Pluskim Poliüretan Genel Müdürü Kadir Aksakallı ile Söyleşi

12 Ekim 2020

Pluskim Poliüretan’ın Genel Müdürü Sayın Kadir Aksakallı ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Pluskim Poliüretan’ın çalışmalarına ve hedeflerine değindik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Şişli-İstanbul doğumluyum; eğitim hayatımın tamamını İstanbul’da tamamladım. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun olduktan sonra branşım olan ve ilgimi hiç kaybetmediğim kimya sektöründe uluslararası bir firmada üretim/kalite kontrol departmanında iş hayatıma başladım.

Yenilikçi, iyi insan ilişkileri ve enerjik bir yapıya sahip olmam sebebi ile 2007 yılında daha başarılı olacağımı düşündüğüm poliüretan/teknik satış konusunda profesyonel iş hayatıma yeni bir sayfa açtım.

2013 yılı itibari ile Pluskim Poliüretan’ın yönetiminde görev almaktayım.

Pluskim’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Pluskim, 2014 yılı itibari ile formülasyon üretimine başlayan %100 yerli, yenilikçi bir poliüretan sistem evidir. İstanbul’da kurulmuş ve kurulduğu ilk gün itibarı ile kalite ve hizmet anlayışından ödün vermeden çalışan, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda formülasyonlar geliştiren, teknik destek, finansal ve lojistik çözümler sağlayan, dinamik, genç, samimi ve hedeflerine inanan bir ekiptir.

Geniş ürün yelpazesiyle, müşterilerimizin her türlü ihtiyacına kısa zamanda ve esnek bir şekilde cevap verirken, teknik destek imkânları sayesinde müşterilerimizin ürün geliştirmelerine de yardımcı olmaktayız.

Müşteri, çalışan ve tedarikçi memnuniyetini ön planda tutan, sektörle ilgili teknoloji ve yenilikleri takip eden, maksimum verimle çalışan bir firmayız. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi firmalar arasında son 4 yıldır ihracatta ilk 100 firma içerisindeyiz. Son yıllarda yapmış olduğumuz yatırımlar ile yıllık sistem kapasitemizi 35.000 ton kapasiteye çıkardık.

2017 yılı sonunda kurulan PLUSKİM INC. Amerika Birleşik Devletleri California merkezli firmamızın, Houston bölgesinde bulunan depomuzda poliüretan sistemler konusunda stoklarımız hazır ve satış işlemlerimiz de başlamıştır.

Pluskim’in ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Hizmet verdiğimiz sektör başlıkları aşağıdaki gibi sıralanabilir; inşaat, ayakkabı (terlik-taban), mobilya, otomotiv, ısıtma-soğuma, polyester, polioller, prepolimerler, poliüretan yapıştırıcılar, hammadde ve yardımcı kimyasallar.

Formülasyon ayrımı yapacak olursak; rigid poliüretan sistemlerdir. Bunlar da endüstriyel tipi buzdolabı, ev tipi buzdolabı, dekoratif kaplamalar, sprey izolasyon, tahta taklidi, soğuk oda panel ve kapıları, güneş enerji sistemleri, frigorifik kasadır.

Flexible poliüretan sistemler; HR molded sünger, ıntegral skin poliüretanlar, soğuk elastomerler, filtre sistemlerdir. Ayakkabılık poliüretan sistemlerde; terlik, taban, fuspet yer alıyor. Filtre-integral poliüretan sistemler ise; polyure (su ızolasyon sistemleri); hibrit polyure ve saf polyure binderler, EPDM ve kırpık sünger bağlayıcılarıdır.

“İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi firmalar arasında son 4 yıldır ihracatta ilk 100 firma içerisindeyiz”

Pluskim poliüretan

“Yeni iş yapış şekillerinin geliştiği şu dönemde bizler de teknoloji, otomasyon ve ERP konusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Yakın zamanda sektörde fark yaratacak, inovatif bir poliüretan ürün çalışmanız oldu mu?

Pluskim olarak piyasada kullanılan standart ürünleri geliştirmenin yanında farklı sektörler için de çalışmalar yapıyoruz. Laboratuvar ve endüstriyel deneme aşamasında birçok ürünümüz var. Açık hücre yalıtım spreyi, ahşap muadili dekoratif sistemler, özellikle otomotiv sektörü için integral ve flexible sistemler konusunda ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Bununla birlikte polyester poliol üretimimiz ile de hizmet ettiğimiz lokasyonlarda fark yaratacak çözümler geliştirmeyi amaçlıyoruz.

 

Yeni teknolojik trendler kapsamında projeleriniz nelerdir?

Tam otomasyon bir proses bizim kısa vadedeki odak noktamız. Bununla birlikte Ar-Ge için de teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Geliştirilmiş analiz cihazlarıyla kalite ve yeni ürün geliştirme süreçlerini hızlandırmak istiyoruz. Ayrıca dijitalleşme ile de firma içi, firma ve müşteri arasındaki bilgi akışını güçlendirmeyi ve Ar-Ge-tedariküretim-kalite-müşteri zincirini daha da kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz.

Endüstriyel alandaki yenilikler, müşteri talepleri, ürün takibi ve teknik desteğin de online ve dijital hale gelmesi bizim için önemli.

Dijital dönüşüm çağımızın olmazsa olmazı. Poliüretan sektörünün bu dönüşümü ne ölçüde gerçekleştirdiğini düşünüyorsunuz?

Yeni iş yapış şekillerinin geliştiği şu dönemde bizler de teknoloji, otomasyon ve ERP konusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Tüm iş akışlarının sistemsel takibi, planlı ve öngörülü yönetim, bizim için önemli. Dijitalleşme geleceğin anahtarı gibi gözüküyor. Bu konuda poliüretan sektörü diğer sektörlerden çok geride değil ama zamanla daha büyük gelişmeler olacağı açık. Önemli olan, bu gelişmeleri dünya ile birlikte hatta onlardan bir adım önde götürmemiz.

Ar-Ge ve Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Pluskim 2018 yılı itibari ile özellikle Ar-Ge için ciddi yatırımlar yaptı. Poliüretanın hemen her sektöründe kendi formülasyonlarımız ile daha iyiyi hedefliyoruz. Müşteriye yönelik yapılan çalışmaların yanında sektörü de daha ileriye götürmeyi amaçlıyoruz. Sürdürülebilirlik açısından ise yalnızca onaylı tedarikçilerimiz ile çalışıyoruz. Pluskim olarak, en kaliteli ürünü en hızlı şekilde müşteriye ulaştırmak ve bunu rekabetçi fiyatlar ile yapmak istiyoruz. Bunun için yurt içinden ve yurt dışından tedarik ettiğimiz hammaddelerin de üretimini yapmak için yeni reaktörler kuruyoruz.