Türk Bilim İnsanı Uluslararası Derginin Editör Kuruluna Dahil Oldu

07 Ekim 2020

Lignoselülozik biyomalzeme mühendisliği ve nanoteknoloji alanında çalışmalar gerçekleştiren Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) üyesi Doç. Dr. Zeki Candan, 200 yıl önce kurulan dünyanın ilk profesyonel mühendis birliklerinden The Institution of Civil Engineers’ın (ICE) yayınladığı Green Materials’ın Editör Kurulu’na dahil oldu.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan, 2010’da kurulan “Nanoteknoloji Laboratuvarı” ile “Termal Analiz Laboratuvarı”nda NanoTeam isimli Ar-Ge ve inovasyon grubuyla araştırmalarına devam ediyor.

Yeryüzünde en bol bulunan biyopolimer olan selülozu nano boyuta getirerek otomotivden uzay-uçak sanayisine, tıp uygulamalarından elektroniğe, orman ürünlerinden kimya sanayisine, kozmetikten gıda endüstrisine birçok alanda geniş kullanım potansiyeli olan yenilenebilir, biyobozunur, non-toksik, hafif, mukavemetli nanoselüloz esaslı malzemeler geliştiren ve bu konuda tescillenmiş patentleri olan Candan, bu alandaki çalışmalarıyla bilimsel yayın yapan Green Materials’ın Editör Kurulu’na layık görüldü.

Birliğin, 200 yıldır dünyadaki büyük yapıların inşasına rehberlik yaptığını, standartlar yayınladığını, İngiltere gibi birçok ülkenin altyapısının kurulmasında mühendislerinin rol aldığını belirten Candan, daha sonra yayınevi kuran birliğin, içindeki mühendislik alanlarına göre yayınlar yaptığını, bilimsel dergiler çıkardığını ifade etti.

Candan, ICE’nin Afrika, Amerika, Avustralya, Doğu Asya, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Asya, Güney Doğu Asya bölgelerinde kontakları bulunduğunu, dijital bir kütüphanesi ve yayınevi olduğunu ve ICE Library’de 1836’dan bu yana uluslararası üne sahip 1500’den fazla dijital kitap ile çok sayıda bilimsel dergi yer aldığını dile getirdi.

Green Materials’ın Türkiye’de akademik yükseltme ve atamalarda önemli bir kriter olarak kullanılan, yüksek lisans-doktora öğrencileri ile bilim insanlarının makalelerinin yayınlanmasını arzu ettiği uluslararası indeksler (Science Citation Index) tarafından tarandığını dile getiren Candan, şöyle devam etti:

“Green Materials bilimsel indekslerin kapsamına giren, sürdürülebilir, geri dönüşümlü, nanoteknoloji ve yeşil kimya/yeşil malzemeler konusunda İngiltere’de yayınlanan dünya çapında bir dergi. Biz de sürdürülebilir biyomalzeme mühendisliği ve biyonanomalzemeler, yeşil kompozit malzemeler konusunda çalıştığımız için derginin Editör Kurulu’na seçildik. Yüksek etki faktörüne sahip dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalemizin olması, başta Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç olmak üzere birçok uluslararası ödüle layık görülmemiz gibi faktörler de seçilmemizde etkili oldu.

Dergi, daha genç, farklı alanlarda dünya çapında tanınan, yüksek etki değerine sahip bilimsel çalışmaları olan inovatif bilim insanlarını bünyesine katarak diğer bilimsel dergilerle rekabette öncü olmayı hedefliyor.”