Cumartesi, Haziran 22, 2024

Sayın İbrahim Barbaros ile Röportaj Gerçekleştirdik

Hicri Ercili Genel Müdürü Sayın İbrahim Barbaros ile bir röportaj gerçekleştirdik. Barbaros, Hicri Ercili’nin üretim ve hizmetlerini anlattı.

İbrahim Barbaros

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1976 Bandırma doğumluyum. Trakya Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra, Hicri Ercili Ltd. Şti.’de Finans Departmanında başlayan iş hayatıma çeşitli pozisyonlarda görev aldıktan sonra, günümüzde şirketimiz Hicri Ercili A.Ş.’nin Genel Müdürü
ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevime devam etmekteyim.

Hicri Ercili ne zaman kurulmuştur? Hicri Ercili’nin tarihçesi, gerçekleştirdiği yatırımlar ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

1970’li yılların başlarında kurulan Hicri Ercili’nin kimyasal madde taşımacılığı, yedek parça satışı ve Petrol Ofisi akaryakıt satış istasyonları ile başlayan büyüme süreci, 2000’li yıllarda öncelik sülfürik asit olmak üzere diğer kimyasal maddelerin ithalatı ile hızlanmış, bugünkü gelişimin temelini oluşturmuştur. Hicri Ercili, birden fazla alanda faaliyet göstermektedir.
Hicri Ercili, Türkiye’nin en büyük alüminyum sülfat üreticisidir.

Dünya çapında 140’tan fazla ülkeye ihracat yapmakta ve çalışmalarına devam etmektedir.
Yıllık 1.2 milyon ton sülfürik asit elleçleyen işletmemizin en büyük özelliği, ürünün kaynağından kendi gemilerimiz ile taşınması, kendimize ait stok tanklarında stoklanması ve yine kendimize ait araçlarla son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar olan süreçte büyük bir organizasyona sahip olmasıdır.

Hicri Ercili Türkiye’de ilk kez TSE onaylı ADR’li sülfürik asit ve amonyak tankı üretimine sahip firmadır. Aynı zamanda ilk İSO tank üretim onaylarına sahiptir ve yakın zamanda üretimine başlanacaktır. Şirketimiz, bu senenin başlarında Yumurtalık Serbest Bölgesinde
alüminyum sülfat üretimi ve tank çiftliği tesislerini devreye almış olup, ihracatta yeni atılımlar yapacaktır.

Bunun yanı sıra ABD Şikago’da, Hollanda’da ve Bulgaristan’da kurduğu şirketlerle gerek Amerika’da gerek Avrupa’da yeni pazarlara açılmayı hedeflemektedir. Şirketimiz günden güne büyüyen, gelişen ve uzmanlaşan kadrosuyla ülkemize en iyi şekilde hizmet vermekte kararlıdır.

Hicri Ercili’nin sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz? Yurt içi ve yurt dışında hangi bölgelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Hicri Ercili sadece kimya sektöründe değil; yurt içi ve yurt dışı lojistik, soğuk hava depolama, tersane ve denizcilik, ADR’li tank ve treyler üretimi, akaryakıt gibi alanlarda da faaliyet göstermektedir. Ayrıca Hicri Ercili Soğuk Hava Depolama Tesislerimiz Türkiye ve Balkan Bölgesinin en büyük soğuk hava deposu tesisidir.

hicri ercili

Bandırma merkezli Hicri Ercili grup şirketleri Çorlu, İzmit, Yalova, Mersin, Adana, Osmaniye, İstanbul, Amsterdam-Hollanda, Şikago ve Houston-Amerika Birleşik Devletleri, Sofya Bulgaristan olmak üzere 12 lokasyonda kaynaklarını verimli kullanarak, kendi faaliyetleri
ile sağladığı “organik büyümesi”ne devam ediyor.

Hicri Ercili olarak, çevre politikanız ve sürdürülebilirlik yaklaşımınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Gıda ve su ürünlerinde hijyenik koşullarının sağlandığını gösteren ve dünyanın neredeyse tamamında geçerli olan, Türkiye’de ilk defa NSF sertifikasını almış olan şirketimiz, bu konudaki tüm sertifikalara sahiptir.

Hicri Ercili olarak, içme ve kullanma sularının arıtımında kullanılan, üretmekte olduğumuz alüminyum sülfat ile çevre duyarlılığına, başta tüm canlılar için vazgeçilmez olan sularımızı koruyarak çok önemli şekilde hassasiyet gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de bu duyarlılığımızla ilgili birçok projeye imza atacağız ve kamuyla paylaşacağız.

Hicri Ercili önümüzdeki dönemler için ne tür yatırımlar planlamaktadır? Yatırımlarınızı planlarken hangi kriterlere öncelik vermektesiniz?

İnsanlığın en önemli tüketimi ve yaşam kaynağı olan sularımızın arıtımında kullanılan alüminyum sülfat kimyasalını üretiyoruz, hedefimiz bu alanda dünya lideri olmaktır. Diğer hedeflerimiz de, tersanemizde kendi gemilerimizi üretmek ve denizcilik işletmeciliğinde
gemi filomuzun sayısını arttırmaktır.

Bunların dışında, Hicri Ercili olarak, eğitimin toplumların gelişimi için ne kadar önemli olduğunu biliyor ve eğitimin her alanını destekliyoruz. Yatırımlarımızın eğitim alanında olmasına ekstra özen gösteriyoruz.

Bu alanda sosyal sorumluluk projeleri adı altında yapmış olduğumuz, kimsesiz çocuklarımız için Hicri Ercili Bandırma Çocuk Evleri ve özel gereksinimli çocuklarımız için yaptırmış olduğumuz Hicri Ercili Bandırma Özel Eğitim Uygulama Okulu faaliyete geçmiştir. Bunun
yanı sıra şirketimiz bünyesinde yapılan, yakın zamanda resmi açılış törenini gerçekleştirdiğimiz Hicri Ercili TED Bandırma Koleji ilçemizde faaliyet göstermektedir.
En kısa sürede de Balıkesir’e de TED Kolejini kazandırıp, faaliyete geçireceğiz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler