SOCAR Türkiye Aliağa’da Ar-Ge Merkezi Kuracak

24 Mayıs 2019

 

 

Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter ve SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte’un katıldığı iftar yemeğinde, Aliağa’daki üretim ve planlanan yatırımlar gündeme geldi.

Yedi aydır üretimde olan STAR Rafineri’de 2019’un ilk çeyreğinde 75 bin tonu nafta olmak üzere toplam 84 bin ton hammadde üretildiğini belirten Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Bu miktar önümüzdeki dönemde kademeli olarak artacak ve aynı kalitede ürünü lojistik maliyeti olmadan almak bize performans anlamında büyük katkı sağlayacak. Başlayan petrokimya-rafineri entegrasyonu, verimliliği çok ciddi şekilde artıracak. Yüzde 99 kapasitelere ulaşan Petkim, bugün satış ve kârlılık rekorları kırıyor.” şeklinde konuştu.

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter ise yıl sonuna kadar 8 milyon ton hammadde işleme hedeflerinin olduğunu dile getirdi. Kısa bir süre içinde rafinerinin tam kapasite çalışmaya başlayacağını belirten İlter, “Her yıl cari açığın azaltılmasına 1,5 milyar Dolarlık katkı sağlayacak. 6.3 milar Dolarlık yatırımla hayata geçen STAR Rafineri; operasyonel çeviklik, tank kapasitesi ve lojistik kabiliyeti artırmaya yönelik planlanan ek projelerle 2020 yılı sonunda 7 milyar Dolar değere ulaşacak” dedi. İlter sözlerine şu şekilde devam etti: “Bugüne kadar yaptığımız 15 milyar Dolarlık yatırımı 19.5 milyar Dolara çıkaracağız. 2023’e kadar ciddi yatırım planlarımız var. Aliağa’daki yarımadayı dünyanın sayılı kimya merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyoruz.”

Yeni petrokimya yatırımı ile ilgili bilgi veren SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte ise yaklaşık 1.8 milyar Dolara mal olacak tesisi 2023’te devreye alacak şekilde çalışmaların sürdüğünü ifade etti. LeCompte, SOCAR Türkiye’nin yine Aliağa’da tüm sektör paydaşları ve üniversiteler tarafından kullanılabilecek bir Ar-Ge merkezi kuracağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet