Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan Polifarma’ya Ziyaret

09 Kasım 2020

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, incelemelerde bulunmak ve projeleri dinlemek için yüzde 100 yerli sermayeli Polifarma İlaç’ın fabrikasını ziyaret etti. Burada Bakan Varank’ı, Polifarma Yönetim Kurulu ve üst düzey yöneticileri karşıladı.

Gerçekleştirilen toplantıda Sanayi Bakanı Mustafa Varank’a Polifarma’nın yatırımları ve yeni projelerine dair sunumlar yapıldı. Sunumda, sinir sistemi ilaçları kategorisinde dünyada üretilen ilk jenerik ürün, Türkiye’nin ilk yerli üç odalı beslenme solüsyonu, tek yerli üretimi gerçekleştirilen anestezi ürünü anlatıldı. Nadir Hastalıklar projesi ve böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan ürünlerle, Polifarma’nın öne çıkan yatırımları aktarıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Polifarma tarafından geliştirilen TÜBİTAK onaylı projeler hakkında konuşulan toplantıda, Kovid-19 tedavisinde kullanılan tablet formundaki anti viral ilaçlara alternatif olarak geliştirilen ve ruhsat süreci devam eden Dünyada ilk liyofilize oral toz ürünün detayları aktarıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Konuya dair görüşlerine yer verilen Polifarma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Kumrulu: ‘’Bugün hem yatırımlarımızdan hem projelerimizden konuştuk. Japonya’da ilk 5 eczacılık fakültelerinden birisi ile ortak geliştirdiğimiz dünyada ilk ve tek orijinal Molekül Sentezi Projesi’ni Sayın Bakanımız’a aktardık.34 yıldır milli ve yerli firma olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz, bundan sonraki hedefimiz global pazarda Türkiye’yi temsil etmeye devam etmek.’’ dedi.