Son Jenerasyon Su Yalıtımı Kaplamalar: Polyurea

10 Haziran 2019


Elif Öz Çetin

Ar-Ge Mühendisi
Ravago Group

 

 

 

1961 yılında Raf Van Gorp; Ravago’nun ilk tesisi olan plastik atık geri dönüşüm tesisini kurarak sektöre adım atmıştır ve plastik reçine satmaya başlamıştır. Ravago bugün 57 ülkede, 230 ofis ve 6000’e yakın çalışanla 40000’den fazla müşterisiyle dünya genelinde 31 üretim tesisiyle yoluna devam etmektedir.

Ravago Petrokimya Üretim A.Ş. olarak bünyemizde termoplastik elastomerler, mühendislik plastikleri, silikon elastomerler, EPS, termoplastik poliüretan ve poliüretan sistemleri yer almaktadır. Ravago Petrokimya Üretim A.Ş. bünyesinde yer alan Tekpol poliüretan sistem evi başlıca rijit poliüretan sistemleri, kesintili panel (DCP) poliüretan sistemleri, kesintisiz panel (CP) poliüretan sistemleri, sprey poliüretan sistemler, esnek poliüretan sistemleri, kalıplı esnek poliüretan sistemleri, kalıplı sünger sistemleri, integral skin sistemler, viscoelastikler, yarı sert ürünler, RIM, filtre sistemleri, ayakkabı ve taban sistemleri, C.A.S.E (kaplamalar, yapıştırıcılar, elastomerler) ve poliüre sistemlerinden oluşmaktadır.

Ravago Petrokimya Üretim A.Ş. Tekpol çatısı altında geçtiğimiz yıllarda poliüre kaplamalar üretimine başlanmış,
bu kaplama türü de sektörde son zamanların trendi haline gelmiş gerek fiziksel ve kimyasal yapısı gerekse uygulama kolaylığı, zaman kazancı avantajlarıyla epoksi ve poliüretan kaplamaların yerini almıştır. Poliüre kaplamaları sektörde farklı kılan özelliklere geçmeden önce ürünü biraz tanıyacak olursak; poliüre, izosiyanat ve poliaminlerin karışımından oluşan ve sprey yöntemiyle uygulanan, istenilen uygulama kalınlığı ile birçok yüzeyde kullanılan bir kaplama sistemidir.

 

İzosiyanat grubunun polyol ile tepkimesinden üretan bağları oluşmakta ve poliüretan yapısını vermektedir. Yine –NCO uçlu bir izosiyanat prepolimerin poliaminler ile reaksiyonundan da üre bağları oluşmakta ve poliüre yapısını vermektedir.

Poliüre kaplamaların saf ve hibrit olmak üzere iki çeşidi vardır. Saf poliüre ürünler izosiyanatın poliamin blendi ile reaksiyonundan oluşur. Poliamin ve poliollerin katalizör ve ilave ajanlar eşliğinde izosiyanat prepolimer ile reaksiyonundan hibrit poliüre ürünler elde edilir. Saf poliüre ürünler kimyasal yapısı ve morfolojisinden dolayı hibrit poliüre, poliüretan ve epoksi kaplamalara göre oldukça avantajlıdır. Poliüre ürünler sektörde hızlı kürlenmesi, su geçirmez oluşu, neme hassasiyetinin olmaması, mükemmel kimyasal ve mekanik özelliklere sahip olması, ek yeri olmayan, ekstrem hava şartlarına dayanıklı, esnek yapısı sayesinde yüksek aşınma direnci ve pek çok mükemmel özelliklere sahip olmaları ile bilinirler. Tüm bu özellikler doğrultusunda pek çok alanda uygulanabilirler: beton, metal, ahşap, PVC levhalar, dekoratif ve yüzme havuzları, otoparklar, seramik yüzeyler, çatılar ve balkonlar, köprüler, araç kasaları, askeri araçlar vb.

 

 

 

Poliüre ürünlerin uygulaması esnasında son kaliteye etki edecek bazı unsunlar vardır. Bu etmenlerden biri makine koşullarıdır. Poliüre’nin hızlı kürlenmesi ve kısa karışım süresi sebebiyle yüksek basınçlı makineler kullanılır ve bu makinelerde hacimsel olarak 1:1 karışım yapılır. Etkin bir karışım ve uygulama için komponent sıcaklıkları 75-80oC’lerde, basınç ise 180 bar civarı olmadır. Poliamin blendi içerisinde çeşitli zircir uzatıcılar ve pigmentlerin de olması sebebiyle çökelti oluşmasını engellemek adına uygulama öncesi iyice karıştırılmalıdır.

Poliüre uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur da zemin hazırlığıdır. Uygulamadan önce zemin şartları incelenir, zeminin nem, kir, pas yağ ve greslerden uzak olduğundan emin olunur. Sonrasında ilk olarak empreye astar uygulaması yapılır. Bu astar betonun içine işleyerek gözenekleri ve çatlakları
kapatmaya yardımcı olur. Empreye astar öncesi ve sonrasında çatlakları kapatmak için mastik uygulaması da yapılır.

 

Resim 1. Evocoat Pure 5503-700 zemin uygulaması

Bu aşamadan sonra 2 bileşenli epoksi astara belli oranda silis kum ilavesi yapılır ve zemine mala yardımıyla çekilir. Bu uygulama ile zeminde bulunan boşluklar doldurulur ve ayrıca tutunma sağlanır.

Akabinde ihtiyaç duyulursa tekrar kum ilavesiz 2 bileşenli epoksi astar uygulanır ve ürün poliüre uygulaması için optimum şartlara getirilmiş olur. Zemin şartlarına bağlı olarak metrekareye 1-2 kg poliüre uygulanır. Ürün aromatik bir yapıya sahip olduğundan güneş ışınlarına maruz kaldığında bir süre sonra sararma yapacaktır. Talebe bağlı olarak bu sararmayı önlemek adına 2 veya tek bileşenli UV dayanımlı alifatik poliüretan top coat uygulanır.

Resim 2. Evocoat Hybrid 5503-450 zemin uygulaması

Poliüre’nin yapısındaki aminlerden dolayı poliüretan ve epoksi kaplamalara göre daha hızlı tepkimeye girmesi uygulamanın hızlı şekilde kullanıma açılmasına olanak sağlamakta, bununla beraber yine katalizöre ihtiyaç duymaması ve neme karşı hassasiyetinin olmaması su ile reaksiyona girip karbondiksit gazının oluşmasına ve böylece zeminde hava kabarcıkları ve yapışma bozuklukları oluşumuna engel olur. Esnek olması itibariyle de üzerinde hemen hemen her türlü yükü kaldırabilmektedir. Solvent içermemesi ve kokusuz olması, uzun yıllar dayanıklı olması da yine poliüreyi sektörde olmazsa olmazların arasına taşımayı başarmıştır.