Teknik Köpük Çözümleri için “Akıllı Fabrika”

17 Temmuz 2020

Yeni FoamPartner Converting Center (Dönüştürme Merkezi) GmbH, köpük üretiminden özelleştirilmiş hassas bileşenlere kadar dikey olarak entegre bir değer zinciri sağlamak için, FoamPartner Group’un mevcut uzmanlığını tamamlıyor.

Nisan 2019’da temel atıldıktan sadece 12 ay sonra, FoamPartner son teknoloji köpük Dönüştürme Merkezi’ni şirketin Almanya’daki Duderstadt tesisinde devreye aldı. Haziran 2020’nin sonunda, yeni tesis 1.000’den fazla farklı parça ve bileşeni üretmişti. Yeni tesis bu Ekim’de tamamen işlevsel olduğunda bu rakam muhtemelen 5.000’i aşacak. 8.500 metrekarelik Merkez, 10 milyon avroluk bir yatırımı temsil ediyor, 50 yeni iş yarattı ve yıl sonuna kadar ISO 9001 sertifikası alması bekleniyor.

Avrupa İş Bölgesi Başkan Yardımcısı Tobias Gruener “Eylül 2018’deki başlamadan bu yana, proje ekibimiz bu merkezi en kısa sürede tamamlamak için çok çalıştı. COVID-19’un neden olduğu zor koşullara rağmen Nisan 2020’de üretime başladı” dedi ve ekledi “Merkez, oldukça dijitalleştirilmiş ve otomatikleştirilmiş bir iş akışı içeren Endüstri 4.0 ilkelerine bağlı olarak ‘Akıllı Fabrika’ olarak tasarlandı.”

50’den Fazla Farklı Makineyle Esnek Üretim

Yeni FoamPartner Dönüştürme Merkezi’ndeki önemli noktalar, köpük tabakalarının kontrollü milimetre adımlarında sıkıştırılması için termal bir pres içerir; bu, özellikle filtrasyon köpükleri için önemlidir. Merkezin, kısmen FoamPartner’ın ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmış 50’den fazla makineyle modüler tasarımı, çok farklı işleme ve üretim teknolojilerinin yüksek verimli, esnek bir kombinasyonunu sağlar. Kapasite aralığı, köpük levhaların yatay ayrılması ve dikey kesilmesi, kalıp kesme ve çeşitli damgalama işlemleri, yatay ve çok milli delme, frezeleme, termal sıkıştırma, kaynak, yapıştırma, laminasyon ve emprenye işlemlerini içerir. Düşük hacimli özel ürünler için küçük ölçekli bir işleme merkezi de mevcuttur.

SAP S / 4 Hana ERP yazılımı, tedarikten imalat ve nakliyeye kadar tüm iş süreçlerinin verimli planlanmasını, şeffaf koordinasyonunu ve izlenebilirliğini sağlar. Tüm üretim iş istasyonlarında tarayıcılara ve endüstriyel bilgisayarlara sahip gerçek zamanlı bir lojistik sistemi (RTLS) kağıtsız bir mal akışı sağlar. Yarı özerk madde nakliyesi, otomatik kılavuzlu araçlar (AGV) ve stoklama alanındaki zemine bağlı konveyörler tarafından, tesis çapında bir WLAN kullanılarak gerçekleştirilir. Bitmiş ürünler tamamen otonom robotlar tarafından çıkarılır. Temizlik çalışmaları için robot sistemleri de kuruldu.

Gelişmiş Rekabetçilik, Güvenlik ve Sürdürülebilirlik

FoamPartner CEO’su Dr. Michael Riedel “Yeni Dönüştürme Merkezi, köpük ürün çözümlerinin üretiminde yeni standartlar belirliyor. Aerodinamik malzeme yönetimi, endüstriyel ölçek ve tutarlı dijitalleşme, daha küçük işler için esnekliğimizden ödün vermeden daha büyük hacimlerde hassas ürünler için yeteneklerimizi artırıyor.  Ve uzmanlığımızı – AR-GE, köpük üretimi, işleme, uygulama mühendisliği, prototipleme, vb. – bir araya getirerek, artık müşterilerimiz için tüm değer zincirini mümkün olan en hızlı sipariş teslim ve zaman en yüksek kalite ve rekabet gücü ile pazara sunmaktır” şeklinde konuştu.

Bu yeni, sıfırdan bir yatırım olan merkez ayrıca, israfı en aza indiren ve üretimin sürdürülebilirliğini artıran enerji ve malzeme verimliliği, kaynak tasarrufu sağlayan iş emri planlama gereksinimlerini de karşılamaktadır. Ayrıca, çalışma ortamı, maksimum iş güvenliği ve sağlığının korunmasını sağlamak için son teknoloji ergonomik standartlarla tasarlanmıştır.

Teknik PUR Köpüklerinde Önde Gelen Bir Firma

Duderstadt’taki FoamPartner Dönüştürme Merkezi, FoamPartner Germany GmbH’nin komşu operasyonları gibi, teknik köpüğün çoğunu Avrupa’daki üç gruba ait köpük üretim tesislerinden alıyor. Bu da nakliye ihtiyaçlarını azaltan ve karbon ayak izini optimize ediyor. Poliüretan ester ve eter köpük pazarında küresel bir oyuncu olan FoamPartner, aşağıdakileri içeren çok çeşitli zorlu uygulama pazarlarında uzmanlaşmıştır:

  • Elektrikli süpürgeler ve çamaşır makineleri gibi beyaz eşyaların ses yalıtımı köpükleri. Jeneratör gibi endüstriyel ekipmanların ses yalıtımı, ayrıca bina, inşaat ve oda akustiğinde ses yalıtımı için akustik köpükler.
  • Sıvılar, gazlar ve hava, toz ve kir, ses, titreşim ve ısıya karşı güvenilir sızdırmazlık için sızdırmazlık köpükleri. Bu köpükler, bina ve inşaatta, örn. havalandırma sistemleri veya kombi kazanların yanı sıra cihaz mühendisliğinde, ör. otomatlar için gereklidir.
  • Klima sistemlerinin hava ve aktif karbon filtrelerinde, akvaryumların su filtrelerinde ve ıstampaların depolama filtrelerinde kullanım için filtreleme köpükleri.
  • Yayın, TV ve stüdyo mühendisliğinde mikrofon ön camları ve kulaklık yastıkları.
  • Hassas ve değerli malların korunması, teşhiri ve taşınması için köpükten yapılmış ambalaj çözümleri.