Sika, Parex’i CVC Fund V’ten almak için bağlayıcı teklifte bulundu

08 Ocak 2019

 

Sika, Parex’i mevcut sahibi CVC Fund V’den almak için bağlayıcı bir teklifte bulundu. Parex, cephe harçları, fayans yapıştırıcıları, su yalıtımı ve teknik harçlar dahil olmak üzere önde gelen bir harç çözümleri üreticisidir. 2018 yılında, şirket 1,2 milyar CHF (İsviçre Frangı) satış gerçekleştirmiş ve 195 milyon CHF civarında bir FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) beklemektedir. Yenileme ve yeni inşaatlar için harç çözümleri konusundaki uzmanlığıyla Parex, inşaat yaşam döngüsünün tüm aşamalarına katılmaktadır. Parex, dağıtım markalarında tanınmış markaları AR-GE uzmanlığı ve teknik mükemmellik ile birleştiren güçlü bir varlığa sahiptir. 23 ülkede yerel olarak, 8 ana coğrafyada kilit pozisyonlara sahiptir ve dünya genelinde 74 tesis işletmektedir.

Sika’nın CEO’su Paul Schuler: “Parex, tanınmış markalara ve etkileyici bir performans geçmişine sahip mükemmel bir şirket. Parex ve Sika’nın işletmeleri çok tamamlayıcı niteliktedir. Faaliyet gösterdiğimiz tüm 101 ülkemizde Parex teknolojilerini bir büyüme platformu olarak kullanmak ve ürünlerimizin Parex’in köklü dağıtım kanallarına çapraz satılması büyük karlılık sağlayacaktır. Parex’in mükemmel cephe işleri, tüm Sika dünyasında kullanılabilir. Tüm Parex çalışanlarına Sika Ailesine hoş geldiniz diyoruz. Parex ekibiyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz ve ortak faaliyetlerimizi genişletme konusunda heyecanlıyız” dedi.

Parex CEO’su Eric Bergé: “CVC Fund V’in mülkiyetinde olan Parex ekibi, 2013’te 750 milyon Euro olan satışlarını, 1 milyar Avro’nun üzerine çıkararak çok güçlü bir performans sergilemiştir. Bu 5 yıllık süreç boyunca Parex, 3 yeni ülkeye girdi ve 16 yeni tesis açtı, 11 stratejik satın alım gerçekleştirdi ve yeni bir uluslararası Ar-Ge merkezi kurdu. Sika, Parex’in iddialı büyüme planına devam etmesi için harika bir platform oluşturuyor ve bu kombinasyon, müşterilerimize yeni çözümler sunmak ve coğrafi genişlememize devam etmek için yeni heyecan verici fırsatlar yaratıyor. Sponsorumuza, CVC Capital Partners’a, dünya çapındaki ekiplerimize ve müşterilerimize bu son beş yıldaki güvenleri ve destekleri için teşekkür ediyorum ve gelecekte Sika ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bu satın alımla birlikte Sika, inşaat kimyasalları ve endüstriyel yapıştırıcılardaki önde gelen konumunu daha da güçlendirecek ve 8 milyar CHF’nin üzerindeki satışlara ulaşacaktır. Bu satın alım Sika’nın büyüme platformunu derinleştirecek ve genişletecektir. Grup için önemli bir büyüme teknolojisi olan ve önemli kazanç sağlayanlardan biri olan harç işinin boyutu iki katından fazlasına ulaşarak 2,3 milyar CHF olacaktır. Parex’in dağıtım kanallarındaki güçlü konumu, Sika’nın ürün yelpazesinde yeni iş fırsatları yaratacak. Bu satın alım, Parex, Sika’nın köklü doğrudan satış kanallarına erişim kazanmasına, Sika’nın ise Parex’in cephe ve fayans düzenleme alanındaki uzmanlığına ve bu büyüyen, ilgi çekici pazar alanlarına katılmasına olanak sağlayacaktır.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)