TİM ‘in İhracatta Yeni Rotası Güneydoğu Anadolu

11 Şubat 2019

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi” adıyla Gaziantep’te açık iletişim platformu niteliğindeki istişare buluşmalarının ilkini gerçekleştirdi. Bu platform, ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşlarının katılımıyla oluşturdu.

TİM Başkanı İsmail Gülle; “Ülke bazında makro planların yanında iller bazında, birliklerimiz ve illerimizin kanaat önderlerinin de desteği ile daha mikro ölçekte ve isabetli çalışmalar bizleri başarıya götürebilme potansiyeli taşıyor. Bugün, Gaziantep’te meşalesini yaktığımız bu heyecanı, en kısa sürede deyim yerindeyse bir Türkiye turnesi gibi ele alacak ve ülkemizi baştan başa dolaşacağız. Gittiğimiz her yerde, o ilin, o bölgenin ihracatını konuşacağız. Yeni firmalarımızın, girişimcilerimizin ihracat ailesine katılması için çalışacak, mevcut ihracatçılarımızın ihracatlarını artırmaları için gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

İhracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmak üzere yola çıkan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 61 ihracatçı birliği, 13 genel sekterliği ve 27 sektörü ile 85 bine yaklaşan ihracat ailesi ile çalışmalarını sürdürüyor. 360 derecelik yeni bakış açısı ile ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi doğrultusunda ihracatçının taleplerini dinlenilerek ve bölgesel sorunlarını masaya yatırıldığı istişare buluşmalarının ilki açık iletişim platformu niteliğinde “TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi” adıyla Gaziantep’te gerçekleştirildi.

TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmaya; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birlik Başkanları ve yönetim kurulları ile bölgenin kanaat önderleri katıldı.

TİM Başkanı İsmail Gülle yaptığı konuşmada; “Meclisler, ülkemizin geçmişinden bugüne, sosyal, kültürel ve politik yaşamında çok özel ve değerli buluşma şekilleridir. Buradan hareketle TİM olarak, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerimiz iş birliğinde Gaziantep’te ilkini gerçekleştirdiğimiz ve Anadolu’yu karış karış gezeceğimiz meclis toplantılarımıza başlıyoruz. Ülke bazında makro planların yanında iller bazında, birliklerimiz ve illerimizin kanaat önderlerinin de desteği ile daha mikro ölçekte ve isabetli çalışmalar bizleri başarıya götürebilme potansiyeli taşıyor. Bugün, Gaziantep’te meşalesini yaktığımız bu heyecanı, en kısa sürede deyim yerindeyse bir Türkiye turnesi gibi ele alacak ve ülkemizi baştan başa dolaşacağız. Gittiğimiz her yerde, o ilin, o bölgenin ihracatını konuşacağız. Yeni firmalarımızın, girişimcilerimizin ihracat ailesine katılması için çalışacak, mevcut ihracatçılarımızın ihracatlarını artırmaları için gayret edeceğiz. Bunu yaparken de, her zaman akademik çalışmalara, bilimsel analizlere ve elbette saha eğitimlerine yer vereceğiz” dedi.