Trakya Üniversitesi’nin Projesi TÜBİTAK Tarafından Desteklenecek

23 Temmuz 2020

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Kaçar’ın yönettiği “Akıllı Poliüretan Kaplamaların Su İle Etkileşimi: Birleştirilmiş Çok Ölçekli Moleküler Simülasyon ve Deney Çalışması” isimli projeye  “2535-TÜBİTAK ile İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı’na Bağlı Uluslararası Bilimsel İşbirliği Merkezi (Centre for International Scientific Cooperation of the Ministry of Science, Research and Technology /CISC-MSRT) İşbirliği Anlaşması” kapsamında destek sağlanacak.

Projenin amacı, dünyada yaklaşık 80 milyar dolarlık bir pazara sahip önemli mühendislik malzemelerinden olan polimerik poliüretan kaplamaların kullanım alanını genişletecek yeni malzemeler geliştirilmesi olarak belirtiliyor. Proje kapsamında poliüretan temelli malzemelerin moleküler yapısının değiştirilerek su ile temas sonucu suyu seven (hidrofilik), su bulunmayan ortamlarda ise suyu sevmeyen (hidrofobik) özelliklere sahip yeni “akıllı” malzemeler geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje ile geliştirilecek yeni “akıllı” poliüretan kaplamaların dekoratif, boya, otomotiv, uçak-uzay sanayi gibi fonksiyonel yüzeylerin önemli olduğu birçok alanda kullanıma sahip olması ön görülüyor. Projede hem teorik hem de uygulamalı araştırmalar yer alıyor.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Kaçar tarafından yönetilen projede moleküler yapılar bilgisayar simülasyonları ile sanal ortamda incelenirken, İran Amirkabir Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Hesam Makki’nin yürüttüğü proje ile de sanal ortamda geliştirilen malzemelerin deneysel olarak eldesi gerçekleştirilecek.