Şizofreni Farkındalığı Yaratacak Sergi: “Görmezden Gelmeyelim”

16 Mayıs 2019

 

 

‘Görmezden Gelmeyelim- Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi, kapılarını 8 Mayıs’ta DenizGaleri’de ziyaretçilere açtı. Türkiye’de bir ilk olan ve şizofreni hastalığı konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen serginin amacı ön yargılara ve damgalamalara hayır diyerek şizofreni konusunda farkındalık yaratmak. ‘Görmezden Gelmeyelim- Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi, hastalığın tarihten bu yana gelişimini anlatan sergi aynı zamanda ilginç görsel ve canlandırmalarla empati yapma imkânı da sunuyor.

24 Mayıs Dünya Şizofreni Günü kapsamında ilk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerin, toplumların konuya yaklaşımlarını, bilim insanları ve hekimlerin yüzlerce yıla yayılan uğraşılarını, ilginç görsel ve canlandırmalarla anlatan “Görmezden Gelmeyelim” sergisi, ön yargılara ve damgalamalara hayır diyerek şizofreni konusunda farkındalık yaratmaya odaklanıyor.

Şizofreni hastalığı konusunda toplumun farkındalık ve bilgi düzeyini artırarak, şizofreni hastalarına yaşamın her alanında destek olunmasını sağlamak amacıyla Görmezden Gelmeyelim projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Abdi İbrahim Otsuka Şirket Yöneticisi Elif Elkin, “Abdi İbrahim Otsuka olarak ürünlerimizle hastaların hayatını iyileştirecek çözümler üretmeye devam ederken, bir yandan da toplum sağlığına katkı sağlayacak etkili farkındalık çalışmaları yürütüyoruz. Ülkemizde yaklaşık 600 bin şizofreni hastası olduğu biliniyor ve bu sayıya her geçen gün yeni hastalar ekleniyor. Biz de şizofreni konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla Görmezden Gelmeyelim projemizi 2015 yılında başlattık. ‘Görmezden Gelmeyelim -Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergimizi bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli’ye taşıdık ve 2 milyondan fazla insana ulaşmayı başardık. İlk günden itibaren büyük ilgi gören bu sergi, pek çok önemli ödülün de sahibi oldu” şeklinde konuştu.

Denizbank ile yapılan iş birliğinin Abdi İbrahim Otsuka’nın şizofreni alanında yaptığı çalışmalara önemli bir katkı sağladığını vurgulayan Elkin, “Sergimizi bu yıl Denizbank Genel Müdürlüğü’ndeki DenizGaleri’de gerçekleştirmekten son derece mutluyuz. Sergide, şizofreni hastasının, hastalığın en yoğun döneminde neler hissettiğini deneyimlemeye imkân veren canlandırmalar, tedavi yöntemlerinden canlı örnekler ve şizofreni konusunda bilinmeyenler yer alıyor. Sergiyi, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin diğer illerine de götürerek daha çok insana ulaştırmayı hedefliyoruz. En büyük hedeflerimizden biri Türkiye’de toplum sağlığı konusunda bilinç yaratmak. Bu yöndeki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.