Valmet HS ile Endüstriyel Atıksu Arıtmada Kesin Ölçüm Çözümleri Sunuyor

20 Haziran 2018

 

Endüstriyel Atıksu Arıtma

 

Valmet, yeni yüksek katı madde ölçüm cihazı Valmet HS’yi tanıttı. Endüstriyel atıksu arıtma, selüloz ve kâğıt üretimi başta olmak üzere farklı endüstriyel proseslerde istikrarlı ve doğru ölçüm sağlayan Valmet HS, katı maddelerin yüzde 30’dan fazlasında, yüzde 1-70 nem aralığında nem ölçümü yapabiliyor.

 

Aslen belediye atık su tesisleri için tasarlanan Valmet HS, mikrodalga teknolojisine dayanıyor. Patentli sensör yapısı ile dikkat çeken Valmet HS, prosesteki çökme veya iniş borusu kısmından düzenli olarak aldığı numuneyi, katı madde içeriği ölçüldükten sonra tekrar işleme geri döndürüyor.

Valmet Otomasyon Bölümü Ürün Müdürü Jarmo Havana, “Özellikle yüksek katı maddenin doğru ölçümünün; gelişmiş yüksek kesafet kontrolü, maliyet tasarrufu ve artan kalite gibi birçok fayda sağladığı selüloz ve kâğıt endüstrisinde, bu çözüm için büyük potansiyel görüyoruz” diyor.

 

Maliyet ve Yakıt Tasarrufu, Sürdürülebilirliği Artırıyor

Yeni ölçüm sistemi Valmet HS, kullanıcılara çok sayıda avantaj sağlıyor. Atık su uygulamalarındaki çamurun nakliye maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olan sistem, çamurun beslediği kazanlarda ek yakıt kullanımını azaltarak endüstriyel proseslerin sürdürülebilirliğini de artırıyor. Buna ek olarak Valmet HS, toplam katı madde seviyesinin optimize edilmesini ve gerçek zamanlı olarak susuzlaştırma veya kurutma işlemlerinin performansını izlemeyi mümkün kılıyor.

 

Halihazırda yüksek kesafetli bir pres valsinden sonra kullanılan Valmet HS, kâğıt makinesine arıtmada hatasız hamur kesafet kontrolü sağlayarak kâğıt makinasına girecek kâğıt hamurunu daha kararlı kılıyor. Proses için sağladığı diğer avantajlar arasında; daha düşük pres enerji tüketimi, elyaf kırılmasında azalma ve işlem ekipmanının hasar görmesine neden olan çok yüksek kesafetin önlenmesi sayılabilir. Valmet HS’nin kanıtlanmış diğer uygulamaları arasında; kâğıt hamuru ve kâğıt susuzlaştırma işlemi sonrası çamur katılarının ölçümü, ağaç işleme endüstrisinde peletlemeden önce talaş nemi ölçümü ve yakma işlemi öncesi çamur neminin izlenmesi bulunuyor. Havana sözlerine şunu da ekliyor: “Çözüm o kadar başarılı oldu ki, daima yeni uygulamalar ortaya çıkıyor. Çeşitli endüstrilerde devam eden geliştirme çalışmaları arasında örneğin ısıl kurutma işlemlerinin kontrolü ile nişasta, şeker ve alçıtaşı nemi ölçümü de bulunuyor.’’

 

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)