Pusmak Makina Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bekli ile Röportaj

24 Ağustos 2020

Pusmak Makina’nın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Bekli ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide firmalarının kuruluş ve başarı öyküsüne değindik. Bekli, sektöre yönelik görüşlerini bizlerle paylaştı.

Ahmet Bekli

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1983 yılında Kayseri Hisarcık’ta dünyaya geldim. Orta öğretimimi tamamladıktan sonra babamla birlikte makina sektörüne başladım. Babam çok nitelikli bir torna ustasıydı. Diyebilirim ki hayattaki en büyük şansım babamın eğitiminden geçmemdi. Şu anda makinelerimizde uyguladığımız ince işçilik ve dünya çapındaki şöhret babamızın eğitiminin eseridir.

Pusmak Makina’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

2000‘li yıllarda hasbelkader yalıtım uygulamalarında bulunduk. Bu uygulamalar esnasında ülkemizin Poliüretan ve Poliüre makinaları hususunda dışa bağımlı olduğunu fark ettik. 2009 yılında ağabeyim Mehmet Bekli ile birlikte ilk makinemizi ürettik, müşterilerimizden gelen geri dönütler doğrultusunda sürekli bir gelişim sürecinden geçerek halen de üretmeye devam ediyoruz. Gelişerek, teknolojiyi takip ederek üretmeye de devam edeceğiz.

Pusmak Makina’nın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Pusmak Makina olarak uzmanı olduğumuz alan sprey makinalarıdır. Poliüretan ve poliüre sprey uygulamalarında ihtiyaç duyulan her türlü makine ve ekipmanı üretiyoruz. Ayrıca boya sektöründe kullanılan airless diye bilinen boya makineleri konusunda da üretimimiz var. Sprey yöntemiyle uygulanan her türlü kimyasalı uygulayabilecek makinelerimiz mevcuttur. Projelere özel robotik sıvı aktarım üniteleri hususunda da tecrübemiz var.

“Gelişerek, teknolojiyi takip ederek üretmeye de devam edeceğiz.”

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

2009 ila 2017 yılları arasında iç pazarımızda Pusmak olarak ciddi başarılara imza attık. 2017 yılında dış ticaret birimimizi kurduk. Bugün itibariyle 4 kıtadaki 32 ülkede ülkemizi başarı ile temsil etmekteyiz. 11 yıllık bir süreçte küresel ortaklı çok büyük kimya firmaları tarafından tavsiye edilen, dünya pazarında ülkemizden övgüyle bahsettirecek bir marka haline geldik. Pusmak ailesi olarak bize destek olan tüm bireylerimize, çözüm ortaklarımıza ve tedarikçilerimize teşekkür ederiz.

 

Sizce global alanda bir firma olmanın koşulları nelerdir?

Öncelikle ürün kalitenize güvenmeniz gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun sizi mahcup etmeyecek kalitede bir ürününüzün olması gerekir. Akabinde kaliteli bir pazarlama ağı ve sağlıklı bir satış sonrası hizmetle başarılı olunabilir. Ancak tüm bunların üstünde bir gerçek var, kimileri şans diyebilir, kimileri talih der ama ben nasip olması gerektiğine inanıyorum. Gerekli alt yapıyı kurup, nasibimizi beklemek dışında bir formül yok.

“Dünyanın neresinde olursa olsun sizi mahcup etmeyecek kalitede bir ürününüzün olması gerekir.”

Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

Satış sonrası hizmet felsefemiz kayıtsız şartsız müşteriyi yalnız hissettirmeme üzerine kuruludur. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi problemden kaynaklanırsa kaynaklansın, çalışmayan bir makinemizi hazmedemeyiz. Arıza tespiti mühendislerimiz tarafından yapılır ve derhal müdahale edilir. Kurulum aşamasında da müşterilerimizle birlikteyiz. Zikrettiğim gibi satış sonrası hizmet felsefemiz; “Asla yalnız yürümeyeceksin!”

Son dönemde makina alanında fark yaratacak, inovatif bir üretiminiz oldu mu?

Otomasyon servisimiz sürekli olarak kendini güncellemekte. Şöyle diyebilirim dünya üzerinde henüz hiçbir markada olmayan otomasyon sistemleriyle yakın zamanda müşterimizin karşısına çıkacağız. Ama şu an için sürpriz diyebilirim.