Sıcakta Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

19 Temmuz 2019

 

ABD Çalışma Güvenliği ve İş Güvenliği Dairesi (OHSA – Occupational Safety and Health Administration), işverenlere çalışanlarını sıcak havada çalışma tehlikesinden korumak için bir hatırlatma sundu.

Mesajın üç ana bileşeni vardır: su, dinlenme ve gölge.

Birkaç ay önce, bir Florida milletvekili, sıcak hastalık önleme ile ilgili açık havada çalışanlar için eyalet çapında bir standart belirleyen bir yasa tasarısı sundu. Bu tasarı, işçilere her iki saatlik dış emeğin ardından içme suyu, gölgeye erişme ve 10 dakikalık dinlenme molaları verilmesini zorunlu kılacak.

Suya, gölgeye ve molalara ek olarak, Senato’daki tamamlayıcı önerilerle birlikte, ısı tükenme belirtilerini belirleme eğitimi ve işçiler için bir iklimlendirme süresi zorunlu olacak.

OSHA’nın, ısıyla ilgili tehlikelerden kaçınmak için yönergeleri ve önerileri olsa da, ısıya maruz kalma için belirlenmiş bir standart henüz yok. Bir standardın olmayışı, 130’dan fazla sanayi kuruluşu tarafından desteklenen bir dilekçe ile gündem oluşturdu.

Kâr amacı gütmeyen Public Citizen organizasyonu tarafından yönlendirilen dilekçe, OSHA’yı Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’nün sağladığı önerilen yönergelere işaret etmekten daha fazlasını yapmaya çağırdı ve iklim değişikliği arttıkça çalışanların her yıl daha fazla sıcağa bağlı stres yaşadığını ve bunun vücut üzerinde tehlikeli olabileceğini belirtti.

Public Citizen İklim Programı Genel Müdürü David Arkush, “Bu ülkede tanınmayan bir ‘sıcaklığa bağlı hastalık ve ölüm salgını’ var ve bu sorun küresel ısınmadan dolayı çok daha hızlı bir şekilde artacaktır” dedi ve ekledi “En savunmasız çalışanlarımızdan bazıları en yüksek risk altında, onları hemen korumalıyız. Sera gazı kirliliğini ve iklim değişikliğini durdurmak için agresif hareketlere ihtiyacımız var.”

Hükümete göre, 1992 ve 2016 yılları arasında 69.374 işçi sıcaktan ağır yaralandı ve 783 ABD işçisi sıcaklığa maruz kalmaktan dolayı öldü. İklim projeleri ve nüfus sayımı verilerini birleştiren Public Citizen, 2050 yılına kadar, 1 milyondan fazla tarım ve inşaat işçisinin yılda 30 gün veya daha fazla tehlikeli ısıya maruz kalacağı sonucuna vardı.

OSHA, NIOSH’nın (Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü / The National Institute for Occupational Safety and Health) kriterlerini onaylamasına rağmen, işverenlerin su, dinlenme, gölge sağlamalarını gerektiren, ulusal olarak zorunlu bir kural oluşturmamıştır. İklimlendirme programları ve ısı hastalığı belirtileri tanımak için eğitim ile ilgili bir yasa da bulunmuyor.

OSHA, NIOSH yönergelerinin temelini oluşturan ısı endeksi seviyeleri için görsel göstergeler sunar. Bununla birlikte, bu seviyeler geçen yıl NIOSH’yi denetleyen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC – The Centers for Disease Control and Prevention) tarafından büyüteç altına alındı.

Geçen yaz CDC, ısı endeksi sınırlarının çalışanların korunmasında etkili olup olmadığını belirleyen bir araştırmanın bulgularını yayınladı. CDC, OSHA tarafından 2011 – 2016 yılları arasında soruşturulan, 14 ölümcül, 11 ölümcül olmayan, açık hava kaynaklı 25 meslek hastalığını geriye dönük olarak inceledi.

Araştırmalar, sıcak stresinin, 14 ölümün hepsinde ve 11 ölümcül olmayan hastalığın sekizinde maruz kalma sınırlarını aştığını gösteriyor.

OSHA, çalışanları korumak için ısı endeksini kullanmasını öneriyor ve sıcaklıkları dört kategoriye ayırıyor. 91 fahrenheit, yani yaklaşık 33 dereceden düşük sıcaklıklar, temel ısı ve güvenlik eğitimi ile karşılanması gereken daha düşük bir seviye risk oluşturuyor.  91 ila 103 fahrenheit, yani 33-39.5 derece, orta derecede bir risktir ve işverenlerin önlem alması ve farkındalığı arttırması gerekir. 103 ila 115 fahrenheit yani 39.5-46 derece yüksek risk anlamına geliyor ve çalışanları korumak için ek önlemler alınmalıdır. 46 dereceden daha yüksek sıcaklıklar ise, aşırı risk olarak kabul edilir ve daha ​​agresif koruyucu önlemlerin alınmasını gerektiriyor.

Her ne kadar OSHA ısı stresi için izin verilebilir bir maruz kalma sınırına sahip olmasa da, OSHA rehberliği, diğer faktörler (örneğin, doğrudan güneş, az hava hareketi, yorucu iş yükü veya nefes alabilir olmayan kıyafetler) olmadıkça [33 dereceden az] bir ısı endeksinin ısıya bağlı hastalık riski ile ‘düşük’ ilişkili olduğunu raporunda belirtiyor.

Bununla birlikte, bu rapordaki 14 ölümden altı tanesi, ısı endeksi [33 dereceden az] olduğunda meydana geldi. Ek kanıtlar, ısı endeksi [33 dereceden az] olduğunda bile ciddi hastalık olasılığını destekler.

OSHA, NIOSH’da yer alan Isı Güvenliği Aracını, indeks seviyelerini ve ilgili riskleri gösteren işaret etti. Paylaştığı bu notta OSHA, işverenlerin yapması gerekenleri belirtti:

  • Çalışanları 15 dakikada bir su içmeye teşvik edin,
  • Serinlemek için gölgede sık sık dinlenme molaları verin,
  • Bir işçi sıcağa bağlı hastalık belirtileri gösterdiğinde ne yapılması gerektiğini açıklayan bir acil durum planı geliştirin,
  • Çalışanları sıcağa maruz kalma tehlikeleri ve hastalıkların nasıl önlenebileceği konusunda eğitin,
  • Çalışanların sıcakta çalışmaya bağışıklık kazanmasına izin verin.