Safic Alcan Genel Müdürü Ayhan Güler ile Söyleşi

20 Mart 2020

Safic Alcan Türkiye Genel Müdürü Sayın Ayhan Güler ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde, firmanın faaliyet alanlarına ve Türkiye için önemine değindik.

ayhan güler

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldum ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Programı’nda uzmanlığımı tamamladım. Profesyonel iş yaşantıma 1994’te Teknopolimer firmasında başladım. 2004 yılında İnterplast Mühendislik Plastikleri ve Eurotec firmalarında kurucu ortak olarak faaliyete başladık. 2011 yılında İnterplast Mühendislik Plastikleri’nin çoğunluk hissesini Fransa merkezli Safic Alcan firması satın aldı, 2016 yılında Safic Alcan, İnterplast Mühendislik Plastiklerinin hisselerinin tamamını almış bulunmaktadır. 2004 yılından beri Safic Alcan Kimya San. ve Tic. A.Ş’de Genel Müdür olarak görev almaktayım.

Safic Alcan Yaşam Bilimleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Hem global de hem de Türkiye genelinde hangi faaliyetleri sürdürmektesiniz?

Safic Alcan 1847 yılında kurulmuş bir şirket olup merkez ofisi şu an Paris La-Défense/Fransa’dadır. 50 ülkede faaliyet göstermekte olup, 30 ülkede de satış ofisi bulunmaktadır. Türkiye ofisinde beş departmanımız olup ekibimiz 35 kişiden oluşmaktadır. Özel kimyasallar konusunda önde gelen distribütör şirketlerden biri olup “Yaşam Bilimleri” 5 ana kategoride hizmet vermektedir. Kozmetik, Deterjan, Gıda, Gıda Takviyeleri ve Tarım- Veterinerlik endüstrilerinde Avrupa menşeili hammaddelerinin ithalatını ve satışını gerçekleştirmektedir. Gelişmiş bir aplikasyon laboratuvarına sahip olup müşterilerimize formülasyon desteği verilmektedir. Uzun yıllardır bu sektöre hizmet veren satış müdürümüz Arzu Sevinç liderliğinde beş kişilik bir ekibimiz bulunmakta ve sektöre hammadde sunmanın yanında teknik destek de vermektedir. Uygulama laboratuvarımızın yanı sıra niteliklerine ve ürün portföyümüze göre dört farklı depo ve antrepomuzda hammaddelerimizi stok tutarak müşterimize hızlı sevkiyat desteği verebilmekteyiz. Yıl içerisinde birçok kongre, fuar, seminer ve etkinlikler ile müşterimizle desteğimizi pekiştirmekteyiz.

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Yurt içi ve yurt dışı satış hacminizi hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

2012 yılında Safic Alcan Kimya Türkiye Ofisi bünyesinde “Yaşam Bilimleri” departmanı kurulmuştur. Kozmetik portföyümüzde öncü ve güçlü temsilciliklerimiz olan Ashland (Saç şekillendiriciler ve bakım ürünleri, aktifler, güneş filtreleri…), IFF-Lucas Meyer (dünyada bilinirliği yüksek etken ve aktif maddeler, fonksiyonel jel ajanları ve emülgatörler), SK Bioland (bitki ekstraktları ve aktifler) gibi güçlü bir portföy ile sektöre hizmet vermekteyiz. Safic Alcan grup bünyesindeki 50’den fazla ülkede faaliyeti sayesinde tüm dünyaya hizmet verebilmektedir. Bu grupta “Yaşam Bilimleri”nin yanında Boya& Yapıştırıcılar, Mühendislik Plastikleri, Kauçuk ve Zemin Kimyasalları bölümleri bulunmaktadır. Sektörün ihtiyaçları ve yeniliklere göre spesifik ham maddeler konusunda müşterimize destek vermeye devam edeceğiz.

safic alcan ekibi

Uygulama laboratuvarlarınızda meydana gelen çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Uygulama Laboratuvarı Safic Alcan için neden önemlidir?

Fransa’da iki tane olmak üzere İtalya, İngiltere dışında bir de Türkiye’de uygulama laboratuvarımız bulunmaktadır. Uygulama laboratuvarımızda her türlü formülasyon ve teknik destek sağlayabilmekteyiz. Müşterilerimize, alanlarında uzman ekip arkadaşlarımız sayesinde hızlı ve yenilikçi çözümler sunabilmekteyiz.

Nutrasötik pazarındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Bu pazarı daha yaygın kılmak ve geliştirmek adına yapmış olduğunuz çalışmalar nedir?

Gıda takviyeleri Türkiye’de popülerliği artmakta olan bir sektör olup pazarın ihtiyacına göre her geçen gün ürün protföyümüzü artırmaktayız. Portföyümüzde probiyotik, prebiyotik, standardize bitki ekstrakları ve özel performansı yüksek ürünler bulunmaktadır. Gnosis By Lesaffre, Diana Food, Sabinsa ve Salixin gibi firmaların temsilciliğini yapmaktayız.