Putech Eurasia & Eurasian Composites Show

26 Kasım 2019

Putech Eurasia & Eurasian Composites Show, 25-27 Kasım Tarihlerinde Ziyaretçilerini Ağırlamaya Hazırlanıyor

Poliüretan ve Kompozitin Bölgesel Liderleri Fuarda, Üst Düzey Yöneticileri Sektör Panelinde Buluşuyor
Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için başlattığı “milli teknoloji hamlesinde kritik öneme sahip sektörlerden poliüretan ve kompozitin liderleri 25-27 Kasım’da Putech Eurasia ve Eurasian Composites Show fuarlarında bir araya geliyor. Fuarın ikinci gününde yapılacak panelde sektörün Avrupa Başkanı Bart ten Brink ve önemli şirketlerin üst düzey yöneticileri konuşma yapacak.

Sektörün Avrupa Başkanı Konuşacak

Poliüretan sektörünün önemli isimleri, Putech Eurasia ve Eurasian Composites Show’da düzenlenecek olan panelde buluşuyor. Avrupa Esnek Poliüretan Köpük Blok Üreticileri Derneği (EUROPUR) Başkanı Bart ten Brink, Flokser Kimya İcra Kurulu Üyesi Dr. Başar Yıldız, Kimteks Poliüretan CEO’su Cavidan Karaca, Pürplast Genel Müdürü Mehmet Şişmanoğlu ve DOW Türkiye Poliüretan Sistem Evi Direktörü Levent Atmaca poliüretan pazarının bugünü ve geleceği, Ar-Ge çalışmaları ve pazardaki rekabet konularında konuşacak. Endüstrideki yeniliklerin odakta olacağı panellerde, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesinde kompozit ve poliüretanın yeri ve öneminden bahsedilerek, başarı hikayeleri konuşulacak.

Poliüretan uçaktan yapılara, ayakkabıdan elektroniğe, otomobilden, savunma sanayine medikalden spora pek çok alanda, taşımış olduğu yalıtım, şekillendirilebilirlik ve yanmazlık gibi benzersiz özellikleriyle, “hayatın her alanında” olma mottosunu koruyor.
Türkiye’nin savunma sanayiindeki hızlı gelişimi ile dikkat çeken kompozit, inşaattan yenilenebilir enerjiye, kara, deniz, hava ve demiryollarına kadar sağlamış olduğu eşsiz dayanıklılık sayesinde, her geçen gün daha fazla tercih ediliyor.

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi için çok önemli olan iki sektörün bölgesel buluşması anlamına gelen fuarlar, 12.000 metrekarelik alanda 200’ün üzerinde katılımcısıyla, Poliüretan ve Kompozit şovuna dönüşecek.
Putech Eurasia ve Eurasian Composite Show fuarlar organizatörü ARTKİM Fuarcılık’ın Genel Direktörü Cengiz Yaman, poliüretan ve kompozitin Türkiye için en kritik sektörlerden olduğunun altını çizerek, “Türkiye’nin başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi’nin bayraktarlığını yapan İHA ve SİHA’lar için poliüretan ve kompozit kritik öneme sahiptir. Ülkemizin başlattığı bu hamlede, Türkiye’nin poliüretan ve kompozit gibi stratejik endüstrilerde bu misyonunu gerçekleştirmesine katkı sunmak için bölgenin en önemli buluşmasını İstanbul’da yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ortalama %10 Büyüyen Türkiye’nin Önemli İki Sektör Bir Arada

Milli teknoloji hamlesi çerçevesinde özellikle savunma sanayiinin en önemli bileşenlerinden olan poliüretan ve kompozit, sektörel bakımdan Türkiye’nin dünya liderliğine giden yolda en önemli araçlarından olma iddiasını sürdürüyor.

Poliüretan ve kompozit kullanılarak yapılan yerli İHA ve SİHA ile dünyanın dikkatini çeken Türkiye, birçok yerli ve milli üründe bu bileşenlerle yüksek katma değer üretiyor.

Hayatın Her Alanında Poliüretan Sektörü

Yatak ve mobilya, yapı ve inşaat, elektronik, havacılık, savunma, otomotiv ve ulaşım, ayakkabı, ambalaj, tekstil, beyaz eşya, iklimlendirme, medikal gibi birçok sektörde, poliüretanın kullanımı her geçen gün artıyor. En çok bilinen yalıtım özelliğinin yanı sıra, şekillendirilebilir ve hafif olması nedeniyle, pek çok alanda maliyetleri düşürüyor. Bununla birlikte, ek işlemle yapılabilen yanmazlık özelliğiyle benzersiz fırsatlar sunuyor.Enerji verimliliğinin artması nedeniyle poliüretan sektörüne nihai kullanım sektörlerinden gelen talep, her geçen gün artıyor. Poliüretan endüstrisi de farklı ve yenilikçi kullanımlar için yoğun ARGE çalışmalarını sürdürüyor.

İstikrarlı Büyüme ile Geleceğin Sektörü: Kompozit

Karbon fiber uygulamaları, CTP boru uygulamaları, otomotiv ve ulaşım, yenilenebilir enerji, denizcilik, yapı-inşaat ve mühendislik plastikleri gibi pek çok sektörün büyümesinde öncü görevi gören kompozit sektörünün gelecek 5 yılda, dünya ölçeğinde hacimsel olarak %4’lük bir büyüme ile 10 milyon tonluk bir hacme ulaşması öngörülmektedir. Türkiye’de ise sektörün 2019 yılında %5 civarında bir büyüme göstermesi beklenmektedir.

Avrupa’nın 6’ncı büyük üreticisi olan Türkiye Kompozit Sektörü, dünya ve Avrupa’nın üzerinde bir büyüme gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de her yıl ortalama %8- %12 arası bir büyüme kaydeden sektörün bu yılı %5 büyümeyle kapatacağı bekleniyor.

 25- 27 Kasım 2021 tarihleri arasında 3 gün süreyle 10:00 ile 18:00 saatleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyarete açık olacak olan fuarların internet siteleri üzerinden fuar ve fuar kapsamındaki etkinlikler ile ilgili detaylı bilgi edinilebiliyor ve ücretsiz online ziyaretçi kaydı yapılabiliyor.

putech eurasia

putech eurasia

Puetch Eurasia ve Eurasian Composites Show 2019’a Gümüş Sponsor “Graco”

1926 yılında kurulan ve akışkan yönetim sistemleri ve bileşenleri alanında bir dünya markası olan GRACO BVBA, 6. Uluslararası Poliüretan Sanayi Fuarı (Putech Eurasia) ve 4. Uluslararası Kompozit Hammaddeleri, Yarı Mamülleri, Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı (Eurasian Composites Show)’un 2019 yılı Gümüş Sponsoru oldu.