Termoplastik Poliüretan, (TPU) Nedir?

22 Temmuz 2016


Mehmet Demirel / TPU Satış Yöneticisi (Endüstri ve Ulaşım) – BASF Türk Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti.

Termoplastik poliüretan malzeme, ısıtıldığında yumuşayan, soğutulduğunda sertleşebilen ve bu özellikleri ile ekstrüzyon, enjeksiyon gibi ısıl-işlem proseslerinde rahatça işlenebilen bir özelliğe sahiptir.

Ayrıca, kendine has moleküler yapısı ile iyi bir performans gösterir ve formülasyonundaki polieter ve poliester yapılarının düzenlenebilmesi ile farklı kimyasal özellik ve dayanımlara da sahip olmaktadır.

Termoplastik poliüretan elastomerin BASF tescilli markası olan Elastollan®, BASF tarafından üretilir ve üstün özelliklere sahip bir malzeme olarak çeşitli sektörlere sunulur. Elastollan ® formülasyonları sayesinde hassas uygulamalardaki çok zorlu şartlara dahi cevap verebilmekteyiz. Problem çözücü olarak Elastollan®’ın kariyeri, 30 yılı aşan bir süredir başarı ile devam etmektedir.

BASF, 30 yıldan daha uzun süredir geliştirdiği formülasyonları ile TPU performansı ve kalitesinde kendi kriterlerini belirlemektedir. Bu süre boyunca, tutarlı bir şekilde mükemmel ürünler üreterek, kuvvetli teknik servisini sağlayarak dünyanın lider kimya firması olarak, bugün de ilerlemeye devam etmektedir.

Ulaşım araçları segmentinde; BASF’nin payı, toplam satışlarının %10’unu geçmektedir. Ürün portföyündeki geniş çözümler ile birlikte OEM’den, yan sanayilere uzanan geniş bir yelpazeye hizmet etmektedir.

2013 yılında, ilk 100 otomotiv tedarikçileri arasında 1 numaralı kimyasal ürün tedarikçisi olmuştur.

Airbump®’ın Doğuşu

2009 yılında global otomotiv kuruluşu olan PSA yeni bir C4 modeli üzerinde çalışmakta idi. Tasarım ekibi, o zamana kadar çok da denenmemiş bir şekilde yeni aracın gövdesinin çok özel bir şekilde korunmasını talep ettiler. Uzun çalışmalar sonucunda Cactus adı verilen C4 aracın gövde tasarımında Airbump® olarak adlandırılacak bir parçasında tasarımı gerçekleştirildi.

• Stilistik bir tasarım,

• Çarpmaya karşı koruma sağlayacak hava kapsülleri,

• Çizilmeye dayanıklı, elastomerik yumuşak yüzey ile şehir

ortamı için kullanımı mükemmel bir malzeme tasarlandı. BASF, 2010 yılında tüm bu gereksinimleri karşılayacak ve orijinal rengini koruyacak biçimde, alifatik TPU bir malzeme hazırlamaya başladı. Uzun çalışmalar sonucunda; temizlenebilir özelliği olan, PC/ ABS taşıyıcı üzerine lazer kaynağı ile bağlanabilen, dış şartlara dayanabilen (10 yılı geçebilen bir süreye denk geldiği test edilerek, onaylandı) bir malzeme geliştirdi. Özellikle içeriğindeki özel pigment, stabilizatör ve alifatik TPU yapıları, malzemenin nihai ürünlerde geçmesi gereken dayanıklılık, yaşlandırma ve ışık testlerini başarıyla tamamlayarak, 2014 yılında seri üretime geçilmesine imkan vermiştir. Otomotiv dünyasında, kullanıcıların hayatını bir hayli kolaylaştıran yeniliklerle dolu araçlar her gün yollara çıkmaktadır.

Bu noktadan bakıldığında Airbump® kaplamaları, otomotivde alışılmış tasarımların dışında bir bakış açısı, yenilik ve kullanım kolaylığı getirmekle beraber, farklı renk seçenekleri ile kullanıcının kendi renk kombinasyonlarını da yapabilmesini sağlamaktadır.