PolynSPIRE projesinin üçüncü buluşmasında Kordsa Ziyaret Edildi

11 Ekim 2019

 

Kordsa’nın proje ortakları arasında yer aldığı PolynSPIRE1 projesinin üçüncü buluşması İKMİB ev sahipliğinde ve Kordsa’nın desteğiyle İstanbul’da meydana geldi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Genel Proje Toplantısı ve Bilgi Paylaşım Workshop’u Kordsa’nın İzmit tesislerinde yapılan Avrupa Birliği destekli Horizon 2020 programı kapsamındaki PolynSPIRE projesi ile 48 aylık süreçte TRL7 seviyesini kapsayan toplam 3 farklı inovasyona imza atılması planlanıyor.

Lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri iş kollarında faaliyetlerini yürüten Kordsa, 2018 yılında açık inovasyon anlayışı ile Avrupa Birliği destekli Horizon 2020 programı çerçevesinde plastik geri dönüşümü için inovatif teknolojiler sunmayı amaçlayan PolynSPIRE projesine katıldı. Proje, Avrupa’nın araştırma ve teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmeyi, üniversite-sanayi iş birliğini teşvik etmeyi ve geliştirmeyi hedefliyor.

2-4 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen toplantıya 11 ülkeden Arkema, Novamont, Repsol gibi Avrupa kimya sektörünün önemli aktörlerinin de aralarında yer aldığı 22 proje ortağı katıldı. Toplantı hazırlıkları için Kordsa, ev sahibi İKMİB ile çalışmaları birlikte yürüttü. 3 gün devam edecek etkinliğin son günü Kordsa’nın İzmit tesisi ziyaret edildi.

48 aylık süreçte PolynSPIRE projesi ile 60 kiloton plastik atığın geri dönüşümünün sağlanması, 300 kiloton eşdeğerinde CO2 emisyonunun azaltılması ve 70 kiloton petrol eşdeğerinde fosil yakıtın korunması bekleniyor. 20 yıl içerisinde hedeflenen etkiler ise yıllık 4.5 milyonton atığın işlem görmesi, 45 milyonton eşdeğerinde CO2 emisyonunun azaltılması ve 10 milyonton petrol eşdeğerinde fosil yakıtın kurtarılması.

Açılış toplantısı 25 Eylül 2018’de Brüksel’de Alman Araştırma Şirketlerinin Avrupa İrtibat Bürosu olan KoWi’de gerçekleştirilen projenin ikinci buluşmasının organizasyonunu İKMİB üstlenmiş ve 2 günlük buluşma Mayıs ayında Kordsa ev sahipliğinde Kordsa’nın İzmit tesislerinde gerçekleşmişti.