Trias™ – Üçlü Silindir Teknolojisinde Yeni Nesil

30 Mart 2020

Bühler, Gupfen/Uzwil’de bulunan bir dökümhane ile 10 Şubat 1860 yılında Adolf Bühler tarafından iki çalışan ile kurulmuştur. 1871 yılında, bir mekanik atölye eklenmiştir ve bir yıl sonra ilk döküm silindirler üretilmiştir. Bühler silindir dökümlerinin yanında zamanla kendi silindir tipi değirmenlerini ve komple tahıl değirmenleri üretmeye başlamıştır. Bugün ise Bühler, tahılın buğdaya ve hayvan yemlerine dönüşmesi, makarna ve çikolata üretimi, pres döküm parçaların üretimi için pres döküm makineleri ve ıslak öğütme ve dispersiyon gibi prosesler için tesis ve ekipman sağlayan bir teknoloji firmasına dönüşmüştür. Ancak Bühler’in silindir konusundaki kabiliyetleri değişmemiştir.

Bühler’in üçlü silindirleri, baskı mürekkepleri ve yüksek viskoziteli ürünler gibi geniş çaplı uygulamalarda tercih edilen çözüm olarak kabul görmektedir. Baskı mürekkeplerinin verimli bir şekilde üretilmesi için geliştirilmiş olsa bile yıllar boyunca müşterilerle gelen birlikte çalışma sonucu dijital ve yüksek teknoloji endüstrilerinde yeni uygulama alanları ortaya çıkmıştır. Kazanılan tecrübeler yenilikçi bir makine tasarımı ile yeni nesil bir üçlü silindir serisinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Bu emeklerin sonunda Trias makine serisi ortaya çıkmıştır. Trias, Bühler’in uzun sürelerce kendini ispatlamış teknolojilerinin daha da geliştirilmesi konusundaki bağlılığını temsil etmektedir.

Güvenilirlik, yüksek hammadde çıkışı ve sıcaklık hassasiyeti bulunan ürünlerin uygun dispersiyonu, Bühler üçlü silindirlerinin önemli özellikleridir. Bühler üçlü silindirleri, baskı mürekkeplerinin parlaklık özelliği açısından diğer teknolojiler üzerinde üstünlük göstermektedir. Bühler çözümleri hassas ürünlerin kontaminasyonsuz olarak üretilmesini sağlamaktadır. Farklı silindir malzemeleri ve konseptleri ile uluslararası standartlara uygun olarak temiz oda üretimleri gerçekleştirebilmektedir. İşletme güvenilirliği ve yüksek vizkositeli ürünlerin üretimini için geniş bir uygulama çeşitliliği sağlaması açısından Trias üçlü silindir jenerasyonu ile endüstri standartları belirleniyor.

Maksimum Ürün Çıkışı

Trias300 serisi, bir litrenin altında partilerden saatte 75 litreye kadar ürünlerin üretilmesi için tasarlanmıştır. Bir sonraki boyut olan Trias600 ise saatte iki ila 150 litre ürün çıkışı miktarlarına ulaşabilmektedir. Trias800 ile serinin ürün çıkışı kapasitesi daha da arttırılarak saatte 300 litre gibi değerler mümkün hale gelmiştir.

VIVA – rakipsiz silindir sistemi

VIVA bombesi olmayan üçlü silindirlerle farklı gereksinimler ve farklı silindir basınçları için güvenilir işletme mümkün kılınmıştır. Konvansiyonel silindirlerden farklı olarak Bühler VIVA silindir teknolojisi, farklı silindir basınçları ve tüm silindir basınç aralıklarını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır.

VIVA silindir teknolojisi ile silindir basıncından bağımsız olarak tüm silindir uzunluğu boyunca eşit ürün kalitesi garanti altına alınır. Bunun sonucu olarak kapsamlı ve kolay tekrarlanabilir ürün kalitesine ulaşılır ve aynı zamanda üretkenlikte de ciddi artış olur.

Bu teknoloji ile 5’ten 120 N/mm’ye kadar lineer yükler hassas ve güçlü silindir basınç ünitesi ile sağlanır. Konvansiyonel üçlü silindirlere kıyasla bu değerler hem düşük hem de yüksek silindir basıncı için kayda değer oranda geniştir. Daha önce aralık (gap) operasyonu ile üretilen ürünler 5’ten 25 N/mm’ye kadar düşük basınç aralıklarında üretilebilir.

Geliştirilmiş Soğutma

Makinelerin iyi bilinen güvenilirlik ve sağlamlıklarının yanında, Trias ile ortaya konulan en üstün faydalar; yüksek hammadde çıkış miktarı ve sıcaklık hassasiyeti olan malzemelerin buna uygun disperse edilmesidir. Kendini ispatlamış olan soğutma sistemi daha da iyileştirilmiş ve geliştirilmiştir. Entegre soğutma hattı ile entegre ısı eşanjörü sayesinde yüksek hızlarda dahi optimum soğutma sağlanabilir. Bu yüksek parti miktarlarında dahi sıcaklık hassasiyeti olan ürünlerin üretilebilmesini sağlamaktadır. VIVA silindir teknolojisi ile silindir boyunca eşit ürün kalitesi uygulanan basınçtan bağımsız olarak sağlanır.

Avantajlar
Maksimum ürün çıkış miktarı;
• Trias, çok yüksek silindir hızlarına çıkabilir,
• Çok geniş silindir basınç aralığı kullanılabilir, Yüksek soğutma kapasitesi,
• Kapalı soğutma sistemi ile sıcaklık hassasiyeti olan ürünlerle optimum soğutma garanti altına alınır, tekrarlanabilir ve sabit ürün kalitesi,
• Silindir basıncının ve boşluğun otomatik kontrolü ile sabit ve tekrarlanabilir ürün kalitesi sağlanır,
• Daha önce aralık (gap) operasyonu ile üretilen ürünlerin operatörden bağımsız olarak düşük silindir basıncı ile üretilmesi sağlanır. Güvenli ve
kolay operasyon,
• En son iş emniyeti mevzuatlarına uygun yüksek operatör güvenliği,
• WinTrend veri kayıt sistemi ile proses görüntüleme ve böylece kalite kontrolün desteklenmesi.

 

 

 

 

Bölge Satış Müdürü (Türkiye), Öğütme ve Dispersiyon Birimi
Bühler Satış ve Servis Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. (Bühler Türkiye)