Şeffaf Kabaran Ahşap Kaplamalar için Yepyeni Bir Alev Geciktirici

09 Eylül 2019


Göknur Çıtır

Satış Müdürü
Katkı Maddeleri İş Birimi Orta Doğu ve Türkiye
Clariant

 

Ahşap günümüzde en yaygın kullanılan inşaat malzemelerinden biri olmayı sürdürüyor. Çok amaçlı bir malzeme olarak ahşap, evlerden stadyumlar gibi kamu hizmetine yönelik binalardan yüksek binalara kadar pek çok yapının inşa edilmesinde kullanılıyor. Bununla birlikte alev almaya karşı bir dayanıklılığı olmayan ahşap, uygun yangın korunması olmadan halka açık alanlarda kullanılamıyor. Pigmentli yangın geciktirici ahşap kaplamaların, bu amaçla yaygın olarak kullanıldığı biliniyor. Ancak yangından korunmanın yanı sıra, kaplamaların ayrıca mimarların ve bina sahiplerinin zevklerine hitap etmeleri, güzel ve doğal bir görünüme sahip olmaları gerekiyor.

Clariant, bu iki yönlü gereksinimi karşılamak için Exolit ® 855’i geliştirdi. Şeffaf, kabaran ahşap kaplamalar için yangın geciktirici, tüm ahşap türleri için mükemmel derecede yangına dayanıklılık ve çizilmeye karşı dayanıklık sunan tamamen şeffaf, neredeyse renksiz bir çözüm. Ürün, sıvı kısmi fosforik asit esterleri baz alan özel bir karışım. Diğer bileşenlerle kombinasyon halinde, kabarma reaksiyonu için gerekli tüm reaksiyon ortaklarını içeriyor ve çoğu geleneksel sistemden daha düşük sıcaklıklarda reaksiyona giriyor. Kabaran şeffaf kaplama; masif ahşap, orta yoğunluklu elyaf levha, sunta, kontrplak ve diğer tüm kompozit ahşap türleri dahil olmak üzere hemen hemen tüm ahşap yüzeylere uygulanabiliyor.

Farklı Uygulamalara İlişkin Yangın Testlerini Başarıyla Geçti
Ahşap,yapı malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra,örneğin yolcu gemisi ve yatların iç mekanları için kullanılan “alüminyum kompozit malzeme” gibi çeşitli yüzeylerde lamine edilmiş ahşap cilası veya uçakların iç bölme bileşenleri gibi uygulamalarda kullanılan hafif fakat sağlam bal peteği yapıları olarak dekoratif tasarımda da kullanılabiliyor (Şekil 1). Tüm uygulama alanlarında inşaat, gemi yapımı veya havacılık uygulamalarındaki tehlike düzeylerine göre tasarlanmış özel yangın testi yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Exolit® 855 bazlı aynı şeffaf kabaran formülasyon kullanılarak, yapılan tüm yangın testlerinden başarıyla geçildi.

Spesifikasyonlar ve Performans
Kabaran kaplama sistemi iki bileşenli bir formülasyondan oluşuyor. Bölüm 1, özel bir reçine, birkaç katkı maddesi ve sudan oluşuyor. Bölüm 2, Exolit 855, bir sertleştirici ve başka bileşenleri içerir. Kullanım ömrü yaklaşık 3 saat olan kombine parçalar, havasız püskürtme tabancası veya rulo kullanılarak kolayca uygulanabiliyor. Clariant tarafından gizlilik anlaşması kapsamında sunulan kılavuz formülasyon, mükemmel akış ve düzleştirme özellikleri gösteriyor. Kaplama, ortam sıcaklıklarında kuruyor, 4 saat sonra temas edilebilecek kuruluğa ulaşıyor ve 24 saat sonra da çizilmeye karşı dayanıklı hale geliyor. Her zaman olduğu gibi, solvent bazlı ek bir son kat, yüksek neme ve doğrudan su temasına karşı koruma sağlıyor. Bir katı çam kerestesi alt tabakası (400g/m² ıslak) üzerinde bir konix kalorimetresi testinde (iCone; 50kW; mesafe 25mm) test edildiğinde, kabaran kaplama, Şekil 2’de gösterildiği gibi mükemmel yangın koruma performansı sunuyor. 600 saniye test süresinde (THR 600) toplam ısı salımı %98 azalırken, maksimum ortalama ısı emisyonu oranı kaplanmamış panel ile karşılaştırıldığında %67 azalıyor (Şekil 2). Kabaran berrak boya ile kaplanmış 13mm sunta üzerinde yapılan bir SBI testinde, “B-s1, d0” Avrupa sınıflamasına ulaşılıyor.

Şekil 1. Uçakların iç kısım bileşenleri

Şekil 2. Ateşe verilen reaksiyon- kaplanmamış ahşap ve kabaran kaplama ile kaplanmış ahşap