Türk Hazır Beton Sektörü Sürdürülebilirlik Konusunda Dünyada Öncü

12 Nisan 2019

 

“Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri” Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Isparta’da düzenlendi. Seminerin ana konuları kaliteli beton üretimi ve beton uygulamasının doğru yapılması oldu.

THBB Kalite Güvence Sistemi (KGS) İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar, yaptığı konuşmada dünya ile eş zamanlı olarak sürdürülebilirlik konusuna odaklanmanın önemine değindi.  Uçar, Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemini Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduklarını ve 2018 yılında hazır beton tesisleri ile çimento fabrikalarının belgelendirilmesine başlayarak Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardıklarını belirtti.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), kuruluş tarihi olan 1988 yılından bu yana Türkiye’de kaliteli betonun üretilip kullanılması için önemli çabalar göstermeye devam ediyor. THBB bu amaçla yapmış olduğu çok sayıda etkinliğin yanı sıra “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları” konulu seminerler de gerçekleştiriyor. Bu seminerler Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde periyodik olarak düzenleniyor ve müteahhitler, mimarlar, mühendisler başta olmak üzere beton kullanıcılarına; betonla ilgili kamu idarelerinin yetkililerine, yapı denetim kuruluşu temsilcilerine ve beton üreticilerine betonun doğru uygulamalarının anlatılması amaçlanıyor.

11 Nisan 2019 tarihinde Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda THBB’nin 2017 yılında başlattığı seminerler dizisinin on sekizincisi yapıldı. Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca, İMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Umut Turan, KGS İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar, İMO Isparta Temsilcisi Şeref Korkmaz’ın açış konuşmasıyla başlayan Seminer kapsamında, THBB Teknik ve Sürdürülebilirlik Direktörü Koray Saçlıtüre, “Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler”; İTÜ İnşaat Fakültesinin Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” başlıklı sunumlarını yaptılar. İnşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar ve beton üreticilerinin bu seminere yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi.

THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar yaptığı konuşmasında Türkiye’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son gelişmeleri aktardı. Uçar “Türkiye Hazır Beton Birliği dünya çapında gelişmeleri en etkin şekilde takip ederek ülkemize kazandırmaktadır. Dünya ile eş zamanlı olarak sürdürülebilirlik konusuna odaklanarak Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemini Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduk. 2018 yılında hazır beton tesisleri ile çimento fabrikalarının belgelendirilmesine başlayarak Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık. THBB, Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olarak hazır beton, çimento ve agrega sektörlerine yönelik bilgilendirme çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. KGS de bağımsız olarak denetimlerde bulunarak hazır beton tesisleri ile çimento fabrikalarını belgelendirmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

Selçuk Uçar, kısaca “Çipli Beton” adı verilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile ilgili gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, “EBİS düzenlemesi, 2018 yılı sonunda yürürlüğe girdi. 2018 yılında sistem yürürlüğe girmeden çalışmalarımıza başladık. Tespitlerimizi ve üyelerimizin karşılaştığı sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili farklı raporlar hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğüne sunduk. Önerilerimizin büyük çoğunluğu Bakanlık yetkililerince uygun görüldü ve çalışmalar başlatıldı. Konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

THBB Teknik ve Sürdürülebilirlik Direktörü Koray Saçlıtüre ise yaptığı sunumda Türkiye’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son gelişmeleri aktardı. Saçlıtüre “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi adlı projemiz İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulundu ve ekim ayı itibarıyla bu projeye başladık. Bu proje çerçevesinde laboratuvarımıza kazandıracağımız yeni ekipmanlarla ve yapacağımız AR-GE çalışmaları ve danışmanlık hizmetleriyle sektörümüze katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Koray Saçlıtüre hazır beton sektöründeki son teknolojik gelişmelerden bahsetti.  Saçlıtüre “2018 yılında Birliğimiz ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkanlığının çalışmalarıyla ‘Geçirimli Beton Kılavuzu’ hazırlanmıştır. ‘Geçirimli Beton’, ‘geçirimli kumsuz beton’ veya ‘poroz beton’ olarak da adlandırılmaktadır. ‘Geçirimli Beton’un; yağmur sularını toprakla buluşturarak aşırı yağışların neden olduğu sel baskınlarını azaltmak, yer altı sularının yenilenmesine olanak sağlamak gibi pek çok çevresel faydası bulunmaktadır.” dedi.

İTÜ İnşaat Fakültesinin Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, Seminerde, beton bileşenleri, betonun üretimi, yerleştirilmesi ve bakımı ile ilgili bilgiler verdi. Taşdemir “Günümüzde inşa edilmekte olan anıtsal yapılar, önemli kamu binaları, yüksek binalar, köprüler ve önemli su yapıları giderek daha yüksek performanslar gerektirmektedir. Büyük yatırımlara mal olan bu yapıların servis ömürleri süresince işlevlerini belirli bir güvenlik içerisinde yerine getirmeleri beklenir” şeklinde konuştu.

 

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)