Sika Parex’i Satın Aldı

11 Eylül 2019

 

Sika Yapı Kimyasalları, 1,2 milyar İsviçre Frangı değerinde yıllık satış kapasiteli ve geniş bayi dağıtım ağı ile bilinen Parex’in satın alımını tamamladı. Yıl sonunda global anlamda 8 milyar İsviçre Frangı’nı aşan satış hedefleyen Sika’nın, bir diğer amacı ise Türkiye’yi iki firmanın ortak sinerjisi ile Orta Doğu Bölgesi’nin strateji ve Ar-Ge üssü yapmak ve çevre ülkelere satışları arttırmak.

109 yıldır yapı kimyasalları, endüstriyel imalatta kullanılan özel yapıştırıcılar ve sızdırmazlık ürünlerinde faaliyet gösteren, dünyada 101 ülkede ve 300’ün üzerinde fabrikada üretim yapan İsviçre merkezli Sika, bu satın alma ile inşaat tamamlayıcı pazarına yönelik ürün portfolyosunu genişletti.  Sika’nın globaldaki büyüme trendini Türkiye’de de devam ettirdiği görünüyor. Sika, 2017 yılında mastik ve yapıştırıcı üreticilerinden ABC Kimya ve Dış Ticaret A.Ş’yi de bünyesine katmıştı. Sika Yapı Kimyasalları, yıllık toplam 195 bin ton üretim kapasitesi ve 2018 yılı sonuçlarına göre yüzde 26 büyüme oranı ile EMEA Bölgesi’ndeki en büyük ve en karlı büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirmeyi başaran firmalar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin stratejik öneme sahip projelerinde Sika imzası var

Sika Türkiye 29 yıldır ülkemizde faaliyet gösteriyor. Sika Türkiye, iki üretim tesisi ve tüm bölgelerde aktif 2 bin satış noktası ile bölgede 5 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Firmanın Türkiye’de 7 bölge ofisi ve 250’den fazla çalışanı bulunuyor. Türkiye’nin, Sika için stratejik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Sika Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Turgay Özkun, “Sika Türkiye olarak zengin ürün gamımız sayesinde inşaatın her aşamasında çözüm üretebiliyor ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyümemizi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda 3. Boğaz Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Yusufeli Barajı, 3. Havalimanı gibi ülkemizin stratejik öneme sahip dev altyapı projelerinin çözüm ortağı olduk. Bunlarla birlikte STAR Rafineri ve Tüpraş gibi büyük endüstriyel tesislere de teknik çözümlerimiz ile hizmet veriyoruz. Parex’in satın alımıyla birlikte Türkiye’deki büyümemizi daha da hızlandırarak devam ettireceğiz” dedi.

ParexGroup Türkiye Genel Müdürü Mehmet Aksun ise Parex’in 1,2 milyar İsviçre Frangı değerinde yıllık satış ile devralınması ile ilgili bir konuşma yaptı. Aksun konuşmasında “Bu satın alma ile iki güçlü şirket bir araya geldi. Küresel olarak lider bir teknik harç ve su yalıtım sistemleri üreticisi olan Parex’in Sika tarafından devralınması, ürün portföyü ve strateji olarak tamamlayıcı olan iki markayı çok daha ileriye taşıyacak bir gelişme. Geniş çaplı Ar-Ge uzmanlığı ve teknik üstünlüğü ile bilinen Parex, 23 ülkede bulunuyor ve tüm dünyada 74 adet fabrika işletiyor. Bu satın almanın en önemli yanı artık daha büyük ve daha verimli bir organizasyonla müşterilerimize daha çok çözüm üretebilecek olmamız. Daha geniş ürün yelpazesi ve uygulayıcı bayi portföyü ile hem yurtiçindeki sektör kalitesini hem de ihracat rakamlarını artırmayı planlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

İhracatta öncelikli hedef Özbekistan pazarı

Tuzla ve Mersin’de iki üretim tesisiyle Sika, Türkiye’de globalle aynı paralellikte büyüme gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Türkiye’yi Orta Doğu Bölgesi’nin Ar-Ge merkezi olarak konumlandıran Sika’nın Tuzla’daki üretim tesisi yılda 650.000 ton, Tarsus’taki fabrikası yılda 200.000 ton ve ABC Kimya fabrikası ise yılda 120.000.000 adet üretim kapasitesiyle çalışıyor. Bu satın almayla birlikte büyüyen Sika Türkiye, gerçekleştirdiği üretimle ihracat çalışmalarını da hızlandıracak. Yakın coğrafyada Kıbrıs, Gürcistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan’a ihracat gerçekleştiren Sika Türkiye’nin, önümüzdeki dönem hedefleri arasında özellikle Özbekistan pazarında büyümek olduğu da görülüyor.