Rotterdam Blending & Filling Tesisi Açıldı

06 Kasım 2019

 

 

 

Maasvlakte, Rotterdam’da Türk ve Hollandalı 2 aile şirketi arasında gerçekleşen ortaklık özgün konseptiyle ön plana çıkan bir tesisin kurulumu ile neticelendi.

Arkem Kimya ve Neele-Vat Logistics tarafından kurulan bu tesis sıvı ve katı kimyasallar için depolama ve dağıtım merkezi olarak tasarlandı. 52 bin metrekare açık, 22 bin metrekare kapalı alana sahip olan Rotterdam Blending & Filling tesisinin bünyesinde çeşitli kimyasalların aynı anda karışımı, formülasyonu, dolumu ve de depolaması yapılabiliyor.

Küçük Ambalajlar için Maaslavkte’de Kullanılan İlk Dolum Tesisi

Bu depolama ve dağıtım merkezinin özgün olmasını sağlayan özellik müşterilerin her türlü isteğine hizmet edebilecek olması. Yüklü hacimlerdeki kimyasalları elleçleme kapasitesine sahip, Maasvlakte Bölgesi’ndeki ilk yeniden ambalajlama tesisi olan RBF’teki otomatik dolum istasyonları kara tankerleri veya isotanklar ile gelen sıvı kimyasalların IBClere, varillere ve diğer ambalajlara dolumunu gerçekleştirebiliyor.

Tehlikeli (IMO) sıvı kimyasal ve tehlikeli olmayan kimyasallar için 50.000 paletlik kapasite ile hizmete giren RBF’te 12,500 metrekare genel kargo ve de 6,000 metrekare tehlikeli kimyasallar için depo alanı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak 1,500 metrekarelik dolum, karışım, paketleme alanı ile aynı anda birden fazla müşteriye hizmet verebilme imkanına sahiptir. 3 kompartman halinde 9 adeti tehlikeli kimyasal depolama ve elleçleme bölümünde olmak üzere toplamda 27 adet tır yükleme/boşaltım noktası bulunan tesiste karbon dioksit bazlı yangın söndürme sistemleri bulunmaktadır. En güncel ekipman ile donatılan RBF, SEVESO III, BRZO 2015, PGS-15 standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

 

Maasvlakte’deki bu lokasyon yıllık 190.000 metrik tonluk dolum ve 40.000 metrik tonluk karışım kapasitesi ile Hollanda merkezli Arkem Chemicals B.V.’nin servis ağını güçlendirip Arkem’in gelecek stratejisi için bir kilometre taşı olacaktır.

 

Rotterdam Limanının Kalbinde, Multimodal Bağlantı Noktalarının Merkezinde

Maaslavkte’de kurulan kompleks; kara yolu, demir yolu ve deniz yolu taşımacılığı için kolay ulaşılabilir bir konumda olup Avrupa’daki en büyük liman işletmelerine komşu bir lokasyonda yer almaktadır.. A15 otobanının yakınında bulunan RBF aynı zamanda Plaza tır parkı, Maaslavkte dağıtım parkı ve de demir yolu yükleme hattına yakın mesafede bulunmaktadır.