Uz Kimya’nın Genel Müdürü Sayın Tolga Demirdöğer

04 Temmuz 2019
Uz Kimya

 

Uz Kimya’nın Genel Müdürü Sayın Tolga Demirdöğer ile firmalarının kuruluş süreci ve gelişimi hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Demirdöğer, Uz Kimya olarak yeni hedef ve projeleri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
1979 İzmir doğumluyum. Evliyim ve 6 yaşında Derin isminde bir kızım var. Celal Bayar Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldum. 2002 yılında 3.sınıfta okurken Uz Kimya şirketinde satış temsilcisi olarak işe başladım. Şu anda Uz Kimya’da şirket müdürü ve ortağı olarak görevime devam etmekteyim.

Uz Kimya’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?
1997 yılında Can Şafak Uzsoy tarafından kuruldu. 2011 yılına kadar Türkiye’de yerleşik çeşitli firmaların Ege Bölge temsilcisi olarak çalıştık. Halen Alfa Kimya ve Univar Kimya’nın Ege Bölge temsilciliğini yapmaktayız. 2011 yılı itibari ile iç piyasadan tedarik etmiş olduğumuz ürünleri ithal etmeye başladık. Şu anda ciromuzun %70’i kendi ithal ettiğimiz ürünlerden oluşuyor.

Uz Kimya


2019 yılı itibari ile ihracat yaptığımız
ülke sayısını hedeflediğimiz rakamın üstüne çıkararak 22 ülkeye ulaştık.

Uz Kimya’nın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?
Ürünlerimizin %75’i boya ve yapı kimyasalları hammaddelerinden oluşuyor. Bu hammaddeleri oluştururken müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir portföy oluşturmaya çalıştık. Boya üretim formülasyonlarında yer alan standart dolgular ve solventler hariç tüm hammaddeler ürün portföyümüzde yer almaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra kauçuk, plastik, polyester, kozmetik gibi sektörler içinde ithal ettiğimiz ürünler bulunuyor.

Yurt dışı ve yurt içi satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? İhracat çalışmalarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?
2014 yılından itibari ile krom sarı, molibtad kırmızı ve antikorozif pigment üretimine başladık. Türkiye’de üretimi olmayan bu pigment grupları isimleri birer marka olmuş üreticiler ile yarışmaktadır. 2019 yılı itibari ile ihracat yaptığımız ülke sayısını hedeflediğimiz rakamın üstüne çıkararak 22 ülkeye ulaştık. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucu 2020 yılında piyasaya sürmeyi hedeflediğimiz Bizmut Vanadat ile ihracat yapılan ülke sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz.

Sektöre yenilik getirecek ürünler tasarlarken kullandığınız yöntemler nelerdir?
Artık teknolojinin de gelişmesi ile yeniliklere ulaşmak çok daha kolay oldu. Firmalar bu doğrultuda ilerlemediği sürece pazarda güç kaybedeceklerinin farkındalar. Biz de bunu çok iyi biliyor ve yenilikleri takip ederken sadece teknolojinin bize verdiği kolaylıklar ile  değil müşterilerimizin de ihtiyaçlarını dinleyerek yeni ürün arayışımızı gerçekleştiriyoruz. Sektörümüz ile ilgili tüm yurt dışı fuarlarında ziyaretçi ya da katılımcı olarak yerimizi alıyoruz.

Uz KimyaGünümüzde tüm sektörler dijital dönüşüme ayak uyduruyor. Boya hammadde sektörünün bu dönüşümü ne ölçüde gerçekleştirdiğini düşünüyorsunuz?
Bilindiği gibi dijital dönüşüm, bilgi teknolojilerinin yoğun kullanımı ile iş süreçlerinin ve bilgilerin hızla, para ve zaman tasarrufu sağlayarak dijital (elektronik) ortama taşınmasıdır. Hammadde sektörü bence bu konuda  gayet başarılı. Şirketimizde kullandığımız ilave yazılımlar sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını, bizim eksiklerimizi ve yapmamız gereken işlerin takibini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde takip edebiliyoruz. Hatta belki de abartılı olacak ama müşterimizin stoğunda bizim sattığımız hammaddenin azaldığını ve satış zamanının geldiğini dahi takip edebiliyoruz. Bu sayede pazardaki yerimizi kontrol etmiş oluyor ve aldığımız
bilgiler doğrultusunda doğru miktarları tedarik edip minimum stok maliyeti ile çalışmış oluyoruz.

Ayrıca ürünlerimiz ile ilgili tüm dijital bilgileri yeni dizayn ettiğimiz web sitemizde müşterilerimiz ile paylaşacağız. Müşterilerimiz bizden tedarik etmiş olduğu ürünler ile ilgili tedarik sürecinden başlayarak tüm detaylara web sitemizden kendilerine verdiğimiz kullanıcı şifresi ile ulaşabilecekler.

Şirketimizde kullandığımız ilave yazılımlar sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını, bizim eksiklerimizi ve yapmamız gereken işlerin takibini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde takip edebiliyoruz.

Uz Kimya

Ar-Ge ve sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Pigment üretim tesisimizde Ar-Ge çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Kurşun içerikli pigmentler bilindiği gibi AB ülkelerinde kullanılmıyor. Bu pigment yerine kullanılan Bizmut Vanadat Ar-Ge çalışmamızın sonlanmasına çok az kaldı. Ayrıca kurşunsuz hibrit pigmentler ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Bu pigmentler hem renk şiddeti hem de örtücülük olarak diğer grup pigmentlere kıyasla çok daha iyi performansa sahipler.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız, hobileriniz nelerdir?
Ben kış adamıyım ve kayak yapmaktan çok keyif alıyorum. Şanslıyım ki Can Bey benim tam tersim ve yaz adamı. O yazın sörf yaparken ben kışın kayak yapıyorum. Böylece işlerimizi aksatmadan hobilerimizi de yapabiliyoruz.