Teknomet firması Kurucusu ve Gn.Müd. Sayın Tuğba Şimşek sorularımızı yanıtladı

07 Şubat 2017

Gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşide, Teknomet firması Kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Tuğba Şimşek sorularımızı yanıtladı. Teknomet’in ürün ve hizmetleri hakkında bilgi veren Şimşek, önümüzdeki dönemde Ar-Ge ve inovatif ürün yatırımları yapacaklarını bildirdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1983 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamladıktan sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümü’nde 2001-2005 yılları arasında lisans eğitimimi aldım. Akabinde Chemetall Sanayi Kimyasalları Ticaret ve Sanayi A.Ş.’de Yüzey İşlem Kimyasalları Satış ve Teknik Destek Mühendisi olarak 2010 yılına kadar görev yaptım. 2010-2013 yılları arasında Green Chemicals A.Ş.’de Metal Bölümü Satış Müdürü olarak çalıştım. 2013 yılında Teknomet Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’yi kurup, halen bu firmanın Genel Müdürü olarak kariyer hayatımı sürdürmekteyim.

Teknomet’in kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında Teknomet’in günümüzdeki yapısı nedir?

Teknomet, %100 Türk sermayesi ile kurulmuş, kurumsal alt yapısını lokal hizmet anlayışı ile harmanlayarak, sektör ihtiyaçlarına “görerek bakmak, anlayarak çözmek” bakış açısı ile, kısa sürede kalıcı ve sürdürülebilir çözümler sunan bir firmadır. Direkt ve taşeron firmaları ile birlikte toplamda 22 kişi ile yoluna devam eden firmamız, biraz klasik bir cümle olacak belki ama bir aile ortamı ve samimiyeti ile kemikleşmiş bir kadroya sahiptir. Yani bizim için asıl olan yol, işimizi yaparken hayatından memnun, mutlu insanlar topluluğu oluşturmak, tecrübelerimizi onlarla paylaşmak, ülkemize katma değer yaratacak işlere imza atarak, Teknomet çatısı altında birlikte kazanmak, birlikte büyümekten geçmektedir.

Teknomet başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Teknomet’in ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yaş boya tesislerinde, boyanın sudan ayrıştırılması ve bertarafı prensibine dayalı çamur alma tesisleri ve boya çamuru ayırıcı kimyasalların; üretim, Ar-Ge, satış, satış sonrası teknik destek ve tesis işletimini, endüstriyel yağlar konusunda IKV Tribology firmasının, dozaj pompaları konusunda ise Milton Roy markasının bayiliğini yapmaktayız. Ana ürün gruplarımız; boya çürütücüler, boya yüzdürücüler, biyositler, köpük kesiciler, boya sökücüler, boya tutucular (boya kabini kaplama kimyasalları), boya sıyırıcı (boya çamuru ayırıcı) sistemler, dozaj pompaları ve otomasyon sistemleri, endüstriyel yağlar (yüksek sıcaklık gresleri,konveyor yağları vb). başta otomotiv ve otomotiv yan sanayi olmak üzere, beyaz eşya, gıda, ambalaj ve birçok endüstriye ürün tedarik etmektedir.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Teknomet firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Üretimini yaptığımız çamur alma prosesleri ile ilgili, TÜBİTAK ile birlikte yürütülmek üzere çalışmaları başlatılan, sektöre ve müşterilerimize katma değer yaratacağına inandığımız 2 farklı projemiz var. Bu alanda yapılacak çalışmalarımızın altyapısını hazırladık. 2017 yılı itibari ile de aktifliğini arttırmayı planlıyoruz. Yeni ürünler geliştirmek, oluşturmak ve sonuçta sektöre fayda sağlamak bizim için gerçekten oldukça heyecan verici bir durum.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Satış ağımız yurt içinde doğrudan, yurt dışında ise aracı kurumlar vesilesi ile gerçekleşiyor. Ana ürün gruplarımız; boya çürütücüler, boya yüzdürücüler, biyositler, köpük kesiciler, boya sökücüler, boya tutucular (boya kabini kaplama kimyasalları), boya sıyırıcı (boya çamuru ayırıcı) sistemler, dozaj pompaları ve otomasyon sistemleri, endüstriyel yağlar (yüksek sıcaklık gresleri, konveyor yağları vb). Başta otomotiv ve otomotiv yan sanayi olmak üzere, beyaz eşya, gıda, ambalaj ve birçok endüstriye alanında uzman kadromuz ile hizmet veriyoruz.

Teknomet’in çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yaptığımız tüm çalışmaların temelinde, sanayiye fayda dışında insana ve çevreye verdiğimiz değere yönelik iş yapma şekli yatıyor. Şöyle ki, sulu sistemde yaş boya işi yapan fabrikalarda tonlarca suyu kapalı çevrim içinde belirli bir süre, dökmeden ve minimum atıkla döndürebilmek, onlarca faydanın yanı sıra en başta suyun değerini esas alarak çalışma yapmaktan geçiyor. Biz insana ve çevreye yönelik maksimum verimli işletme şeklini, üretimini, satışını yaptığımız her ürün ya da ekipmanda “geleceğimizi önemsiyoruz” cümlesi ile iş ortaklarımızla paylaşıyoruz. Bu konuda gerek şirket içi eğitimlerimize gerekse İş Sağlığı ve Güvenliği birimlerimiz ile müşterilerimize verdiğimiz eğitimlere büyük önem gösteriyoruz. Yaptığımız işlerin temelinde önce insan, sonra çevre, akabinde işimize sağladığımız fayda gelir.

Türkiye’deki endüstriyel boya, kaplama ve yüzey işlemleri sektörleri hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Bu sektörler açısından, sizce Türkiye’nin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Birçok alanda olduğu gibi, bu alanlarda da sektörü geleceğe taşıyacak olan stratejinin, inovatif ürünlerden geçtiği düşüncesindeyim. Boya, kaplama ve yüzey işlem sektörleri son 4 yıllık dönemde, Ar-Ge teşvikleri, konusunda en yüksek ivmeyi gösteren sektörler arasındadır. Elbette bu noktada ülkemizin coğrafi konumu, üretim gücü ve genç nüfus en büyük avantajlarımızın başında gelmekte. Dezavantajlarımız ise, Ar-Ge çalışmalarımızın ürün geliştirme konusunda yetersiz kalması ve hammadde üretiminde dışa bağımlı olunmasıdır.

Teknomet’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Teknomet’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Yatırım planlarımızı pazarın bizden istedikleri belirler. Alanımızla ilgili sürdürülebilir ve değer arttırıcı her projenin bizde bir yatırım değeri vardır. Biz her yıl yatırımlara bütçesinde pay ayıran bir firmayız. Geçtiğimiz yıl yatırımlarımızın başında, hızlı ve ulaşılabilir olabilme adına 4 farklı lokasyonda açtığımız depolarımız, teknik destek ağımızın genişletilmesi ve merkezimizin sanayinin kalbi olan Kocaeli bölgesine taşınması vardı. Bundan sonraki süreçte öncelikli hedefimiz Ar-Ge ve inovatif ürün yatırımlarımız olacaktır.