Salı, Temmuz 23, 2024

Reichhold Kimya & Prosim Kimya

Prosim Kimya, 1997 yılında Semih İşçimenler tarafından kurulmuş olup, dünya lideri 40 uluslararası firmanın Türkiye tek yetkili temsilcisi  ve distribütörü olarak; boya, toz boya, kompozit, plastik, kauçuk, yapı kimyasalları vb. alanlarda faaliyet göstermektedir.

Prosim Kimya, hiçbir zaman sadece kimyevi hammadde ithalati yapan bir firma olmayı seçmemiştir.

“Girişimci” ve “Simya” kelimelerinin bileşiminin  ruh ve enerjisi  ile doğan ve her gün bir önceki günden daha iyi olmayı hedefleyen Prosim Kimya, çalıştığı tüm ürünlerde, yaptığı tüm teknik ziyaretler ve bilgilendirmeler  ile herzaman müşterilerinin nihai formüllerine değer katıp, en yeni ve en ileri teknolojileri müşterilerinin beğeni ve servisine sunmayı hedef edinmiştir.

“Prosim Kimya olarak öncelikli temel ilkemiz her zaman müşterimize değer katan ve fayda sağlayan adımlar atmaktır” diyen Prosim ekibi, 1999 yılından 2006 yılına kadar Türkiye temsilciliğini yapmakta olduğu Reichhold Inc firmasını, Türkiye pazarinda getirmiş olduğu ticari ve teknik konum akabinde, daha daiyiye  taşımak istemiştir ve 2006 yılında Reichhold Inc ile Türkiye’de üretim yapmak amacı ile, Reichhold Turkiye-  Reichhold Kimya San. ve Tic. AŞ.’ yi kurmuştur.Bu yatırım, Türkiye’de bu sektörde kurulmuş ilk yabancı yatırım olması açısından çok önemlidir.

“O andan itibaren sorumluluğumuz başkalaşmıştı. Halihazırda sektörde kuvvetli olan çok büyük rakiplerimiz vardı.

Önceliğimiz kalite olarak, herkesin ürettiğinden  çok daha dar spesifikasyonda ve ürünlerimizi nihai üründe en üst performas sağlayabilecek sekilde geliştirmemiz ve daha sonra yeni bir adım ile müşterilerimize dünyadaki yenilikleri sunmamız gerekiyordu” diyen Semih İşçimenler; proje ortakları Ege Kimya ve İlkalem firmaları ile hem toz boya ve kompozit sektöründe,  hem de bobin boyaları sektöründe, kalite tekrarlanabilirliği mükemmel ürünler üretmişlerdir. Kompozit ve bobin boyaları sektöründe, teknoloji çizgisini  bambaşka bir noktaya getirmiştir.

Başarıdaki en önemli faktörün çok ve verimli çalisma olduğuna inanan Reichhold ve Prosim ekibi, imkânsız denilen pek çok engeli aşarak iç piyasada müşterilerinin verdiği destek ile kısa sürede kalitesi ve servisi  ile en cok tercih edilen ana reçine tedarikçilerinden biri haline  gelmiştir.

2010 yılına gelindiğinde ise, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve hatta Banglades’de Reichhold kalitesini isteyen pek çok lokal ve uluslararası müşterisine ihracat yapan konuma gelmiştir.

Reichhold ve Prosim Kimya hedefleri ve projeleri benzer konuda üretim yapan yurt dışı firmalarının da göstermiş olduğu destek ile zamanla artarak çoğalmıştır. Nihai olarak, global piyasada önem ve pazar payını arttırma amacı ile Reichhold Kimya, İzmit Arslan Bey Organize Sanayi Bolgesi’nde, %100 kendi iştirakine ait olmak uzere 3. Fabrika temelini atmistir. 2017 Ağustos ayında üretime başlamış olan Reichhold Kimya 3. Fabrikasi Arslan Bey Organize Sanayi Bolgesi, Kartepe – Izmit bölgesinde, 25.000 m2 alanda, 20 milyon USD üzerinde bir yatırım ile tamamlanmıştır. Firmanın bundan sonraki hedefleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Reichhold Kimya

1- Halihazırda kalite bilinirliği konusunda iyi bir yer ve repütasyona sahip olan Reichhold Kimya San. ve Tic. AŞ. hem Türkiye, hem ihracat pazarında satış tonajını minimum 2 katına çıkaracaktır.

İlk 5 senelik hedefine göre, kompozit, toz boya, bobin ve metal ambalaj sektörüne  yönelik polyester reçine üreten en iyi ve en önde gelen firma olacaktır.

2- Reichhold global pazarda ürünlerin performansı sebebi ile beğenilen ve Uzakdoğu’da olması sebebiyle pazarda önemli bir pay edinemeyen bir Asyalı üretici ile teknolojik gücünü birleştirerek, yeni pek çok ürünün üretimine 2 ay içinde başlayacaktır.

3- Reichhold Kimya’nın, Arslan Bey Organize tesisinde, Eylül 2017 yılında devreye girecek sentez ve aplikasyon laboratuvaları ile hem özel müşteri talepleri hem de pek çok yeni üretimler üzerinden calışılacaktır. Bu atılım ve inovasyonu yaratacak iştirakin adı Polimer Arge ismini taşımaktadır.

4- Arslan Bey Organize Sanayi Bolgesi yatırımı ile pek çok Avrupalı firma tarafından, daha simdiden Reichhold Kimya’ya buyuk ilgi gösterilmektedir. Artık böylesi yeni ve teknolojik bir tesisin devreye girmesi ile, global pazarda pek çok yeni fırsatın gündeme gelmesinde  rol oynayacaktir.

5- Global pazarda 19 Mayıs 2017 tarihinde dünyanın iki dev polyester reçine üretici firması olan Reichhold –Polynt firmaları birleşmiş  olup bu birleşme ile boya ve kompozit sektöründe dev bir şirket doğmuştur.

Yeni şirketin toplam hasılatı 2 milyar $’ı geçmekte ve 40 farklı lokasyonda üretim yapılmaktadır. Ayrıca Polynt birleşmesi ile, Reichhold aynı zamanda yukarı doğru bir entegrasyon yaparak,,maleik ve ftalik anhidrit üreticisi olmaktadir.

Bu gelişme sayesinde, hem daha yüksek teknoloji ürünleri temin edebilecek hem de yukarı entegrasyon  ile, herhangi bir hammadde darlığında, daha güvenilir bir tedarikçi konumuna çıkacaktır.

6- Çok yakında bambaşka bir sektörde, Türkiye’de hiç üretilmeyen yepyeni bir ürünün daha üretimine başlanacaktır. Yakında yeni bir JV  oluşumu ile gündeme gelecek Prosim Kimya, bambaşka bir ürün ile Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edecektir.

Görülen o ki, Ağustos 1997 kurulışlu Prosim Kimya firmasi, 1. Senesindeki azim ve çalışkanlıkla hem kendi organizasyonunu hem müşterilerini hem de sektörü teknolojik ve atılımsal anlamda daha yukarı noktalara taşımaya devam edecektir.

Bu sene Prosim’in 20’nci Reichhold’ un 10’uncu yılını kutlayan firma, 20’nci yılında dünyadaki en önemli yatırımlardan biri olan yeni tesisi ile girmekten büyük  heyecan duymaktadır.

Sema Akkartal Ertan – Genel Mudur Yardımcısı, Satış Prosim Kimya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler