Poliüretan Prepolimer Geliştirmede Yapay Zekâ Kullanımı

03 Aralık 2019

Kimyagerler şimdiye kadar sertlik, çekme dayanımı ve viskozite gibi tanımlanmış ürün özelliklerine sahip yeni poliüretan formülasyonları araştırırken uzmanlıklarına ve yılların deneyimine güvenmek zorunda kaldılar. Bu yöntem memnun edici sonuçlar verse de geliştirme ve doğrulama süreçleri çok uzun sürdüğü için uzun sürede az sayıda yeni ürün geliştirilebildi. Yapay zekanın, bu konuda kimyagerlerin bilgilerini genişletmelerine ve gereken test sayısını önemli ölçüde azaltmalarına yardımcı olacak önemli bir araç olması beklenmektedir. Yapay zekanın sağlayacağı faydaların farkında olan LANXESS yapay zekâ kullanım alanını ürün geliştirme konusunda genişletiyor.

Özel kimyasallar şirketi LANXESS

LANXESS yakın dönemde poliüretan prepolimer yelpazesini genişletmeyi amaçlayan bir proje başlattı. Projenin amacı, müşterilere farklı taleplere uygun, tamamen yeni uygulamalar da dahil olmak üzere, daha kısa teslim süreleri ile özel poliüretan sistemler sunmaktır. Bu kapsamda LANXESS Üretan Sistemleri, yapay zekâ potansiyelini kullanıyor ve konusunda uzman bir yapay zekâ şirketi ile proje ortağı olarak çalışıyor. İlk proje aşamasında, LANXESS prepolimer bazlı formülasyonların veri tabanını genişletti. LANXESS veri uzmanları ve süreç uzmanları, şirketin formülasyon veri tabanına daha fazla veri noktası eklemek için özel yapay zekâ platformunu kullandı. Bu uygulama, mevcut ampirik ölçüm verilerini proses uzmanlarının bilgisi ve ek ölçüm değerlerini hesaplamak için kimyaya duyarlı bir algoritma ile ilişkilendirmeyi içeriyordu. Bu, yapay zekâ ile belirlenen rakamları doğrulamak için sadece birkaç gerçek hayat ölçümünün gerekli olduğu anlamına geliyordu.

Poliüretan Prepolimer

Bir sonraki adımda, LANXESS’teki veri ve süreç uzmanları, ürün özellikleri için müşteriye özel gereklilikleri karşılamak üzere yapay zekâ yardımı ile en uygun formülasyonların ne kadar güvenilir bir şekilde tahmin edilebileceğini kontrol edecek. Testler başarılı olursa, müşteri talepleri daha hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirilecek. LANXESS’in mevcut formülasyon bilgisi yapay zekâ destekli formülasyon tasarımı ile geliştirilecek. Henüz ürün portföyünde olmayan ürünlerin yapay zekanın yardımıyla üretilip üretilemeyeceği ve nasıl üretilebileceği anında tespit edilebilecek. LANXESS yapay zekâ kullanımında halihazırda bazı deneyimlere sahiptir. Bir pilot projede, özel kimyasallar şirketi LANXESS yüksek performanslı plastiklerin özelliklerini daha da artırmanın bir yolu olarak cam elyaflarını optimize etmek için yapay zekâ kullanıyor. Yapay zekanın gerekli formülasyonlar için geliştirme sürelerini yarıya düşüreceği tahmin edilmektedir. Böylece üreticiler, daha kısa zaman dilimlerinde daha iyi, daha uzun ömürlü ve kendi ihtiyaçlarına özel ürünler alacaklardır.

Serkan İltan Cast PU Satış Yöneticisi Cast PU Sales Manager – Kimsel Kimyevi End. Hmd. A.Ş.