THERMEC ™ K, Performansı Etkilemeden Poliamid İmidlerin (PAI) Yerini Alabilir

07 Eylül 2020

DOMO Chemicals, katı polimerik bir yağlayıcı ile harmanlanmış polieter eter keton (PEEK) bazlı uygun maliyetli bir ürünün piyasaya sürülmesiyle THERMEC ™ gelişmiş polimer yelpazesini genişletti. Şu anda Hindistan’da sunulan yeni çözüm, performansı etkilemeden poliamid imidlerin (PAI) yerini alacak şekilde özel olarak geliştirilmiş.

THERMEC ™ K: DOMO Chemicals, PAI’nin yerini alacak PEEK çözümünü piyasaya sürdü. (Fotoğraf: iStock)

 

THERMEC ™ K, sürtünme ve aşınmaya dayanıklı malzemeler için DOMO’nun, büyük bir pazar olan Mumbai merkezli laboratuvarında geliştirilmiş yenilikçi bir deneysel üründür. Çözüm, burç (bushings) ve yataklar (bearings), havacılık parçaları, pompa ve valf bileşenleri, tıbbi alet parçaları ve gıda işleme makine bileşenleri dahil olmak üzere çok sayıda endüstriyel uygulama için uygundur.

DOMO Hindistan Ülke Müdürü Tushar Parida, “Genel olarak konuşursak, PAI’nin mekanik özellikleri, malzemenin içerdiği farklı polimer türleri nedeniyle PEEK bazlı parçalardan daha yüksektir. diye açıklıyor ve ekliyor “Ancak, Hintli geliştirme ekibimizin dikkatli formülasyon çalışmaları sayesinde, PAI’nin sürtünme ve aşınma performansını ve kuru yağlama özelliklerini PEEK tabanlı bir çözümde eşleştirmeyi başardık.”

DOMO’nun Mumbai ekibi, THERMEC ™ K’nin özellikle düşük aşınma, 200 ° C’ye kadar sıcaklıklarda düşük sürtünme katsayısı ve yüksek yük taşıma koşullarına direnç gerekli olduğunda çok sayıda uygulama için uygun olduğunu göstermiştir. Ayrıca, 1,42 g / cm3 PAI çözeltisine kıyasla 1,32 g / cm3 daha düşük yoğunluk sağlar.

PAI ile karşılaştırılabilir tribolojik özellikler sunmanın yanı sıra, THERMEC ™ K standart bir enjeksiyon kalıplama prosedürü kullanılarak işlenebilir. Bu, karmaşık soğuk enjeksiyonlu kalıplama ekipmanının kullanılmasının ardından uzun bir buharla kürleme işleminin gereksiz olduğu anlamına gelir. THERMEC ™ K, yüksek sıcaklıklarda olağanüstü özellikler, kimyasal direnç, mekanik mukavemet, güçlü aşınma ve yorulma direnci ve dielektrik mukavemet arasında değişen çok çeşitli malzeme özelliği avantajları sunar.

DOMO, yüksek performanslı polimer pazarında büyüyen bir rol oynamaktadır. Kapsamlı THERMEC ™ ürün yelpazesi, özel uygulama gereksinimlerinin taleplerini karşılamak için geliştirilmiştir. Gelişmiş polimer çözüm yelpazesi, poliftalamide (PPA) dayalı yeni çözümler içerir, bunlar: THERMEC ™ N; polifenilen sülfür (PPS): THERMEC ™ S; ve polieter eter keton (PEEK): THERMEC ™ K).