Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri Genel Müdürü Çiğdem Arslan

08 Ocak 2020

Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri Genel Müdürü Sayın Çiğdem Arslan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Arslan, Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri’nin ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1982 Kocaeli doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum, bunun yanı sıra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji eğitimim devam ediyor. 8 yıldır yüzey işlem prosesleri sektöründe bulunmaktayım. Öncesinde kozmetik ve hızlı tüketim sektörlerinde finans ve satış operasyon yönetimi konularında 9 yıllık tecrübem bulunmaktadır.

 

Çiğdem Arslan

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1982 Kocaeli doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum, bunun yanı sıra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji eğitimim devam ediyor. 8 yıldır yüzey işlem prosesleri sektöründe bulunmaktayım. Öncesinde kozmetik ve hızlı tüketim sektörlerinde finans ve satış operasyon yönetimi konularında 9 yıllık tecrübem bulunmaktadır.

Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri’nin kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri’nin günümüzdeki yapısı nedir?

Rolax 1996 yılında Ankara’da oto boya kabinleri imal etmek amacıyla kurulmuştur. Sürekli kendini yenileyen yapısıyla zaman içinde yüzey işlem proseslerinin bulunduğu birçok sektörde yaş boya hatları, toz boya hatları, yüzey temizleme hatları alanlarında hizmet vermeye başlamıştır.

Rolax bugün ihtiyaçlara özel olarak tasarlanmış, verimliliğin ön planda olduğu, çevreye duyarlı ve kaliteden ödün vermeden etkin kaynak kullanımı ile en uygun maliyetli teknolojik tesisler projelendirmekte ve inşa etmektedir.

Bugün Ankara Fabrika, İstanbul Satış Ofisi ve belli bölgelerde teknik servis ekiplerimizle toplam 4 noktada hizmet vermeye devam ediyoruz.

rolax rolax Çiğdem Arslan

Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri’nin özellikle Kaplama ve Yüzey İşlem sektörleri için sunduğu ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Rolax olarak kumlama tesisleri, yaş boya tesisleri, toz boya tesisleri ve proseslere özel tesislerin projelendirmesi, imalatı, anahtar teslim kurulumu, tesislerin periyodik bakımları, uygulama ekipmanları temini, yedek parça temini ve saha çözümleri ile yurt içi ve yurt dışında hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Rolax, savunma sanayii başta olmak üzere, otomotiv, demiryolu araçları, araç üstü ekipman, çelik, tarım makineleri gibi sektörlerde başarılı projelere imza atmaya devam etmektedir. Tesislerin yanı sıra toz emiş sistemleri, ısıtma sistemleri, nem alma ve nemlendirme sistemleri, granül geri dönüşüm sistemleri, kumlama makineleri imalatlarımız, boyama makineleri, yedek parça, ekipman, ithal makine ekipman tedariki ve teknik destek alanlarında hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Yurt içinde tüm bölgelerde tesislerimizin bulunduğunu söylemek yerinde olur. Yurt dışında ise hizmet verdiğimiz başlıca bölgeler Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar ve Orta Doğu diyebiliriz.

Yüzey İşlem Teknolojileri

Aselsan, Tüvasaş, Koluman, Mitaş, Doğuş Oto, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı gibi Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarında tesislerimiz bulunmaktadır. Bununla beraber barajlar, şantiyeler, bakım yapılan enerji santralleri gibi geçici şantiyelere özel modüler makine imalatı yapmaktayız. Bunlara örnek olarak kumlama, iklimlendirme, toz emiş, boyama egzoz sistemi, granül geri dönüşüm makinesi gibi makineleri gösterebiliriz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Evet tabii ki, teknolojik altyapısı daha güçlü tesisler kurmak adına devam eden iki ayrı projemiz bulunuyor. Bunun yanında müşterilerimizden de aldığımız geri dönüşler ışığında modüler makinelerimiz ile ilgili devam eden Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Hizmet verdiğimiz ürünlerin yanı sıra operasyonel faaliyetlerimizi iyileştirmek, daha kaliteli hizmet verebilmek, verimliliği ve şirket içi çalışma konforunu artırmak amacıyla yaptığımız şirket içi çalışmalarımız da bulunmaktadır.

Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri’nin çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Rolax olarak bakış açımız her zaman önce çevre ve insandır. Dolayısıyla işçi sağlığı ve güvenliği önceliğimizdir. Tüm ekiplerimizin sorumlu oldukları faaliyetlerle ilgili eğitimlerini güncel tutmak titizlikle üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor. Örnek verecek olursak Ex-Proof sistemlerimizin kurulum ve montajını yapan ekiplerimizin Ex-Proof sistemler ile ilgili özel eğitim belgeleri bulunmaktadır. Kurmuş olduğumuz tesislerde iş güvenliği ön planda olup özellikle boya ve kimyasal uygulamalar yapılan tesislerimizde tüm ekipmanlarımız kullanıcı dostu ve Atex belgelidir.

Tesislerimizde uygulama yapan personelin sağlığını korumak, doğru sistemi dizayn etmekle doğrudan ilgilidir. Tesis içindeki toz ve gaz gibi insan sağlığına tehdit oluşturan tüm etkenleri ortadan kaldırabilmek adına Avrupa standartlarında sistemler dizayn etmekteyiz. Tüm tesislerimizde gaz ve toz salınımını Çevre Bakanlığı Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü standartlarında sağlamayı taahhüt ediyoruz.

Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri’nin yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Rolax Yüzey İşlem Teknolojileri’nin yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Yatırım planlarımızda önceliği Ar-Ge ve inovasyona veriyoruz. Bu anlamda bir Ar-Ge ekibi kurmaya başladık. Ar- Ge ve inovasyona yapılan yatırımların ticari yatırımların da başında geldiğine inanıyoruz. İkinci sırada ise, yurt içi ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerine yönelik yatırımlarımız yer alıyor.