Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’nun 10’uncusu Yayımlanacak

29 Kasım 2019

Dünyada gıda ve beslenmeye ilişkin sorunları analiz etmek için kurulan Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN)’in bu yıl 10’uncusunu gerçekleştireceği Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu, 3 Aralık 2019’da Milano’da gerçekleşecek.
Birleşmiş Milletler’in 2030 gündeminde belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDGs) ve 2015 yılında imzalanan Paris İklim Değişikliği Antlaşması’nın gündeme getirileceği, insanların ve gezegenin sağlığına saygı gösteren gıda modellerinin detaylarının paylaşılacağı etkinlik; dünyanın dört bir yanından gıda uzmanları, bilim insanları, fikir önderleri, aktivistler, şirket temsilcileri ve genç yetenekleri bir araya getirecek.

“Tarımsal gıda sistemlerinin ve beslenme alışkanlıklarının sürdürülebilirliğine doğru radikal dönüşümü nasıl sağlayabiliriz?”, “Paydaşların eylem ve stratejileri, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine nasıl entegre edilebilir?” gibi konuların tartışılacağı forum, küresel ve yerel gıda sorunlarının konuşulacağı panellere ev sahipliği yapacak. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN), Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi (CEPS), National Geographic gibi paydaş kurumların önde gelen isimleri, sürdürülebilirlik sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini paylaşacak.

 

‘Gıda Eğitimi’, ‘Tarımsal Gıdada Dijitalleşme’, ‘Gıda ve Şehirler’, ‘Geleceğin Çiftçileri’, ‘Toprağın Korunması’ ve ‘Gıda Sektörünün İyileştirilmesi’ başlıklı panel oturumlarının yanı sıra ‘Gıda ve İklim Değişikliği’ adlı panel oturumunda Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’nin Ağustos ayında yayımladığı raporun sonuçları da tartışılacak.

Gıda, beslenme, gıda sürdürülebilirliği, gıda sistemleri, gıda ve iklim kaynaklı göç konularının iki gün boyunca görüşüleceği forum, canlı olarak da internet üzerinden takip edilebilecek.