları

Ayrıca, Bluenesse® çeşitli insan çalışma sonuçları ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Birincisi, Bluenesse®’nin bir aktif bileşeni olan rosmarinik asitin plazma düzeylerini araştıran bir farmakokinetik çalışma gerçekleştirildi.

Çalışma sonuçları, en yüksek plazma seviyesinde rosmarinik asidin 0.5-1 saat arasında belirlendiğini ve 2 saat sonra düştüğünü ve 6 saat sonra elimine edildiğini göstermiştir [10].

Ayrıca Avustralya’daki Swinburne Üniversitesi Beyin Bilim Enstitüsü’nden Prof. Scholey tarafından üç adet beslenme çalışması gerçekleştirilmiştir. Prof.Scholey, beyin sağlığı konusunda dünyaca tanınmış bir uzmandır ve araştırmalarını oğulotuna odaklamıştır.

Çalışmaların amacı, oğulotu ekstraktının gıda matrislerindeki etkisini, tüketicilerin çoğunun her gün yaşadığı, çok amaçlı bir ortama benzer şekilde, hafif stres altında, bilişsel performans üzerindeki etkilerini değerlendirmekti.

Araştırmalar bilişsel performansı, stresin ve ruh halinin fizyolojik reaksiyonunu değerlendirmek için parametreler içeriyordu. Çalışmalar, 25 sağlıklı kişiyi içeren, çift kör, rastgele, plasebo kontrollü, dengeli çaprazlamalı, monosentrik idi. Oğulotu ekstraktı 300 mg ve 600 mg konsantrasyonlarında test edildi.

Çalışma sonuçları, 300mg’lık ekstrakt alımının bir saat sonra uyanık, çalışan hafıza ve sözcük hatırlamanın iyileştirilmesi, stresi belirtleyici olan kortizol ve kaygının azaltılmasında önemli yararlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Etkiler, alımdan üç saat sonra hala ölçülebilmiştir [10, 11].

Sonuç

Bluenesse® bilişsel performansı ve zihinsel sağlığı desteklemek ve genel sağlık için stresin uzun süreli olumsuz fizyolojik etkilerini azaltmak için geliştirilmiş özel bir Melissa officinalis ekstraktıdır.

Ağır iş yükünden aile sorunlarına, odaklanmış ve yapılandırılmış bir şekilde karmaşık durumlarla başa çıkma yeteneği sağlayan sakinleştirici ve uyanıklık artırıcı etkileri benzersiz bir şekilde birleştirir.

Bluenesse®, Avrupa’daki ve Amerika’daki gıda takviyelerinde ve gıdalarda kullanılmak üzere patent korumalı ve onaylanmış yüksek kaliteli, sürdürülebilir, doğal bir gıda maddesidir ve hoş bir tada sahiptir ve suda çözünürdür. Gıda takviyelerinde olduğu kadar gıda ve içeceklerde de uygulanabilir.

Bluenesse®, Vital Solutions tarafından geliştirilmiştir ve pazarlanmaktadır. Vital Solutions, besin takviyelerinde, fonksiyonel gıdalarda ve gıdalarda kullanılacak yenilikçi, doğal içeriklerin geliştirilmesi ve pazarlanması konusunda uzmanlaşmış yenilikçi ve hızlı büyüyen bir şirkettir.

Tüketiciler

 

 

Yazar: Sybille Buchwald – Werner
Vital Solutions GmbH Kurucusu – Genel Müdür
Vital Solutions GmbH

 

 

 

Tüketiciler

 

 

 

Derleyen: Gülfem Sultan Öztürk
İlaç Bölümü Teknik Satış Mühendisi
IMCD Türkiye

 

 

Referanslar
[1] Market data summary by Sloan Trends Incorporated Getting Ahead of the Curve: Mental Performance & Brain Health, 2010.
http://beta.rodpub.com/uploads/ May%2010.pdf
[2] Maier L. J. et al., To dope or not to dope: Neuroenhancement with prescription drugs and drugs of abuse among Swiss
university students. PLOS ONE, 8(11), e77967, 2013.
[3] Runestad T., Rethinking brain health, Natural Foods Merchandiser, New Hope 360,http://newhope360.com/print/
supplements/rethinking-brain-health
[4] Awad R. et al., Bioassay-guided fractionation of lemon balm (Melissa officinalis L.) using an in vitro measure of GABA
transaminase activity, Phytotherapy Research, 23(8), 1075–1081, 2009.
[5] Dastmalchi K. et al., Acetylcholinesterase inhibitory guided fractionation of Melissa officinalis L., Bioorg Med Cheistry.,
17(2), 867–871, 2009.
[6] Schroeter H. et al., Phenolic antioxidants attenuate neuronal cell death following uptake of oxidized low-density lipoprotein.
Free Radical Biological Medicine, 29(12),1222–1233, 2000.
[7] Wake G. et al., CNS acetylcholine receptor activity in European medicinal plantstraditionally used to improve failing memory.
J. of Ethno-Pharmacology, 69(2),  105–114, 2000.
[8] Kennedy D.O. et al., The psychopharmacology of European herbs with cognitive- enhancing properties, Curr. Pharm. Des.
12(35), 4613–4623, 2006.
[9] S. Buchwald-Werner et al., Investigation of a Melissa officinalis special extract on Cognition I, In vitro study on muscarinic
properties, Agrofood Industry hi-tech, 26(1), 2015.
[10] A. Scholey, et al., Anti-Stress Effects of Lemon Balm-Containing Foods, Nutrients, 6, 4805-4821, 2014.
[11] A. Scholey, et al., Investigation of a Melissa officinalis special extract on Cognition II, Human study- Lemon balm extract
administered in confectionary bars, Agrofood Industry hi-tech, 26(2), 2015.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler