PolexChem’in Genel Müdürü Sayın Ali Özalp

27 Kasım 2018
PolexChem

 

PolexChem’in Genel Müdürü Sayın Ali Özalp ile poliüretan sektörü hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
1983 İstanbul doğumluyum. Evliyim, iki çocuk babasıyım. 15 yıldır profesyonel iş hayatının içindeyim. Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Poleks Kimya San. ve Tic. A.Ş.’nin aynı zamanda Genel Müdürlüğü’nü yapmaktayım.

PolexChem ne zaman kuruldu? Kuruluşundan bu yana firmanızda nasıl bir gelişim süreci gerçekleşti?
Poliüretan sistem üretimini gerçekleştirdiğimiz işletmemiz 1999 yılında %100 yerli sermaye ile kurulmuş olup  25.000 m2’lik kapalı üretim alanında hizmet vermektedir.Yıllık üretim kapasitesi 30.000 ton olan işletmemizde, P.U. sistemler ve bu sistemlerin tüm komponentleri (polyester reçine, poliol, propolimer ve katalist sistemleri) tamamen kendi bünyesinde üretilmektedir. Hizmet verilen kategoriler de pazarın her yıl ortalamada %5-6 oransal büyümesine karşılık, Polexchem markamız pazar ortalamasının üzerinde yoluna devam ediyor olmakla birlikte, bu alandaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğimizin bilgisini paylaşabilirim.

2019 yılı satış ve pazarlama planlarında bu oranı %60’a çıkartarak ağırlıklı ihracat yapan bir firma olmayı hedeflemiş  durumdayız.

Ürün ve ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ürün gruplarımız; ayakkabı- terlik poliüretan sistemler, yapı poliüretan sistemler, ısıtma ve soğutma poliüretan sistemler, otomotiv sektörü poliüretan sistemler ve mobilya sektörü poliüretan sistemler olmak üzere 5 ana kategoride sınıflandırıyoruz. Ana başlıkların altındaki tüm uygulamalara hizmet vermeyi yapmış olduğumuz stratejik iş planları çerçevesinde hedeflemekteyiz.

Ar-Ge çalışmalarınızla ilgili bilgi verir misiniz?
Hizmet verdiğimiz ana kategorilerdeki poliüretan sistemlerinde “Sektörlerin gelişimine uygun” ve “Avantaj sağlayan” olarak iki ana ilkeden yola çıkarak ürünlerimizi geliştirme gayreti içindeyiz. Ar-Ge ve Ür-Ge ekibimizi güçlendirmekle birlikte 2019 iş planlarımıza, genel kabul görmüş bir “Ar-Ge Merkezi” oluşturmayı koymuş durumdayız.

Yurt içi ve yurt dışı satışlarınızdan bahsedebilir misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?
Yurt dışı satışlarımızın toplam satışa oranı %40 mertebesinde olup, yapmış olduğumuz 2019 yılı satış ve pazarlama planlarında bu oranı %60’a çıkartarak ağırlıklı ihracat yapan bir firma olmayı hedeflemiş durumdayız. Mevcut durumda Orta Doğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa, Rusya’ya ihracat yapıyoruz.

Yeni hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?
Şimdilik ticari bir sır olmakla birlikte söyleyebileceğim, 2019 ilk çeyrekten itibaren testleri ve yeterlilikleri ispatlanmış yeni ürünlerimiz ile hız kesmeden sektöre katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Önemli bir ihracat kalemi olarak da ülkemize kazandıracağımız bu ürünlerle birlikte Polexchem markamıza büyük katkıda bulunacağına inancım tamdır.

Müşteri memnuniyetini ve kaliteli üretimi sürekli kılmak için yaptığınız çalışmalar nelerdir?
19 Yıllık tecrübemiz ile hizmet verilen tüm kategorilerde odak noktamızı müşteri memnuniyeti olarak belirledik. Satış sonrası hizmetlere, müşteriye özel çözümlere, uzmanlığa büyük önem veriyoruz. Her altı ayda bir müşteri memnuniyet anketleri yaparak, çok yönlü olarak elde edilen bu verileri mercek altına alarak sürekli iyileştirme politikalarımızı güncelliyoruz.

Yüksek üretim kabiliyetimiz, hızlı servis ve konusunda uzman kadromuzla, kaliteden taviz vermeden müşteri memnuniyetini en üst seviyelerde tutmak firmamızın temel prensibidir.

Sürdürülebilirlik ve çevre ile ilgili çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Kimyasal ürün üreten bir şirket olarak yaşadığımız dünyaya, çevreye karşı sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz. Odak noktamızı önce insan ve çevre sağlığı, güvenliği oluşturmakta olup, tüm üretim ve yatırımlarımızda bunu temel ilkemiz olarak benimsemiş durumdayız.

PolexChem’in üretiminde bir yandan etkili bir atık yönetimi stratejisi ile karbon emisyon oranları ve çevresel atıklar yasal limitlerinin de altına çekilmiş durumdadır. Enerji tarafında minimum tüketim ile maksimum verimlilik almak, süründürülebilir kılmak temel prensibimizdir.

Eklemek istedikleriniz…
Mevcut konjonktüre bakıldığında ülkemizin zor süreçlerden geçiyor olmasına karşılık, potansiyelimizin büyük olduğuna, zorlukları aşabilecek kabiliyette olduğuna inancım tamdır. İnovatif, katma değeri yüksek ürünler üzerinden yapacağımız ihracat ağırlıklı adımlarla 2019 yılının daha da verimli bir yıl olacağı kanaatiyle şimdiden tüm sektör temsilcilerine PolexChem ailesi adına başarılar dilerim.

Yüksek üretim kabiliyetimiz, hızlı servis ve konusunda uzman kadromuzla, kaliteden taviz  vermeden müşteri memnuniyetini en üst seviyelerde tutmak
firmamızın temel prensibidir