thyssenkrupp, SASA için Türkiye’de Polyester Üretim Tesisleri Kurdu

05 Kasım 2019

thyssenkrupp Industrial Solutions, Adana’da sentetik elyaf üretimi yapacak olan yeni polyester tesisi projesini kısa süre önce başarıyla hayata geçirdi. Yılda 380 bin metrik ton (günde 1.050 ton) PET üretecek şekilde tasarlanan tesis, tekstil uygulamalarına yönelik PET (polietilen tereftalat) üreten dünyanın en büyük tek hatlı üretim tesislerinden biridir.

 

thyssenkrupp’un bağlı kuruluşu Uhde Inventa-Fischer’in CEO’su Werner Steinauer, “Yüksek enerji verimliliği sunan bu tesisin faaliyete geçmesi, SASA ile sürdürdüğümüz başarılı iş birliğimizin önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Bu projeyi tasarlarken, en başından beri değer zincirini bütünüyle ele aldık. Böylece çok verimli ve aynı zamanda düşük enerji tüketimi olan entegre bir tesisi hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

 

Yeni tesiste Uhde Inventa-Fischer’in patentli ESPREE® ve DISCAGE® reaktörlerinden oluşan, kanıtlanmış, enerji tasarruflu 2R polyester teknolojisi kullanılıyor. Bu üretim prosesi günlük 1200 ton üzeri kapasiteler için uygundur. Polikondenzasyon tesisinden çıkan eriyik polimerin doğrudan sonraki proseslere aktarılması, bu tesisi farklı kılan özelliklerden biridir. Temel ve detay mühendislik çalışmaları, gerekli tüm ekipmanların tedariği, montaj ve devreye alma hizmetleri thyssenkrupp tarafından sağlanmış.

 

SASA’nın Operasyonlardan ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. M. Kemal Öz, “Adana’da mükemmel performans ve üretim kalitesi sunan dünya standartlarındaki yeni PET tesisimizde üretime başlamak bizim için mutluluk verici bir durum. Yeni tesisin, mevcut tesislerimizle kusursuz entegrasyonun sağlanması en önemli talebimizdi. thyssenkrupp mühendisleri, bu talebimizi memnuniyet verici bir şekilde karşıladı” dedi.