Stirenik Polimer Ar-Ge Projesinde %67 Enerji Tasarrufu

13 Ocak 2021

Stirenikte dünya önde gelen firmalarından INEOS Styrolution, “3D baskı” olarak da bilinen- eklemeli üretimi için yeni bir enerji tasarruflu stiren bazlı malzeme geliştirmeye odaklanan PolySLS projesinin ilk sonuçlarını açıkladı.

Proje, geleneksel Polyamide 12 (PA12) kullanımına kıyasla yeni bir stirenik polimer bileşiğinin tüm yaşam döngüsü dikkate alındığında %67’ye varan önemli bir genel enerji tasarrufu elde edildiğini gösterebilmiştir.

Yeni stirenli polimer kullanılırken 3D baskı ekipmanından %25 doğrudan enerji tasarrufu sağlandı, bu da daha düşük işlem sıcaklıkları ve daha kısa ısıtma ve soğutma aşamalarından kaynaklandı. Bu, PA12’ye göre yüzde 7,5 daha kısa işleme süreleriyle, yazdırma işlerini tamamlamak için gereken süreyi de iyileştirdi.

INEOS Styrolution Küresel Uygulama Geliştirme Müdürü ve PolySLS Proje Lideri Bianca Wilhelmus: “Stirenik bazlı malzemeler beni şaşırtmaya devam ediyor. İlk polistiren üretiminden 90 yıl sonra bile keşfedilecek yeni şeyler var. Stirenik bazlı malzemeler inanılmaz faydalı özelliklere sahip” dedi.

INEOS Styrolution Pazar İnovasyon Stratejisi Direktörü Yvonne van Veen şunları ekliyor: “Katmanlı imalat endüstrisinin çok yüksek oranlarda büyümesiyle, sadece enerji tasarrufu ve sürdürülebilir üretime katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda baskı sürecini idare etmek için kolay bir malzeme olan bir malzeme geliştirdiğimiz için heyecan duyuyoruz. ”

PolySLS projesi Alman Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı (BMWi) tarafından finanse edildi. PolySLS projesinin amacı, Seçici Lazer Sinterleme (SLS) için yeni bir stiren bazlı polimer bileşiği geliştirmek ve test etmekti. Projenin özel bir odağı, enerji ve malzeme gereksinimlerinin araştırılmasıydı [1].

Proje Ağustos 2017’de başladı ve Süddeutsche Kunststoffzentrum [2] (SKZ-KFE gGmbH) ve Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nürnberg [3] ile işbirliği içinde yürütüldü. Proje Kasım 2020’de sona erdi.

[1] Yeni polimer bileşiği, yalnızca açıklanan Ar-Ge amacı için geliştirilmiştir. Gelecekteki potansiyel ticari kullanılabilirlik, sonraki testlerin sonuçları, talep ve üretim kapasitesi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.
[2] https://www.skz.de/de/informationen/agb/5418.KFE-gGmbH.html
[3] https://www.lfg.tf.fau.de/