Teknokon Makina Genel Müdürü Sayın Serdar Ünsal

20 Mayıs 2019

Teknokon Makina Genel Müdürü Sayın Serdar Ünsal ile firmanın kullandığı teknolojilere, gelecek yıllardaki hedeflerine ve sektöre kazandıracağı avantajlara değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Serdar Ünsal

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

İstanbul Erkek Lisesi ve İTÜ Makina Fakültesi‘ndeki eğitimimi takiben İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde malzeme ve imalat alanında yüksek lisans yaptım. Bu sırada Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başlayan çalışma hayatıma askerlik sonrası o zamanki adıyla Simko’da (bugünkü Siemens A.Ş.) devam ettim ve bu firmada yönetici olarak uzun bir dönem görev aldım. Ar-Ge’nin kurulması ve Siemens Almanya’ya cihaz geliştirme/ihracat süreçlerinin başarıyla yönetimi önemli katkılarım arasındadır. Daha sonra Alman otomotiv yan sanayi firması Webasto’nun ve Alman Ytong’un Türkiye’deki şirketlerinin üst yönetiminde görev aldım. Yaklaşık 8 yıldan bu yana ise Teknokon Makina’da görev yapıyorum.

Teknokon Makina

Sanayinin çeşitli sektörlerinde ve ağırlıklı olarak yurt dışı projeler ve partnerlerle geçen çalışma hayatım boyunca edindiğim deneyimlerden çıkardığım sonuç, dünyanın neresinde çalışırsanız çalışın iyi sonuç almak için çalışkanlık, yüksek mücadele gücü, etkin iletişim ve  iyi insani ilişkiler gerekiyor.

Teknokon Makina’nın sektördeki başarı serüveninden ve benimsediğiniz kalite politikanızdan bahseder misiniz?

Teknokon Makina 26 yıl önce dört mühendis ortak tarafından kuruldu. Endüstriyel proses ekipmanlarının mekanik dizayn ve üretimini gerçekleştiriyoruz, müşterilerimizin önemli bir kısmı dünyanın önde gelen mühendislik firmaları. Genç, dinamik, bununla birlikte yoğun deneyime sahip bir kadromuz var. Yönetimde kurumsal yaklaşımlar, müşteri odaklılık, mühendislik anlayışı ve hızlı reaksiyon yeteneği ön plana çıkan özelliklerimiz. Statik proses ekipmanlarının mekanik tasarımı ve imalatında ülkemizin önde gelen firmaları arasındayız. 2010 ve 2012 yılları arasında ülkemizdeki en hızlı büyüyen şirketler kategorisinde dereceye girdik. Gösterdiğimiz süreklilik ve istikrarlı gelişmede en büyük payı kalite ve müşteri odaklı yaklaşımlarımız alıyor. Tabi global ölçekte rekabet edebilmek için kalite bir ayrım kriteri değil artık. Kaliteniz yeterli değilse oyun haricinde kalıyorsunuz.

Teknokon Makina

Sahip olduğumuz ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre Yönetim ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği sistem sertifikaları paralelinde iş süreçlerimizi sistematik
olarak yönetiyoruz.

Firmamızda kalite, müşteri beklentilerine tam uygunluğu sağlayacak düzeyde performans üstünlüğü olarak anlaşılıyor, hedefimiz %100 müşteri memnuniyetini
sağlamak. Kaliteli hizmeti müşteri odaklı yaklaşımlar ile bütünleştiriyor ve çalışanlarımızın süreçlere daha etkin katılımını teşvik ediyoruz. Çalışanlarımız yarattığımız katma değerin en önemli kaynağı, çalışanlarımız arasındaki iyi ve hızlı iletişim ve takım ruhu içinde davranma alışkanlığı iş performansımızı yüksek tutan ana faktör. İş süreçlerimizde sürekli iyileştirme yaklaşımını esas alıp, sayısal hedeflerle yönetim prensibini uyguluyoruz.

Rekabetçiliğimizi geliştirmek ve kalite istikrarını korumak açısından tedarikçilerimiz ile iş birliğine de çok önem veriyoruz.

Teknokon Makina

 

Hizmet verdiğiniz sektörler nelerdir?

Proses ekipmanlarına endüstriyel sektörlerin hemen tamamında gereksinim duyuluyor. Ancak çoğunlukla hizmet verdiğimiz sektörler kimya, madencilik, gıda / içecek, petrol/doğalgaz, enerji, arıtma, petrokimya ve kozmetik sektörleri.

Ürün portföyünüz nelerdir? Ürün çeşitliliğinizi belirlerken hangi kriterleri baz almaktasınız?

Biz proje bazlı çalışan bir firmayız. Dolayısıyla ürettiğimiz her ürün, yani proses ekipmanı müşterinin verdiği data sheet ve örnek resimden yola çıkılarak fabrikamızda tasarlanıyor ve üretiliyor. Üretimini yapıp satılmak üzere beklettiğimiz bir ürünümüz mevcut değil.

Ürettiğimiz ürün gruplarını basınçlı tanklar, atmosferik tanklar ve silolar, reaktörler ve karıştırıcılı tanklar, gövde borulu tip ısı eşanjörleri, özel amaçlı proses ekipmanları, modüler skidler ve spool boru imalatları olarak sınıflandırabiliriz.

Özel amaçlı proses ekipmanları çok geniş bir grup, proseste kullanıldığı amaca göre adlandırılıyor. Konverter, kristalizatör, scrubber, thickener, chamber, fluid bed gibi isimler alabiliyor.

Ürettiğimiz proses ekipmanlarının malzemeleri genellikle ostenitik, dupleks ve high alloy sınıfı paslanmaz çelikler ile çeşitli tipte karbon çeliği malzemelerden oluşuyor.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Satış faaliyetlerinizi belirleyen unsurlar nelerdir?

Pazarlama ve satış, her sektörde olduğu gibi iş sürecimizin belki de en kritik bölümü. Seri imalat türü üretim yapmadığımız için yeni bir iş aldığımızda duyduğumuz heyecan proje sona geldiğinde yerini yeni bir iş alabilmenin heyecanına bırakıyor.

Ağırlıklı olarak yurt dışı müşterileriyle çalışıyoruz. Müşteriyle ilk tanışmayla başlayan zorlu süreçte müşterinin ikna edilmesi, müşterinin ön denetime gelmesi, teklif talebinde bulunması, kaliteli ve uluslararası anlamda rekabetçi bir teklif hazırlanması, işin alınması için iyi bir  iletişim kurulması gibi aşamalar var. İş alındığı taktirde kaliteli üretim, zamanında teslimat ve iyi iletişim aynı müşteriden sürekli iş alabilmek açısından çok önemli unsurlar.

Her işte olduğu gibi müşteri ilişkisinde güven çok önemli. Güven, açık ve dürüst iletişim, dakik olmak, iş ilişkilerinde tutarlı ve istikrarlı olmak ve bunları uzun dönemde kanıtlamaktan geçiyor. Bu da müşterinin uzun dönemde size bağlanmasını, yani müşteri sadakatini getiriyor ki bu unsur şirketlerin ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktörlerden birisi.

Müşterinin gerek teklif gerekse sipariş alındığı taktirde proje gerçekleştirme aşamasında teknik ve kalite açısından tatmin edilmesi de büyük önem taşıyor. Bu noktada mühendislik/tasarım, proje yönetimi, imalat ve kalite gruplarında çalışan arkadaşlarımızın müşteri ile iyi iletişimi başarıyı getiren temel unsur.

Modern makina ve ekipmanlarla donatılmış fabrikamızda ürettiğimiz ürünleri bugüne kadar dünya genelinde 50 civarında ülkeye ihraç ettik. Ürettiğimiz proses ekipmanlarının ülkemizin önemli kuruluşlarının tesislerinde yer alması da bize mutluluk veriyor.


Müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmetlerden
bahseder misiniz?

Müşterilerimize proses tasarımı haricinde bir endüstriyel tesisin ihtiyacı olan bütün hizmetleri sunuyoruz. Proses tasarımı sektöre ve nihai ürüne göre değişen bir konu, bu nedenle proses tasarımı şu anda faaliyet alanımızda yer almıyor. Proses ile ilgili data sheet, genel görünüş resmi, P&ID gibi verileri müşteriden alıyoruz.

Teknokon Makina olarak bir ekipman imalatı projesinde hizmet verdiğimiz alanlar mekanik mühendislik ve tasarım, proje yönetimi, satın alma, imalat ve kalite kontrol süreçlerinden oluşuyor. Talep edilirse müşterilerimize third party hizmeti de sağlıyoruz. Ayrıca sahip olduğumuz sertifikalar ile ASME U,S,R stamp ve PED / CE Marking sertifikasyon hizmeti de veriyoruz.

Bir endüstriyel tesisin proses ekipmanı imalatı dışındaki saha montaj işleri hizmetini Teknokon Grup bünyesindeki firmamız Teknokon Endüstri anahtar teslim olarak gerçekleştiriyor. Servis ve bakım hizmetlerini de grup bünyesindeki diğer bir firmamız Teknokon Servis ve Bakım sağlıyor.


Önümüzdeki yıllarda hayata geçirmeyi planladığınız
yenilikler nelerdir? Bu yeniliklerin firmanıza, ürünlerinize ve müşterilerinize katacağı avantajlardan bahseder misiniz?

Yer aldığımız sektör, metal işleme ve kaynak teknolojisi ağırlıklı olduğundan klasik sayılabilecek nitelikte teknolojiler içeriyor. Kısa sürede devrimsel teknolojik gelişmelerin beklendiği bir alan değil bu nedenle. Ancak global anlamda rekabetçi olabilmek, yani uluslararası geçerli kaliteyi en uygun fiyata üretebilmek için tüm iş süreçlerinde ve imalatta verimlilik çok önem kazanıyor.

Biz bu kapsamda fabrikamızdaki makina parkımızı teknolojik gelişmeler doğrultusunda yeniliyoruz. İşimizin türü genellikle otomasyona uygun olmamakla birlikte, manuel yapılan bazı işleri mekaniğe dönüştürmeye ve yeni imalat metotları geliştirmeye önem veriyoruz. Bu kapsamda ‘Geliştirme Teklifleri’ sistemini uygulayarak imalatta direkt çalışan arkadaşlarımızın görüşlerini de değerlendiriyoruz.

Ayrıca seri imalat firması olmamamıza rağmen, sipariş açma ve kapatma işlemelerini özgün bir ERP yazılımı ile yaparak imalat verilerinin sisteme otomatik akmasını sağlamak üzere çalışmalar yapıyoruz.