Pluskim Kimya Plusol-R-102 Serisi Sprey Poliüretan Sistemler

15 Eylül 2020

Günümüzde Türkiye ve dünyada hızla büyüyen poliüretan sektörünün, bu büyümede pay sahibi olan önemli bir bölümü de sprey poliüretanlardır. Genellikle inşaat sektöründe kullanılan sprey poliüretanlar hızlı uygulanması ve üstün yalıtım değerleri ile tercih sebebidir. Sprey poliüretan köpükler temelde açık hücre ve kapalı hücre olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Pluskim Kimya inşaat sektörünün sprey poliüretan ihtiyacını, PLUSOL-R-101 ‘açık hücre’ ve PLUSOL-R-102 ‘kapalı hücre’ sistemleri ile karşılamaktadır.

Pluskim Kimya, müşteri talepleri ve sektörel gelişimler doğrultusunda kapalı hücre sprey poliüretan sistemleri üzerine yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile farklı uygulama ve kullanım amaçlarına yönelik 25 – 50 kg/m3 serbest yoğunluk aralığında geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Çatı ve duvar için özel reaksiyon profili ile düzenlenen sistemler; uygulama kolaylığı, düşük sarfiyat, yüksek mekanik mukavemet, düşük ısı iletim katsayısı, düşük su emme, yüksek ses yalıtımı, yüksek yanmazlık, yüksek kimyasal dayanım gibi özellikler gösterirler.

Kapalı hücre sprey poliüretan sistemler, kabaca içi şişirici ajanlar ile doldurulmuş düzenli hücrelerden oluşur. Hücreler içlerinde bulunan şişirici ajanlar sayesinde uygulama alanında çok düşük ısı iletim katsayısı gösterirler. Bu sayede sprey poliüretan spreyler inşaat sektöründe ve özel kullanım durumlarında yüksek ‘R-Değeri’ yani termal yalıtım sağlar. Pluskim Kimya, çevreye saygı anlayışıyla özel olarak geliştirilmiş şişirici ajanlar kullanır. Bu şişirici ajanlar HCFC içermez ve düşük GWP (Global Warming Potentials) ve ODP (Ozone Deformation Potentials) değerlerine sahiptir.

Tablo 1. Pluskim 102 Serisi ve Avrupa pazarında kabul görmüş diğer sprey

Tablo 2. Aynı spreyin 10cm kalınlıkta 2 kat ve 4 katlı uygulamanın kuvvet- % deformasyon grafiği

 

Sprey poliüretan; ahşap, beton, sac gibi farklı yüzeylerde optimal uygulama koşulları sağlandığında yüksek yapışma mukavemeti gösterir. Bu mukavemeti kullanılan özel polioller ile sağlar. Kullanılan özel polioller, kendi yoğunluk sınıfıyla kıyaslandığında spreye uygulama sonrasında yüksek bir basma dayanımı sağlar. Yüksek yük altında, poliürea altı ve beton altı yer uygulamalarında güvenle kullanılabilir. Oluşan çapraz bağlar ve polimer yapısı sayesinde farklı şartlandırma koşullarda yüksek boyutsal kararlılık sağlar. Bu sayede sprey uygulandığı yüzeylerde dış etkilerden zarar görmeden uzun süre yüzeyde kalabilir ve yalıtım görevine devam eder.

Bu dayanımın sağlanması için spreyin uygun koşullarda uygulanması gerekir. İyi bir uygulama için uygun, şartları sağlayan bir sprey makinesi ve amaca yönelik uygulama yöntemi belirlemek gerekir. Doğru uygulanmayan sprey beklenen etkiyi sağlamayacaktır. Örneğin PLUSOL-R-102 serisinden 30 yoğunluk sprey, 2 kat ve 4 kat olarak 10cm uygulanmıştır. Uygulama sonunda 2 kat uygulanmış sprey ile 4 kat uygulanmış sprey arasında bitmiş yoğunluklar arasında %20’lik bir fark görülmektedir, 4 kat olarak yapılan uygulama çok daha fazla hammadde sarfiyatına neden olmuştur.

İnşaat sektöründe hem açık hem kapalı hücrede yanmazlık oldukça önem arz etmektedir. Bu yanmazlık sınıfı ülkelere ve uygulama noktalarına göre değişim göstermektedir. Pluskim Kimya, DIN 4102 sınıfına göre B1 ve B2 yanmazlık sınıfında ve farklı duman salınım değerlerine yerleşim yerlerine uygun çözümler sunar.

Farklı iklim koşullarında ve UV ışınında şartlandırma

Çekme Basma Cihazı

 

Zafer Alkan

Kimya Mühendisi / Ar-Ge
Pluskim Kimya